1990

Поиск

Наверх

Jānis Grudulis

Kordiriģents, pedagogs

Dzīves gadi
1946

Biogrāfija
Dzimis 1946. gada 26. janvārī Madonas rajona Stirnienes pagastā, zemnieku ģimenē. Ģimenē tika audzināts stingri, kaut gan vecāki bija sirsnīgi un jauki cilvēki. Tēvam patika zirgi, tādēļ viņš vēlējās, lai dēls kļūst par veterinārārstu. Pabeidzis Stirnienes septiņgadīgo skolu, iestājās Varakļānu vidusskolā, kur mūzikas skolotāja Jāņa Kokara vadībā viņš iemācās spēlēt saksofonu. Tikpat kvēli kā mūziku viņš mīlēja sportu un, iestājies Rēzeknes mūzikas vidusskolā, pēc pirmā kursa mēģināja iestāties arī Fizkultūras institūta neklātienes nodaļā, taču “izkrita” ķīmijas eksāmenā..
Rēzeknes mūzikas vidusskolā iestājās 1969.gadā, kordiriģentu nodaļā. Jau šajā laikā viņš strādā kā mūzikas pedagogs un diriģents vairākās mācību iestādēs un koros. Kopš 1973. gada ir piedalījies visos Dziesmu svētkos kā dziedātājs (mūzikas skolas laikā) un kolektīva vadītājs. Beidzot Rēzeknes mūzikas vidusskolas kordiriģentu nodaļu, 1979. gadā viņam piešķirta kvalifikācija pedagogs – kordiriģents. Kopš 1979. gada viņš šajā skolā strādā par pedagogu (tagad Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas koledža). 1991. gadā iegūst augstākās izglītības diplomu - absolvē Daugavpils pedagoģisko institūtu: mūzikas specialitātē viņam piešķirta kvalifikācija pedagogs – kordiriģents.
Latvijas televīzijas un radio Teodora Kalniņa kora sastāvā 1995., 1996. gadā piedalījās lielas formas vokāli simfonisko darbu (L. van Bēthovens 9. simfonija, Messa – Solemnis; J. S. Bahs “Magnificat” Carl Orff “Carmina Burana”) atskaņojumos Francijā, Holandē, Šveicē.
Dzīvo un strādā Rēzeknē. Viņa vadītie kori izcēlušies ar savu skanējumu gan novada, gan valsts Dziesmu svētkos. Spožākās lappuses saistās ar vīru kori “Olūts”(Avots). “Olūts” izveidojās 1979. gada novembrī Viļānu pilsētas kultūras namā. J. Grudulis stāsta: “Vīru koris ir kaut kas ļoti īpašs, ļoti specifisks. Latgales cilvēks ir vairāk vērsts uz iekšu, tāpēc izvilināt no vīriem dvēseles atvērtību ir diezgan grūti. Bet ja tas izdodas, tad rezultāti neizpaliek.” Bija arī periods, kad svaru kausos bija likts “būt vai nebūt” korim “Olūts”, bet koris izdzīvoja.
XXII Vispārējie Dziesmu svētki (1998) – līdzšinējo sasniegumu virsotne, uz kuru Rēzeknes rajona vīru koris “Olūts” divdesmit gadus Jāņa Gruduļa vadībā gājis soli pa solim, mērķtiecīgi un neatlaidīgi. Iegūtā 1. vieta vīru koru grupā daudziem bija kā pārsteigums, atklājums (pat sensācija), pašiem dziedātājiem un diriģentam Jānim Grudulim tas nāca kā labi paveikta darba rezultāts.
Saņēmis Jāzepa Vītola fonda balvu.
Jānis Grudulis dzīvo un strādā Rēzeknē kopā ar savu ģimeni – sievu Ilzi, meitu Ilzi, dēlu Mārtiņu.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem
Piedalījās 1990.gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī kā virsdiriģents.

Izmantotie avoti
www.lsm.lv

Citi resursi
Literatūras saraksts par Jāņa Gruduļa darbību LCB e-katalogā
Jāņa Gruduļa darbu saraksts LCB e-katalogā