Par Dziesmu svētkiem

Daugavpils pilsētas svētki „MANA PILS DAUGAVPILS”, kuri notika no 4. līdz 6. jūnijam, bija veltīti Daugavpils 735. dzimšanas dienai un 200 gadiem, kopš tika uzsākti Daugavpils (Dinaburgas) cietokšņa celtniecības darbi. Savukārt par Daugavpils pilsētas svētku galveno notikumu kļuva Latgales dziesmu svētki Stropu estrādē, jo 2010.gadā apritēja 70 gadi kopš pirmajiem dziesmu svētkiem Latgalē un pēdējiem pirmajā brīvajā Latvijā. Dziesmu svētkus organizēja NKMVA sadarbībā ar Daugavpils pilsētas pašvaldību.

Svētku režisore – Anna Jansone, stāstot par dziesmu svētku filosofiju, teica: „Skanēs latgaliešu tautas dziesmas, tiks akcentēta Latgale. Ja runājam par ideju, tad pats galvenais – vienotība. Mums tās pietrūkst, mums tā nepieciešama. Dziesma vieno nevis uz dienu, bet uz ilgu laiku. 70 gadus atpakaļ Latgales dziesmu svētkos piedalījās 300 kori, 8 tūkstoši dziedātāju. Mērogs kļuvis cits, taču gars palicis. Kā senāk, arī šajos svētkos skanēs Jāzepa Vītola „Gaismas pils”. Zinu, ka visi kolektīvi gatavojas, redzu lielo Daugavpils pašvaldības un Kultūras pārvaldes ieinteresētību svētku rīkošanā. Tā nav pavēle no „augšas”, no Rīgas, bet dzīvā interese, kas radusies šeit – Daugavpilī.”

Svētki pēc tradīcijas sākās ar gājienu Rīgas ielā. To atklāja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestris. Gājiena priekšgalā bija Daugavpils pašvaldības vadītāji, svētku virsdiriģenti un viesi, kuru vidū arī premjers Valdis Dombrovskis. Pēc svētku atklāšanas Vienības laukumā un premjerministra uzrunas visi devās uz Stropu estrādi, kur ar nepacietību gaidīja Valsts prezidenta ierašanos, kurš vērsās pie klātesošajiem ar uzrunu. Savu runu Valdis Zatlers sāka latgaliešu valodā, kas izsauca lielu sajūsmu: „Lobs vokors, meiļī latgalīši! Labvakar visiem tiem, kas dzīvo Latgalē! Latgales dziesma melodiski un skaisti skan pie ezera vai no kāda pakalna, taču šovakar latgaliešu melodijas un viedie dziesmu vārdi apvienosies kopējā skanējumā šeit – Daugavpilī. Dziesma skanēs ar lielu spēku. Varētu teikt, ka dziesmas spēks ir savdabīgs tautas gribas, ticības un senču spēks. Tas viss mūs sagaida šovakar? Kāpēc tas tā notiek? Tāpēc, ka katrs no mums ir cieši saistīts ar šo zemi, mūsu saknes ietiecas dziļi jo dziļi šajā zemē, tāpēc arī katrs jūt, kā zeme elpo, par ko zeme domā un ar ko apdāvina. Gribu pateikties visiem dziedātājiem un klausītājiem. Nosvinēsim šos svētkus godam. Vienosimies kopējā lūgšanā tādā pat gara spēkā, kāds tas bija 70 un 20 gadus atpakaļ "Dievs, svētī Latviju!”.

Un sāka skanēt dziesmas, ko izpildīja 93 kori no Latgales, Vidzemes un Zemgales, virsdiriģentu Imanta Kokara, Paula Kveldes un Terēzijas Brokas vadībā, kā arī svētku mākslinieciskā vadītāja Jevģēnija Ustinskova, Airas Birziņas, Roberta Liepiņa, Ritas Andrejevas un citu vadībā. Svētkos piedalījās NBS un „Daugavas” pūtēju orķestris, folkloras grupa „Svātra”, 11 deju kolektīvi, to vidū arī baltkrievu dejotāji.

Koncerta izskaņā uz skatuves kāpa un pie klavierēm sēdās Raimonds Pauls. Skanēja trīs viņa dziesmas, to starpā arī „Dziesma savus svētkus svin”. Dziesmu programmu noslēdza "Gaismas pils".

Avotu saraksts:

  1. Kilevica, Linda. Dziesmu svētkos skanēs latgaliešu mūzikas pērles / Linda Kilevica // Latgales Laiks. - Nr.42 (2010, 4.jūnijs), 3.lpp.
  2. Svinēja svētkus „Mana pils Daugavpils” // Latgales Laiks. - Nr.43 (2010, 8.jūnijs), 1., 2., 3.lpp.
  3. www.d-fakti.lv