Jānis Grudulis

Jānis Grudulis Kordiriģents, pedagogs

Dzīves gadi

1946

Biogrāfija

Dzimis 1946. gada 26. janvārī Madonas rajona Stirnienes pagastā, zemnieku ģimenē. Tēvam patika zirgi, tādēļ viņš vēlējās, lai dēls kļūst par veterinārārstu. Pabeidzis Stirnienes septiņgadīgo skolu, iestājās Varakļānu vidusskolā, kur mūzikas skolotāja Jāņa Kokara vadībā viņš iemācījās spēlēt saksofonu. Tikpat kvēli kā mūziku viņš mīlēja sportu un, iestājies Rēzeknes mūzikas vidusskolā, pēc pirmā kursa mēģināja iestāties arī Fizkultūras institūta neklātienes nodaļā, taču nenokārtoja ķīmijas eksāmenu.

Rēzeknes mūzikas vidusskolā iestājās 1969. gadā, kordiriģentu nodaļā. Jau šajā laikā viņš strādāja kā mūzikas pedagogs un diriģents vairākās mācību iestādēs un koros. Kopš 1973. gada ir piedalījies visos Dziesmu svētkos kā dziedātājs (mūzikas skolas laikā) un kolektīva vadītājs. Beidzot Rēzeknes mūzikas vidusskolas kordiriģentu nodaļu, 1979. gadā viņam tika piešķirta kvalifikācija pedagogs-kordiriģents. Kopš 1979. gada viņš šajā skolā strādāja par pedagogu (tagad Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskola). 1991. gadā ieguvis augstākās izglītības diplomu – absolvējis Daugavpils pedagoģisko institūtu: mūzikas specialitātē viņam piešķirta kvalifikācija pedagogs-kordiriģents. Latvijas televīzijas un radio Teodora Kalniņa kora sastāvā 1995., 1996. gadā piedalījās lielas formas vokāli simfonisko darbu (L. van Bēthovens 9. simfonija, Messa – Solemnis; J. S. Bahs “Magnificat” Carl Orff “Carmina Burana”) atskaņojumos Francijā, Holandē, Šveicē.

Viņa vadītie kori izcēlušies ar savu skanējumu gan novada, gan valsts Dziesmu svētkos. Savulaik vadījis Rēzeknes vīru kori “Olūts” un Valsts robežsardzes kori. Bijis Aglonas Dievmātes svētku dievkalpojumu virsdiriģents. Spožākās lappuses saistās ar Rēzeknes rajona vīru kori “Olūts”(Avots). “Olūts” tika izveidots 1979. gada novembrī Viļānu pilsētas kultūras namā. XXII Vispārējie Dziesmu svētki (1998) – līdzšinējo sasniegumu virsotne, uz kuru Rēzeknes rajona vīru koris “Olūts” divdesmit gadus Jāņa Gruduļa vadībā tiecies soli pa solim, mērķtiecīgi un neatlaidīgi. Iegūtā 1. vieta vīru koru grupā daudziem bija kā pārsteigums, taču pašiem dziedātājiem un diriģentam Jānim Grudulim tas bija kā labi paveikta darba rezultāts.

Vada un diriģē Stirnienes un Varakļānu garīgās mūzikas kori “Reversium”.

Saņēmis Jāzepa Vītola fonda balvu.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

Piedalījās 1990. gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī kā virsdiriģents, 2015. gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī kā apvienotā vīru kora Goda virsdiriģents.

Izmantotie avoti

www.lsm.lv

Citi resursi

Literatūras saraksts par Jāņa Gruduļa darbību LCB e-katalogā
Jāņa Gruduļa darbu saraksts LCB e-katalogā
www.latgalesdati.du.lv
www.krustabaznica.lv
www.kulturasdati.lv