Ādolfs Ābele

Ādolfs Ābele Komponists, diriģents, ērģelnieks

Dzīves gadi

1889 – 1967

Biogrāfija

Dzimis 1889. gada 24. janvārī Blomē (Valkas raj.), vispārējo izglītību ieguvis Cēsu reālskolā. Ā. Ābele 1907. gadā nonāk Rīgā, kur privāti mācās pie Emīla Dārziņa. 1909. gadā iestājas Sanktpēterburgas konservatorijā, kur 1915. gadā ieguva komponista diplomu. Dažus gadus bija armijas kapelmeistars un mūziķis Latviešu strēlnieku pulkos. No 1920. gada – ērģelnieks, diriģents un Tautas konservatorijas vadītājs Liepājā. Divdesmit gadus pasniedza teorētiskos priekšmetus un vadīja kara kapelmeistaru apmācību Latvijas Konservatorijā. Latvijas Universitātes koris "Dziesmuvara" Ābeles vadībā (1927–1944) kļuva par vienu no prominentākajiem sava laika latviešu koriem. Koncertējot Igaunijā, Lietuvā, Somijā, Dānijā, Norvēģijā un Zviedrijā, tas guva starptautisku ievērību.
Jaunradē Ā. Ābele izpaudās kā izsmalcinātu meditatīvu un lirisku noskaņu meistars, kura raksturīgākais žanrs bija trausla simfoniskā miniatūra. Taču kordiriģenta darbība viņu pievērsa arī kordziesmai un tautasdziesmas apdarei korim.
1944. gadā Ādolfs Ābele devās bēgļu gaitās, nonāca Vācijā, kur no jauna organizēja un vadīja korus, bija virsdiriģents turienes latviešu dziesmu dienās Eslingenē un Fišbahā. 1950. gadā komponists pārcēlās uz dzīvi ASV, kur darbojās kā ērģelnieks Alleganā un vadīja latviešu kori Kalamazū. Ā. Ābele bija virsdiriģents Otrajos vispārējos latviešu dziesmu svētkos ASV (1958).
Ādolfs Ābele nomira 1967. gada 1. augustā.

Saistība ar Latgales Dziesmu svētkiem

1940. gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī notika Ā. Ābeles skaņdarba “Latviešu zemnieku svētki” pirmatskaņojums.

Izmantotie avoti

www.lmic.lv

Citi resursi

Ādolfa Ābeles darbu saraksts LCB e-katalogā
Literatūras saraksts par Ādolfu Ābeli LCB e-katalogā