Jaunumu arhīvs - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Jaunumu arhīvs
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2023 2022 2021 Īpašumi
Bibliotekāriem


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumu arhīvs

Ziņu arhīvs 2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novēlam ģimenisku siltumu Ziemassvētkos un iedvesmojošu kopābūšanu Jaunajā gadā! 

 

Darba laika izmaiņas gada nogalē

 15.12.2022 
 Darba laika izmaiņas gada nogalē

Datums

LCB

Filiāles

23. dec.

10.00 - 17.00

11.00 - 17.00

24. dec.

brīvdiena

brīvdiena

25. dec.

brīvdiena

brīvdiena

26. dec.

brīvdiena

brīvdiena

 

27. dec.

10.00 - 19.00

11.00 – 18.00

28. dec.

10.00 - 19.00

11.00 – 18.00

29. dec.

10.00 - 19.00

11.00 – 18.00

30. dec.

Spodrības diena

Spodrības diena

31. dec.

brīvdiena

brīvdiena

1. jan.

brīvdiena

brīvdiena

2. jan.

10.00 - 19.00

brīvdiena

 

 

Adventes lasījumi

 15.12.2022 
Adventes lasījumi

Laiks pirms Ziemassvētkiem parasti ir kluss un piepildīts ar brīnumu gaidīšanu… Adventes laikā katrā sirdī mums gribas ienest vairāk mīļuma un gaismas.

Pēc ilggadējās tradīcijas, 14.decembrī Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieki organizēja Adventes lasījumus Daugavpils pensionāru sociālās apkalpošanas teritoriālā centra iedzīvotajiem, lai Ziemassvētku gaidīšanu padarītu siltāku un gaišāku.

 

Sēru ziņa…

 14.12.2022 
Sēru ziņa…

Skumjās paziņojam, ka mūžībā aizgājusi Anita Liepa (1928. gada 18. janvāris – 2022. gada 13. decembris).

Anita Liepa bija rakstniece, novadniece, Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes goda zīmes kavaliere un Goda daugavpiliete. Rakstnieces mūžs pavadīts Daugavpilī, strādājot par skolotāju, ekskursiju vadītāju, žurnālisti laikrakstos “Avangards” un “Latgales Laiks”. Kopš 2001. gada A. Liepa nodarbojās tikai ar rakstniecību, ir 20 grāmatu autore.

Anitas Liepas prozā cilvēku raksturi atklāti ārkārtējās, visbiežāk kara un pēckara sarežģīto apstākļu radītās situācijās. Dažādu paaudžu dzīves gaitas allaž pavada nostalģiskas atmiņas, strauji ritošā laika apjausma. Anitas Liepas daiļradei būtisks ir autobiogrāfiskums.

 

Decembra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

 7.12.2022 
Decembra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

Decembrī Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles pilsētas iedzīvotājus un viesus aicina apskatīt dažādas mākslas izstādes.

No 1. līdz 30. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) skatāma Daugavpils amatiermākslinieku bibliotēkai dāvināto gleznu izstāde “No sirds uz sirdi”. Vietējo mākslinieku darbi, kas radīti ar gaišām domām un sirds siltumu, priecēs bibliotēkas apmeklētājus, radot īpašu Ziemassvētku noskaņu bibliotēkā.

 

Eglītes rotājumu izstāde “Es iejūdzu baltu zaķi rakstītās kamanās”

 6.12.2022 
 Eglītes rotājumu izstāde “Es iejūdzu baltu zaķi rakstītās kamanās”

8. decembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta eglīšu rotājumu izstāde “Es iejūdzu baltu zaķi rakstītās kamanās”. Rotājumus bibliotēkas eglei jau sesto reizi darina Daugavpils pilsētas  dizaina un tehnoloģiju, vizuālās mākslas skolotāji. Šogad rotājumu vienojošais elements ir Jaunā gada simbols – zaķis.

Eglīšu rotājumus bibliotēkas īpašajai eglei darināja 12 dizaina un tehnoloģiju un vizuālās mākslas skolotāji no pilsētas skolām. Šogad rotājumi lielākoties ir veidoti no otrreizējiem materiāliem – papīra, auduma, koka, virves, plastmasas un folijas. Arī tehnikas daudzveidība ir plaša – adīšana, tamborēšana, šūšana, filcēšana u.c. Rotājumu darbi ir ieturēti krāsainos toņos. Egles zaros var redzēt 2023. gada simbolu -  zaķi, kuram piešķirtas emocijas un intereses.  

 

Nadeždas Medveckas izstāde “Individualitāte”

 2.12.2022 
Nadeždas Medveckas izstāde “Individualitāte”

Līdz 29. decembrim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) skatāma Nadeždas Medveckas izstāde “Individualitāte”. Izstādes atklāšana notiks 5. decembrī plkst. 15.30. Skatītājiem būs iespēja apskatīt darbus reālistiskā portreta žanrā.

Jaunā māksliniece Nadežda Medvecka ir daugavpiliete ar nelielo pieredzi mākslā. Savu radošo darbību viņa sāka bērnībā un joprojām zīmēšana un gleznošana ir viņas sirdslieta. Nadeždai patīk ļauties radošiem eksperimentiem, izmantojot savos darbos akvareli, zīmuļus, pildspalvas un akrilu. Nesenais mākslinieces vaļasprieks ir šaržu zīmēšana, kas ir satīrisks vai humoristisks attēls karikatūras veidā. Bet mākslinieces vislielākā aizraušanās ir portretu gleznošana. Ekspozīcijā tiek piedāvāti portreti, kuri veidoti kombinējot zīmēšanas un akvareļglezniecības tehnikas.

 

Konkursa “American Day” uzvarētāji

 1.12.2022 
Konkursa “American Day” uzvarētāji

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde un Daugavpils Centra vidusskola rīkoja erudīcijas konkursu “American Day”. Konkurss tika veltīts Latvijas un ASV diplomātisko attiecību simtgadei.

Konkursā piedalījās 10 skolu komandas četru cilvēku sastāvā. Komandām bija jāveic četri uzdevumi, kas bija saistīti ar vēsturi, personībām, angļu valodas pareizrakstības pārbaudi, kā arī radošais darbs, kura laikā bija jāizveido projekta ideja, kas varētu tikt īstenota tuvākajā nākotnē abām valstīm sadarbojoties. 

 

Ziemassvētku radošo darbu konkurss “American Cities Celebrate Christmas”

 1.12.2022 
Ziemassvētku radošo darbu konkurss “American Cities Celebrate Christmas”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina Daugavpils pilsētas skolēnus piedalīties Ziemassvētku radošo darbu konkursā “American Cities Celebrate Christmas”. Darbi tiek pieņemti līdz 30. decembrim.

Konkursa mērķis ir veicināt skolēnu interesi par angļu valodu, attīstīt zināšanas par ASV pilsētām un to tradīcijām svinēt svētkus. Dalībniekiem ir jāizveido īsfilma, slaidrāde vai animācija, kā galveno tēlu izvēloties kādu no Ziemassvētku tēliem, kas svin Ziemassvētkus un Jauno gadu kādā no ASV pilsētām. Radošajā darbā ir jāatspoguļo šīs pilsētas tradīcijas svinot svētkus.

Darbus iesniedz angļu valodas skolotāji-konsultanti elektroniski, augšupielādējot tos datu glabāšanas platformā www.failiem.lv un nosūtot failu saiti uz e-pastu diana.romanovska@lcb.lv. Sīkākas ziņas par konkursa norisi un prasībām, darbu noformēšanu, vērtēšanu un uzvarētāju noteikšanu atrodamas nolikumā. Konkursa privātuma paziņojums – šeit.

 

Filmas “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” demonstrēšana

 23.11.2022 
Filmas “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” demonstrēšana

1. decembrī plkst. 17.30 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā notiks dokumentālās filmas par trimdas latviešu politiskajām demonstrācijām “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” demonstrēšana, kuru noskatīties tiek aicināti daugavpilieši un pilsētas viesi. Pēc tās demonstrēšanas notiks tikšanās ar filmas galvenās automašīnas īpašnieku Juri Bļodnieku.

Dokumentālās filmas notikumi norisinās aukstā kara noslēguma fāzē 20. gs. 80. gados, kad Ziemeļamerikas latviešu jauniešu politiskās demonstrācijas piesaistīja preses uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam. Tas bija laiks, kad tikai retais amerikānis prata atrast Latvijas vārdu uz pasaules kartes. Filma ir stāsts par šo laiku - par trimdas latviešu jauniešu izdomu, trakulīgumu, drosmi un nacionālpatriotisko stāju, kas tiek atklāts, izmantojot vienas ļoti īpašas automašīnas dzīvesstāstu.

 

Daugavpilī viesosies rakstniece, tulkotāja un reklāmas tekstu autore Ieva Melgalve

 22.11.2022 
Daugavpilī viesosies rakstniece, tulkotāja un reklāmas tekstu autore Ieva Melgalve

Ceturtdien, 1. decembrī, plkst. 12.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a) notiks tikšanās ar rakstnieci, tulkotāju un reklāmas tekstu autori Ievu Melgalvi. Visi interesenti tiek aicināti uz sarunu par autores daiļradi, daiļdarbu tekstos lasīto, dzirdēto, redzēto un sajusto. Tikšanos atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtā.

Ieva Melgalve rakstniecībā debitēja 1994. gadā. Autore raksta galvenokārt fantastikas un fantāzijas žanrā, kā arī tulko no angļu valodas un strādā kā redaktore. Kopš 2005. gada strādā par reklāmas tekstu autori, vada praktiskās nodarbības topošajiem literātiem “Literārajā Akadēmijā”. Kopš 2013. gada autore raksta bērniem un pieaugušajiem, par savu rakstīšanas mērķi izvirza – radīt elpu aizraujošu sajūtu un izraisīt nemieru lasītājā.

 

Bibliotēka aicina piedalīties lasītveicināšanas programmā “Grāmatu starts”

 21.11.2022 
Bibliotēka aicina piedalīties lasītveicināšanas programmā “Grāmatu starts”

Sākot ar 3. decembri Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs Bērnu bibliotēka “Zīlīte” un Jaunbūves bibliotēka sāksies ziemas nodarbību cikls (03.12., 10.12, 17.12.) lasītveicināšanas programmā “Grāmatu starts” ģimenēm ar trīsgadīgiem bērniem. Dalībniekus gaida trīs aizraujošas un saistošas nodarbības, kuru gaitā bērni un viņu vecāki tiks iepazīstināti ar bibliotēku un tās piedāvājumu ģimenēm, sekmējot interesi par grāmatām, liekot pamatus bērnu lasītprasmes attīstībai, kā arī stiprinot lasīšanas tradīciju ģimenē.

Ģimenes tiek aicinātas pieteikt savu dalību programmā līdz 1. decembrim, apmeklējot vai sazinoties ar Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēm:

 • Bērnu bibliotēka “Zīlīte” ( Mihoelsa iela 58), tālr. 654 21750
 • Jaunbūves bibliotēka (18. Novembra iela 161), tālr. 654 38173
 

Vidusskolēni aicināti pieteikties dalībai erudīcijas konkursā “American Day”

 21.11.2022 
Vidusskolēni aicināti pieteikties dalībai erudīcijas konkursā “American Day”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde un Daugavpils Centra vidusskola aicina 10.–12. klašu komandas piedalīties erudīcijas konkursā par Amerikas Savienotajām Valstīm “American Day”. Katra skola drīkst pieteikt tikai vienu komandu dalībai.

2022. gadā Latvija un ASV svin simtgadi diplomātiskajām attiecībām, tāpēc šogad konkurss tiek veltīts šim notikumam un tā tēma ir “Latvia and U.S. – 100 years of friendship” (latv.- Latvija un ASV – 100 gadi draudzības). Konkurss tiek rīkots ar mērķi paplašināt jauniešu zināšanas par kopīgiem Latvijas un ASV sasniegumiem vēsturē un kultūrā.

 

Patriotu dienu norises Daugavpils bibliotēkās

 14.11.2022 
Patriotu dienu norises Daugavpils bibliotēkās

Novembrī, Valsts svētku mēnesī, kad atceramies savas valsts vēsturi un godinām tautas varoņus, kad ikvienam ir iespēja izteikt labus vēlējumus savai valstij dzimšanas dienā, arī Latgales Centrālajā bibliotēkā un tās filiālēs noris Patriotu dienas. Bibliotēkas piedāvā izglītojošu un izzinošu pasākumu programmu.

 

Bibliotēkā noritēs Ziemeļvalstu literatūras dienas

 14.11.2022 
Bibliotēkā noritēs Ziemeļvalstu literatūras dienas

No 15. līdz 21. novembrim Ziemeļeiropā un Baltijas valstīs tiks aizvadīta ikgadējā Ziemeļvalstu literatūras nedēļa. Tradicionāli tajā piedalās arī Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles, piedāvājot pasākumu programmu dažādām vecuma grupām. Kopā piedalās vairāk par 2000 bibliotēku.

 

Darba laika izmaiņas valsts svētkos

 11.11.2022 
Darba laika izmaiņas valsts svētkos

 

Datums LCB Filiāles
17. novembris 10.00-17.00 10.00-17.00
18.-20. novembris brīvdiena brīvdiena
21.novembris 10.00-19.00 11.00-18.00

        

            Sveiciens Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā!

         Novēlam ikvienam sirdī, domās un darbos būt kopā ar Latviju!

 

Atvērta notikumu ciklam “Latviešu grāmatai 500” veltīta mājas lapa

 10.11.2022 
Atvērta notikumu ciklam “Latviešu grāmatai 500” veltīta mājas lapa

Latviešu grāmatniecības vēsturei zīmīgā datumā, 8. novembrī, tiek atvērta un ikvienam kļūst pieejama jauna mājas lapa “gramatai500.lv”.  

Mājas lapā var iepazīties ar notikumiem un jaunumiem, kas saistīti ar grāmatniecības piecsimtgadi notikumu ciklā “Latviešu grāmatai 500”. Programmu veido  Latvijas Nacionālās bibliotēka (LNB) un “Latviešu grāmatai 500” partneri. “Latviešu grāmatai 500” idejas autors ir LNB direktors Andris Vilks un patrons ir Valsts prezidents Egils Levits.

 

Guru ģimenes gleznu izstāde “Trīs no “Osīšiem""

 8.11.2022 
Guru ģimenes gleznu izstāde “Trīs no “Osīšiem

10. novembrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Guru ģimenes gleznu izstāde “Trīs no “Osīšiem”. Ekspozīcijas autores dažu gadu laikā krāja mākslas darbus, no kuriem daudzi jau ir guvuši atzinību arī citās izstādēs. Skatītājam būs iespēja apskatīt darbus pilnīgi dažādos stilos: romantiskas ainavas un izteiksmīgus eksperimentus mūsdienīgās mākslas stilā.

Izstādes autores ir vienas ģimenes trīs pārstāves: Una, Kristīne un Silvija - divas māsas un māte. Una Gura ir dzimusi Daugavpilī, vēlāk absolvēja Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu, kam sekoja studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē. Daugavpils Universitātē tika iegūts maģistra grāds mākslā un pedagoģijā, tolaik dzīves gaitas mākslinieci arī saveda ar glezniecību. Kopš 1998. gada māksliniece piedalās plenēros, izstādēs un citos ar mākslu saistītos pasākumos Latvijā un ārvalstīs. Personīgie radošie meklējumi tiek veiksmīgi apvienoti ar pedagoģisko darbu: ikdienā Una Gura ir vizuālās mākslas un keramikas skolotāja.

 

Novembra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

 3.11.2022 
Novembra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

Novembrī Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles pilsētas iedzīvotājus un viesus aicina apskatīt dažādu mākslas darbu izstādes.

LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) skatāmas divas izstādes:

 • No 1. novembra līdz 30. novembrim joprojām skatāma Daugavpils Dienas aprūpes centra apmeklētāju radošo darbu izstādeJūra iedvesmo”.
 • No 1. novembra līdz 30. novembrim joprojām skatāma amatiermākslinieka Borisa Borisova gleznu izstāde “Skaistums dzīvo visur”.
 

Žanetes Jezerskas gleznu izstāde “Gaisma”

 2.11.2022 
Žanetes Jezerskas gleznu izstāde “Gaisma”

22. novembrī plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Žanetes Jezerskas personālizstāde “Gaisma”. Ekspozīciju veido pasteļu tehnikā gleznoti mistiskie dabas sižeti.

Žanete Jezerska ir daugavpiliete ar milzīgu mākslas pieredzi. Mākslinieces aizraušanās ar mākslu parādījās vēl bērnībā, un dzīves gaitā viņa turpināja pilnveidot savas prasmes. Žanete studēja Maskavas Mākslas universitātē, kā arī absolvēja Daugavpils Universitāti un kļuva par mākslas maģistrantu un pasniedzēju.

Glezniecībā māksliniece meklēja savu rokrakstu: vispirms eļļās, tad alerģiju dēļ nācās meklēt citus materiālus, kas kļūtu tuvi - akvarelis, akrils, tempera. Mākslinieces dvēsele palika pie pasteļiem, kaut mūsdienās šī tehnika nav tik populāra. Pasteļu tehnika dod iespēju izpausties mākslinieces domām un fantāzijām. Pastelis ir klasiska un savdabīga glezniecības tehnika, kurai raksturīgi samtains kolorīts, matēta virsma un smalkas toņu nianses. Pastelis var saglabāties gadsimtiem ilgi un saglabāt krāsu svaigumu.

 

Izstāde “No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922-1940)”

 26.10.2022 
Izstāde “No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922-1940)”

Šī ceļojošā izstāde ir vēstījums par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados. Latvijas Bankas stāsts aizsākās 1922. gadā, un tas aptvēra visu tolaik jaunās valsts teritoriju. Simt gadu vēlāk radīta izstāde, kurā atcerēsimies gan vietas un ēkas, gan notikumus un personības, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas Bankas darbībā laikā no 1922. gada līdz 1940. gadam. 

Bankas vēsture atklāsies virknē seno fotogrāfiju, kurās dokumentēti ar banku saistītie vēsturiskie nami un adreses. Tām līdzās būs apskatāmi mūsdienu fotouzņēmumi kā liecība laikmetu griežos notikušajām pārmaiņām. Daļa izstādes ekspozīcijas veltīta vairāku Latvijas Bankas nodaļu vadītāju dzīves un karjeras stāstiem. Ekspozīciju papildinās Latvijas Bankas tolaik sniegto pakalpojumu skaidrojums un unikālas dokumentu kopijas, kā arī laikrakstu publikācijas un attēli.

 

Noskaidroti angļu valodas burtošanas konkursa “Spelling Bee” uzvarētāji

 11.10.2022 
Noskaidroti angļu valodas burtošanas konkursa “Spelling Bee” uzvarētāji

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi  un Daugavpils Zinātņu vidusskolu organizēja angļu valodas burtošanas konkursu “Spelling Bee”.Konkursa mērķis bija attīstīt skolēnu angļu valodas ortogrāfiskās zināšanas un publiskās runas prasmes.Konkurss notika divās vecuma kategorijās: 9.-10. klašu skolēni un 11.-12. klašu skolēni.

Izvērtējot dalībnieku sniegumu,  noteikti uzvarētāji katrā vecuma kategorijā:

9. - 10. klašu grupā:

1.vieta – Jeļena Jermolajeva no Daugavpils Iespēju vidusskolas
2. vieta – Grigorijs Golubevs no Daugavpils Iespēju vidusskolas
3.vieta – Valerija Kižlo no Latgales industriālā tehnikuma

11. - 12. klašu grupā:

1. vieta – Kristers Zelčs no Daugavpils Valsts ģimnāzijas
2. vieta – Evita Gorenko no Daugavpils Valsts ģimnāzijas
3. vieta – Artis Januškevičs no Daugavpils Zinātņu vidusskolas

 

Latvijas sabiedrisko mediju tiesībsardzes Andas Rožukalnes publiskā lekcija Daugavpilī

 11.10.2022 
Latvijas sabiedrisko mediju tiesībsardzes Andas Rožukalnes publiskā lekcija Daugavpilī

20. oktobrī plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks Latvijas sabiedrisko mediju tiesībsardzes Andas Rožukalnes tikšanās ar iedzīvotājiem, turpinot publisko lekciju ciklu Latvijas reģionos.

Tiesībsardze savas lekcijas laikā izskatīs šādas tēmas:

 • Mediju pašregulācija un profesionālā ētika;
 • Ko dara un kā strādā sabiedrisko mediju ombuds?
 • Kā jebkurš mediju lietotājs var rast atbildes, ja rodas šaubas par sabiedrisko mediju saturu un tā kvalitāti.
 

Daugavpilī viesosies rakstnieks, dramaturgs un literatūrzinātnieks Valdis Rūmnieks

 10.10.2022 
Daugavpilī viesosies rakstnieks, dramaturgs un literatūrzinātnieks Valdis Rūmnieks

Piektdien, 21. oktobrī, plkst. 12.30 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161) noritēs tikšanās ar rakstnieku, dramaturgu, literatūrzinātnieku un Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku Valdi Rūmnieku. Visi interesenti tiek aicināti uz sarunu par autora daiļradi. Tikšanos atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtā.

Valdis Rūmnieks ir vairāku nozīmīgu organizāciju biedrs (Latvijas Rakstnieku savienība, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrība u.c.). 2002. gadā saņēma Triju Zvaigžņu ordeni. 2001. un 2011. gadā Aleksandra Čaka balvu, 2010. un 2011. gadā AKKA/LAA Bezgalības balvu, 2011. gadā Latvijas Literatūras gada balvas speciālbalvu u.c.

Autors literāro darbību sācis kā dramaturgs, vēlāk pievērsies arī biogrāfiskajai un vēsturiskajai prozai. Kopā ar dramaturgu un režisoru Andreju Miglu sarakstījis vairākus romānus – “Kuršu vikingi”, “Sveiks, jautrais Rodžer!”, “Trīs zvaigznes” u.c. Kopdarbos tiek vēstīts par Latvijas vēstures līkločiem, kuros realitāte savijas ar fantāziju. Valdis Rūmnieks ir arī vairāku biogrāfisku darbu autors. 2021. gadā izdotajā romānā “Sudrabiņš”, kas vēsta par latviešu dzejnieka Jāņa Sudrabkalna dzīvi.

 

Bezmaksas apmācības par e-paraksta izveidi un lietošanu

 7.10.2022 
Bezmaksas apmācības par e-paraksta izveidi un lietošanu

Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) jau ceturto gadu organizē apmācības par drošu elektronisko parakstu. Apmācību mērķis ir veicināt drošu digitālo rīku izmantošanu, tādējādi veicinot sabiedrības izglītošanos un veiksmīgu digitālās transformācijas norisi visās tautsaimniecības nozarēs. Apmācību laikā dalībniekiem būs iespēja paplašināt izpratni par drošu elektroniskā paraksta izmantošanu gan darba vajadzībām, gan privātajai saziņai un darījumu veikšanai.

Aicinām apmeklēt bezmaksas eParaksta apmācības tiešsaistē. Apmācības latviešu valodā notiek apmēram 1 stundu MS Teams platformā.

Apmācībās iespējams uzzināt, kā iegūt eParaksta rīkus - eParaksts mobile un eParakstu eID kartē, kas ir e-Identitāte un kur to izmantot, kā pārbaudīt un parakstīt dokumentus elektroniski, kā arī iegūt atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem.

 

Autorus aicina piedalīties literatūras konkursā “Latgolys prozys skaitejumi 2022”

 6.10.2022 
Autorus aicina piedalīties literatūras konkursā “Latgolys prozys skaitejumi 2022”

Lai veicinātu literāro procesu Latgalē un latgaliski rakstītu darbu radīšanu Latvijā, jau trešo reizi biedrība “LgSC” izsludina konkursu “Latgolys prozys skaitejumi 2022” (Latgales prozas lasījumi 2022). Konkursā aicināti piedalīties prozas autori neatkarīgi no vecuma. Konkursa noslēguma pasākums, kas 8. decembrī notiks Rēzeknē, būs starptautiskā festivāla “Prozas lasījumi 2022” daļa, kā arī konkursa uzvarētājam būs iespēja piedalīties festivāla noslēguma pasākumā Rīgā.

Literārā prozas tekstu konkursa “Latgolys prozys skaitejumi 2022” moto ir “Kur ir muna sāta?” (Kur ir manas mājas?). Autori aicināti iesūtīt pašu radītus un līdz šim nepublicētus tekstus latgaliešu rakstu valodā vai latviešu literārajā valodā. Darbi tiks vērtēti, uzsvaru liekot nevis uz teksta valodu, bet literārā teksta kavalitāti un piederību Latgales kultūrtelpai, tā atklājot reģiona īpatnības un parādot latgaliskumu tā plašākajās nozīmēs. Konkursā iesniegtos darbus vērtēs žūrija vismaz trīs Latvijas literatūras procesos iesaistītu cilvēku sastāva. Konkursā trīs visvairāk punktu saņēmušie autori saņems atlīdzības par darbu publicēšanu 350, 250 un 150 eiro apmērā.

 

Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Melns un Balts”

 6.10.2022 
Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Melns un Balts”

14. oktobrī plkst. 14.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Daugavpils fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Melns un Balts”. Ekspozīcijas autori dažu gadu laikā krājuši melnbaltās fotogrāfijas, no kurām daudzas ir guvušas atzinību arī citās izstādēs.

Fotostudijā, kas  tika dibināta 1980. gadā, šobrīd radoši darbojas aptuveni 20 dalībnieki. Fotogrāfi pilnveido savas prasmes: savstarpēji komunicē, dalās pieredzē, kā arī piedalās izstādēs, plenēros un dažādos konkursos. Fotostudijas dalībnieki aktīvi sadarbojas ar fotogrāfiem no dažādām pilsētām  Latvijā un ārvalstīs. Fotostudijas autoru darbi ir saņēmuši arī augstus novērtējumus starptautiskās izstādēs. “Ezerzeme-F” dalībnieki strādā dažādos žanros, pievēršot sabiedrības uzmanību gan portretu mākslai, gan dabas ainavām. Paši fotogrāfi atzīst, ka galvenā darba vērtība ir radošā aktivitāte un ideju daudzveidība, kas izpaužas kopīgā projektā.

 

Oktobra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

 4.10.2022 
Oktobra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

Oktobrī Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles pilsētas iedzīvotājus un viesus aicina apskatīt dažādu mākslas darbu izstādes.

LCB filiālē Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) skatāmas trīs izstādes:
•    No 18. oktobra līdz 30. novembrim skatāma Daugavpils Dienas aprūpes centra apmeklētāju radošo darbu izstāde “Jūra iedvesmo”.
•    No 18. oktobra līdz 30. novembrim skatāma amatiermākslinieka Borisa Borisova gleznu izstāde “Skaistums dzīvo visur”.
•    No 1. septembra līdz 15. oktobrim joprojām skatāma amatiermākslinieces Jefrosinijas Leles gleznu izstāde “Mana gaišā pasaule”. Apmeklētājiem tiek piedāvātas eļļas tehnikā gleznotas dabas un jūras ainavas.

 

Izsludināta pieteikšanās angļu valodas konkursam “Spelling Bee”

 3.10.2022 
Izsludināta pieteikšanās angļu valodas konkursam “Spelling Bee”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde un Daugavpils Zinātņu vidusskola aicina jauniešus piedalīties angļu valodas burtošanas konkursā “Spelling Bee”. Dalībnieki sacentīsies divās vecuma kategorijās: 9.-10. klašu skolēni un 11.-12. klašu skolēni.

Konkurss tiek rīkots ar mērķi attīstīt skolēnu angļu valodas pareizrakstības un publiskās runas prasmes, kā arī atklāt skolēnu radošās spējas un sasaistīt tās ar apgūtajām zināšanām angļu valodā.

Konkurss norisināsies 10. oktobrī Daugavpils Zinātņu vidusskolā.

Katrai vecuma grupai ir noteikts laiks:
·         9.-10. klašu dalībnieki – plkst. 14.30-15.30;
·         11.-12. klašu dalībnieki – plkst. 15.45-16.45.

No katras skolas var pieteikt ne vairāk kā trīs skolēnus un divus dalībniekus gaidīšanas sarakstam. Pieteikumi sūtāmi līdz 7. oktobrim plkst.12.00 uz e-pastu ilonaustinova@gmail.com.
Pieteikumā jānorāda skolēnu pilnie vārdi, uzvārdi, skola un klase.

 

Latgales Centrālajā bibliotēkā videofilmas par priesteri Nikolaju Klepatski prezentācija

 3.10.2022 
Latgales Centrālajā bibliotēkā videofilmas par priesteri Nikolaju Klepatski prezentācija

7.oktobrī plkst.16.00 Latgales Centrālajā bibliotēkā (Periodikas sektorā, 2. stāvs, ieeja no Ģimnāzijas ielas) notiks videofilmas “Nikolajs Klepatskis. Daugavpilietis, kurš aizstāvēja katedrāli” prezentācija. Sabiedriskās organizācijas Krievu kultūras centrs "Kalistratova nams" prezentētā filma stāsta par pilsētas vēsturi un Daugavpils katedrāles likteni, kuras ilggadējais prāvests bija virspriesteris Nikolajs Klepatskis.

Daugavpils Svēto Mocekļu Borisa un Gļeba katedrāle šobrīd tiek dēvēta par vienu no skaistākajām baznīcām Baltijā, tā ir Daugavpils arhitektūras pērle un viens no pilsētas iecienītākajiem tūrisma objektiem. Baznīcas kalnu rotājošā katedrāle izraisa Daugavpils viesu sajūsmu un tās iedzīvotāju lepnumu. Tomēr tas ne vienmēr tā bijis. Otrā pasaules kara laikā dievnams tika nopostīts, 60.-70.gados katedrālei draudēja slēgšana. 

Pēc arhīvu dokumentiem, novadpētnieku un vēsturnieku pētījumiem, pareizticīgo priesteru stāstiem un draudzes locekļu atmiņām, tika izveidots video stāsts par Borisa-Gļeba katedrāli un tās prāvestu Nikolaju Klepatski. Pateicoties virspriestera pūlēm dievnams tika atjaunots, labiekārtots, pasargāts no apgānīšanas un saglabāts jaunajām paaudzēm. Vairāk nekā 30 kalpošanas gados tēvam Nikolajam tika piešķirta lielākā daļa nozīmīgu apbalvojumu, tai skaitā arī divi ordeņi - Sv. Radoņežas Sergija ordenis un Maskavas Svētā kņaza Daniela ordenis.

 

Žannas Orlovas gleznu izstāde

 29.09.2022 
Žannas Orlovas gleznu izstāde

6. oktobrī plkst. 14.30 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Žannas Orlovas personālizstāde “Klusā daba”. Ekspozīciju veido eļļas tehnikā gleznoti ziedi, klusā daba un jūra.

Žanna Orlova ir daugavpiliete bez formālas mākslas izglītības. Zīmēt viņai paticis jau kopš agras bērnības un reiz ir pat bijis sapnis kļūt par mākslinieci. Bet tas šķitis nesasniedzams, it īpaši, kad Žanna izveidoja ģimeni.

Pirms trim gadiem Žanna Orlova kā dzimšanas dienas dāvanu saņēma eļļas krāsas un audeklus, kas atmodināja mākslinieces nedaudz piemirsto talantu. “Es sāku apgūt tiešsaistes nodarbības un meistarklases, nopirku vairākus glezniecības kursus, gleznoju naktī. Un tieši pēc gada, manā dzimšanas dienā, tika atklāta mana pirmā personālizstāde. Bija interesantas sajūtas, jo, lai piepildītu bērnības sapni, atlika tikai iegādāties krāsas un sākt zīmēt,” uzsver māksliniece Žanna Orlova. Gleznotāja atzīst, ka nepārtraukti apgūst kaut ko jaunu, jo zināšanu trūkst.

 

Latgales jauno mākslinieku plenēra darbu izstāde

 28.09.2022 
Latgales jauno mākslinieku plenēra darbu izstāde

5.oktobrī plkst. 16.00 pie Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra ieejas  (Rīgas ielā 22a, no Ģimnāzijas ielas puses) tiks atklāta Latgales jauno mākslinieku plenēra darbu ceļojošā izstāde "SĀKAM". Ekspozīciju veido dažādās tehnikās gleznotas ainavas un skices.

Plenērā "SĀKAM!" piedalījās jaunieši, kas patreiz vēl iegūst vai jau ir ieguvuši mākslas un dizaina izglītību kādā no Latgales mākslas vidusskolām vai augstskolām.

Katra plenēra diena nesa jaunus atklājumus dabā un mākslā, jaunus iespaidus un jaunus darbus! Pateicoties profesionālām mākslas pedagoģēm, māksliniecēm – Ingunai Liepai un Ilzei Melderei, kā arī mākslas terapeitei Margaritai Stoļarovai un kultūras vēstures pedagoģei, projekta koordinatorei Brigitai Madelānei, jaunie un topošie mākslinieki spēja pilnā mērā iejusties plenēra īpašajā noskaņojumā, kur valda miers, klusums, brīvība, radoša atmosfēra. Kādam tā bija kārtējā pieredze, bet ļoti daudziem jauniešiem tā bija pirmā iespēja gleznot ārā, veidot dabas motīvu skices, ķert gaistošo mirkli krāsās un līnijās, izmēģināt dažādas tehnikas. Plenēra četras dienas pagāja kā viens mirklis. Ar katru dienu vairāk un vairāk nāca īstā atklāsme–kādas iespējas sniedz plenērs, tiešā dabas klātbūtne, komunikācija ar līdzīgi domājošiem un jūtošiem cilvēkiem. Plenēra dalībnieki ir vienisprātis, ka šīs saulainās četras plenēra dienas, zvaigžņu lietus un pilnmēness naktis “Mežvīnos” bija it kā ārpus Laika un Telpas, projām no visa, kas patreiz notiek pasaulē. Tā sajūta bija brīnišķīga! Gandarījums un radošās enerģijas uzlāde – milzīga! Plenērs daudziem nu kalpos kā iedvesmas avots un atspēriena punkts savas tālākās radošās darbības turpināšanai!

 

Daugavpils jaunieši aicināti piedalīties pēcskolas angļu valodas nodarbībās

 28.09.2022 
Daugavpils jaunieši aicināti piedalīties pēcskolas angļu valodas nodarbībās

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina jauniešus vecumā no 14 līdz 18 gadiem piedalīties pēcskolas angļu valodas nodarbībās.  Nodarbības vadīs Fulbraita programmas angļu valodas pasniedzēja Elisabeta Karnika.

Nodarbības ir paredzētas jauniešiem ar priekšzināšanām. Nodarbību mērķis ir paplašināt vārdu krājumu, uzlabot runas prasmes angļu valodā, pilnveidot sarunvalodas prasmes, sagatavoties pārbaudes darbiem un apgūt angļu valodu padziļināti.

Nodarbības notiks otrdienās un trešdienās plkst.15.30. Iepriekšējā pieteikšanās nav nepieciešama. Dalība – brīva. Pirmā nodarbība notiks 4. oktobrī.

 

Daugavpils tika pārstāvēta Skaļās lasīšanas sacensības Valsts finālā un iegūta speciālbalva

 28.09.2022 
Daugavpils tika pārstāvēta Skaļās lasīšanas sacensības Valsts finālā un iegūta speciālbalva

24. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē tika organizēts lasītveicināšanas kampaņas “Nacionālā Skaļās lasīšanas sacensība” fināls. Tajā piedalījās 30 reģionālie lasīšanas čempioni. Daugavpili pārstāvēja Daugavpils Saskaņas pamatskolas 6.a klases skolnieks Raivis Bobičs ar fragmentu no somu rakstnieka Timo Parvela grāmatu sērijas “Kepler62” pirmās daļas “Ielūgums”. Apsveicam Raivi ar iegūto žūrijas speciālbalvu.

Latvijā “Nacionālā Skaļās lasīšanas sacensība” notiek jau piekto gadu, iesaistot tajā 5.-6. klašu skolēnus. Šogad spraigajā daudzpakāpju sacensībā, kas vispirms notiek klasē, tad skolā vai bibliotēkā, pēc tam reģionā un noslēgumā – valsts finālā, piedalījās vairāk nekā četri tūkstoši skolēnu.

Sacensības dalībnieki skaļi lasa iepriekš sagatavotus daiļdarbu fragmentus, sagatavojot trīs minūšu garu uzstāšanos, tostarp īsu ieskatu par grāmatas izvēli un sižeta izklāstu līdz tai vietai, no kuras tiks sākts lasījums.

Reģionālo lasīšanas čempionu uzstāšanos vērtēja kompetenta žūrija: dzejniece Ērika Bērziņa, jauniešu medijpratības trenere Ella Hermansone, auto žurnālists Pauls Timrots, literārā aģente Santa Raciņa no apgāda “Zvaigzne ABC” un LNB Attīstības departamenta direktore Katrīna Kukaine. 

Valsts finālā bija pārstāvēta bērnu literatūras klasika un mūsdienu autoru darbi, latviešu oriģinālliteratūra un ārzemju daiļdarbu tulkojumi: Astrida Lindgrēne “Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta”, Antuāns de Sent Ekziperī “Mazais princis”, Ulfs Starks “Bēguļi”, Juris Zvirgzdiņš “Konteineru meitenīte Rudīte”, Dzintars Tilaks “Šausmiņa”, Luīze Pastore “Laimes bērni” u.c.

Sīvā 30 dalībnieku konkurencē Raivis ieguva auto žurnālista Paula Timrota speciālbalvu.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs atsāk nodarbības bērniem

 27.09.2022 
Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs atsāk nodarbības bērniem

No 4. oktobra Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā) atsāk nodarbības un radošās darbnīcas bibliotēkā reģistrētajiem lietotājiem.

Aicinām pieteikties Robotikas, 3D modelēšanas nodarbībām bez priekšzināšanām. Uz nodarbībām dalībnieki tiks aicināti individuāli rindas kārtībā, ņemot vērā dalībnieku vecumu.

Nodarbībās 3D modelēšanā uzzināsiet par trīs dimensiju datorgrafikas pamatiem un apgūsiet  darbu ar 3D printeri. Robotikas nodarbībās būs iespēja darboties ar LEGO® MINDSTORMS® robotu konstruēšanu un programmēšanu.

3D pildspalvu darbnīcās gūsiet jaunu pieredzi zīmēšanā, izmantojot 3D pildspalvu un veidojot trīsdimensionālus objektus.

Dalībniekiem ar priekšzināšanām centrs piedāvā radošās Robotu darbnīcas, kur būs iespēja izveidot LEGO® MINDSTORMS® robota modeli un programmēt to, kā arī darboties ar jaunajām “Sphero BOLT” robotu-bumbām.

 

Aicinām jauniešus uz simulācijas spēli Business Lab

 22.09.2022 
Aicinām jauniešus uz simulācijas spēli Business Lab

28. septembrī Krāslavā un 30. septembrī Rēzeknē notiks Business Lab - izglītojoša spēle jaunajiem un topošajiem uzņēmējiem par uzņēmējdarbību, analītisko domāšanu un spēju meklēt radošus risinājumus krīzes apstākļos.

Business Lab programmas mērķis ir ne tikai pastāstīt un parādīt, kā var darboties uzņēmums, bet arī ļaut dalībniekiem integrēties dažādos uzņēmējdarbības procesos (mērķu izvirzīšanā, vadībā, tirgus analīzē, plānošanā, komandas darbā, finanšu pratībā, komunikācijā u. c.). 

 

Eiropas Valodu dienā Daugavpilī sarunāsies, diskutēs un izzinās nezināmo par latgaliešu valodu

 21.09.2022 
Eiropas Valodu dienā Daugavpilī sarunāsies, diskutēs un izzinās nezināmo par latgaliešu valodu

Pirmdien, 26. septembrī, “Europe Direct Dienvidlatgale” centrs, biedrība “LgSC” un Eiropas Savienības informācijas punkts Daugavpilī aicina uz Eiropas Valodu dienai veltītu notikumu “LTG i ES. Dzeivuos sarunys” Daugavpilī, Latgales Centrālajā bibliotēkā. Pasākuma laikā dzīvās bibliotēkas diskusiju veidā varēs uzzināt par latgaliešu valodas tulkošanas vajadzību un izaicinājumiem, saprast, kā ar latgaliešu valodu var popularizēt Eiropas un atgriešanās mājās stāstus, iepazīt Latgales vietu raksturu caur dzejas rindām, izprast slovāku un latgaliešu valodu situāciju līdzības, tāpat tiks piedāvāts izzinošs stāsts par Eiropas lielo valstu mazajā valodām, bet pasākuma noslēgumā varēs piedalīties īsā latgaliešu rakstu valodas nodarbībā.

Pasākumā “LTG i ES. Dzeivuos sarunys”, kas notiks 26. septembrī 17.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV informācijas centrā Daugavpilī, piedalīsies literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs, mūziķis un vēsturnieks Arnis Slobožaņins, reemigrācijas krustmāte Latgalē Astrīda Leščinska, dzejniece Gunta Ločmele, latgaliešu projektu vadītāja Vineta Vilcāne, portāla lakuga.lv vadītāja Edīte Husare, bet Eiropas valodu dienas pasākumu moderēs “Europe Direct Dienvidlatgale” centra vadītājs Oskars Zuģickis un izaugsmes apmācību vadītāja Ieva Johansson. Tāpat, iesākot Eiropas Valodu dienas pasākumu, būs iespēja satikties ar Daugavpils Universitātē studējošajiem citu valstu jauniešiem un viņu runātajām valodām.

 

Informatīvs seminārs jauniešiem par iespēju mācīties un studēt ASV

 14.09.2022 
Informatīvs seminārs jauniešiem par iespēju mācīties un studēt ASV

28. septembrī plkst. 15.30 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina 9.-12. klašu skolēnus piedalīties informatīvā seminārā par FLEX apmaiņas programmas un studiju iespējām ASV. Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar organizāciju “Amerikas Starptautiskās izglītības padome” (American Councils for International Education) un ASV izglītības informācijas centru EducationUSA Latvia. 

Nākotnes līderu apmaiņas (Future Leaders Exchange; FLEX) programma vidusskolēniem sniedz iespēju bez maksas mācīties kādā no Amerikas Savienoto Valstu vidusskolām un dzīvot viesģimenē 2023./2024. mācību gadā.

 

Daugavpils tiks pārstāvēta Skaļās lasīšanas sacensības Valsts finālā

 14.09.2022 
Daugavpils tiks pārstāvēta Skaļās lasīšanas sacensības Valsts finālā

24. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē tiks organizēts Skaļās lasīšanas sacensības fināls. Šogad Rīgā ieradīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni, klātienē viņus atbalstīs līdzjutēji – klasesbiedri, vecāki, skolotāji. Daugavpili šajā sacensībā pārstāvēs Daugavpils Saskaņas pamatskolas 6. klases skolnieks Raivis Bobičs ar izvēlēto fragmentu no somu rakstnieka Timo Parvela grāmatu sērijas “Kepler62” pirmās daļas “Ielūgums”.

Latvijā Skaļās lasīšanas sacensība notiek jau piekto gadu, iesaistot tajā 5.-6. klašu skolēnus. Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā aicina bērnus piedalīties spraigā daudzpakāpju sacensībā, kas vispirms notiek klasē, tad skolā vai bibliotēkā, pēc tam reģionā un noslēgumā – valsts finālā.

Sacensības dalībnieki skaļi lasa iepriekš sagatavotus daiļdarbu fragmentus, sagatavojot trīs minūšu garu uzstāšanos, tostarp īsu ieskatu par grāmatas izvēli un sižeta izklāstu līdz tai vietai, no kuras tiks sākts lasījums.

Sacensības vērtēs tiesnešu komanda – dzejniece Ērika Bērziņa, jauniešu medijpratības trenere Ella Hermansone, auto žurnālists Pauls Timrots un apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāve Santa Raciņa.

 

Medijpratības tiešsaistes kursa “Very Verified” atklāšana

 8.09.2022 
Medijpratības tiešsaistes kursa “Very Verified” atklāšana

15. septembrī plkst. 10.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī) notiks medijpratības tiešsaistes kursa “Very Verified” atklāšana, kas tiek rīkota sadarbībā ar globālo attīstības un izglītības organizāciju IREX. Pasākums notiks krievu valodā. Pasākumam aicināti pieteikties vidusskolēni un augstskolu bakalaura programmu studenti, bet IREX prakse parādījusi, ka kurss var būt noderīgs resurss ikvienam interesentam.
Pieteikties pasākumam ir iespējams, apmeklējot vietni
ej.uz/_VeryVerified

Lai palīdzētu Baltijas valstu iedzīvotājiem stiprināt noturību pret dezinformāciju, atpazīt manipulāciju un kļūt par zinošākiem mediju patērētājiem, globālā attīstības un izglītības organizācija IREX ir izstrādājusi jaunu brīvpieejas tiešsaistes kursu medijpratībā. “Very Verified” (veryverified.eu), ko veidojusi IREX īstenotā ASV Valsts departamenta Baltijas Medijpratības programma, ir piecu nodaļu kurss par to, kā analizēt mediju vēstījumus un identificēt dezinformāciju, akcentējot kritisko domāšanu. Tas ir īpaši veidots Baltijas valstu auditorijai un pieejams piecās valodās: latviski, igauniski, lietuviski, krieviski un angliski. Uzsvars kursā likts uz prasmju attīstīšanu, proti, sniedzot ieteikumus kā patērēt informāciju, bet nenorādot uz to, kuru saturu tieši izvēlēties.

 

Virtuālā izstāde: Latvijas Republikas Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim - 145

Es palikšu savā vietā, jūs palieciet savās. /K.Ulmanis/

 

 

Septembra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

 6.09.2022 
Septembra mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

Septembrī Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles pilsētas iedzīvotājus un viesus aicina apskatīt dažādu mākslas darbu izstādes.

LCB filiāle Piekrastes bibliotēka (Aveņu ielā 40) piedāvā divas izstādes:

- No 1. septembra līdz 15. oktobrim skatāma amatiermākslinieces Jefrosinijas Leles gleznu izstāde “Mana gaišā pasaule”. Apmeklētājiem tiek piedāvātas eļļas tehnikā gleznotas dabas un jūras ainavas.
- No 1. līdz 30. septembrim skatāma izstāde “Fotoieskats bibliotēkas vēsturē”, kas tiek veltīta LCB filiāles Piekrastes bibliotēkas 20 gadu jubilejai. Izstādē iekļautas fotogrāfijas, kurās atspoguļoti interesanti fakti un notikumi no bibliotēkas dzīves 20 gadu garumā.

 

Leldes Kundziņas gleznu izstāde “Flora”

 2.09.2022 
Leldes Kundziņas gleznu izstāde “Flora”

20. septembrī plkst. 16.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Leldes Kundziņas personālizstāde “Flora”. Ekspozīciju veido eļļas tehnikā gleznoti ziedi un ziedu kompozīcijas.

Lelde Kundziņa ir dzimusi Liepājā, bet jau kādu laiku par mājām sauc Daugavpili. Absolvējot Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolu “Saules skola”, iegūta tekstilmākslinieka kvalifikācija. Studijas turpinājusi Baltijas Krievu institūtā, vides un interjera dizaina specialitātē. Šobrīd strādā par mākslas pedagogu PIKC Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” Bērnu mākslas skolā.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas darba laiks
no 1. septembra līdz 31. maijam:

Pirmdiena 10.00 - 19.00
Otrdiena 10.00 - 19.00
Trešdiena 10.00 - 19.00
Ceturtdiena 10.00 - 19.00
Piektdiena 10.00 - 19.00
Sestdiena 10.00 - 17.00
Svētdiena brīvdiena

Katra mēneša pēdējā ceturtdiena - SPODRĪBAS DIENA (lietotājus neapkalpojam)

 

 

Nataļjas Krjukovas personālizstāde “Nedzirdamā dziesma”

 30.08.2022 
Nataļjas Krjukovas personālizstāde “Nedzirdamā dziesma”

2. septembrī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Nataļjas Krjukovas gleznu izstāde “Nedzirdamā dziesma”. Jauktā tehnikā veidotajos darbos autore atklāj raibo sēņu pasauli.

Nataļja Krjukova nāk no Alūksnes, bet jau vairākus gadus dzīvo Daugavpilī. Nataļjas dzīve ar mākslu ir saistīta jau no bērnības, guva prasmes un zināšanas Alūksnes Mākslas skolā. Kādu laiku māksla tika nolikta malā un izstādes autore pievērsās citai nozarei – bioloģijai, iegūstot bakalaura un maģistra grādu Daugavpils Universitātē. Pēc vairākiem gadiem Nataļja atkal satikās ar savu sirdslietu – mākslu, sāka mērķtiecīgi gleznot un ļauties radošajai brīvībai, vēlāk tika pabeigta Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolu “Saules skola” – tekstilizstrādājumu dizaina speciālists. Šobrīd strādā par pedagogu Ilūkstes Mūzikas un mākslas skolā.

 

Dzejas dienas 2022 Daugavpils bibliotēkās

 30.08.2022 
Dzejas dienas 2022 Daugavpils bibliotēkās

Jau vairākus gadu desmitus septembrī tiek atzīmētas Dzejas dienas. Tradicionāli arī Latgales Centrālā bibliotēka (LCB) un filiāles aicina daugavpiliešus un pilsētas viesus iesaistīties Dzejas dienu norisēs, piedāvājot plašu pasākumu programmu ne tikai bērniem un jauniešiem, bet arī pieaugušajiem. Pasākumu apmeklētajiem būs iespēja tikties ar dzejniekiem, radoši līdzdarboties un baudīt dzejas daudzveidību.

No 6. septembra līdz 31. oktobrim LCB filiālē Ceriņu bibliotēkā (Lauska ielā 16) skatāma fotoizstāde “Rainis un fotogrāfija”, kurā fotogrāfi no visas Latvijas iemūžināja Raiņa dzeju fotogrāfijās. Izstāde tapusi projekta “Rainis un fotogrāfija” ietvaros, ko 2020. gadā īstenoja biedrība Tautas fotostudija “Ezerzeme – F” sadarbībā ar Raiņa māju Berķenelē.

7. septembrī plkst. 17.00 LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā) aicina jaunos dzejas autorus uz neformālu tikšanos, kurā būs iespēja lasīt savu dzeju, iepazīties ar citiem jaunajiem autoriem un apspriest dzejas radīšanas procesu un iedvesmas gūšanu savai daiļradei. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Savukārt Dzejas dienu kulminācija notiks 9. septembrī, kur visas dienas garumā iedzīvotājiem tiks piedāvātas dažādas aktivitātes:

 

Dzejas dienās Daugavpilī viesosies dzejniece un ilustratore Lote Vilma Vītiņa

 29.08.2022 
Dzejas dienās Daugavpilī viesosies dzejniece un ilustratore Lote Vilma Vītiņa

Piektdien, 9. septembrī, plkst. 12.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī) notiks tikšanās ar dzejnieci un ilustratori Loti Vilmu Vītiņu. Interesenti tiek aicināti uz sarunu par dzejas un ilustrāciju radīšanas procesu un jaunāko dzejprozas krājumu “Ūdenstornis”. Tikšanos atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtā.

Lote Vilma Vītiņa studējusi glezniecību, rakstījusi izstāžu recenzijas, kā arī organizējusi dzejas lasījumus tumsā. 2019. gadā klajā nāca autores uzrakstītā un ilustrētā bilžu grāmata bērniem “Dzejnieks un smarža” (par to saņemta Jāņa Baltvilka balva). Grāmatā paslēpts arī kāds īpašs pārsteigums lasītāju deguniem, kuru var izsmaržot ne tikai iztēlē, bet arī pa īstam.

 

"Dzejas dienas" 2022 Daugavpilī

 26.08.2022 

No 6. līdz 23. septembrim Daugavpilī norisināsies “Dzejas dienas”, kas ik gadu tiek rīkotas, atzīmējot latviešu dzejnieka Raiņa dzimšanas dienu.

Pasākumu virkni ievadīs fotoizstāde “Rainis un fotogrāfija”, kas no 6. septembra līdz 31. oktobrim būs apskatāma Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālē Ceriņu bibliotēkā.

7. septembrī plkst. 17.00 notiks jauno dzejas autoru brīvais mikrofons Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā.

Dzejas dienu pasākumi turpināsies piektdien, 9. septembrī:

 

Virtuālā izstāde: rakstniekam, gleznotājam Jānim Jaunsudrabiņam – 145

Nav uz zemes tik tumšas vietas, kur nedzimtu kāda gaiša, skaista doma. /Jānis Jaunsudrabiņš/

 

Jaunos dzejniekus aicina piedalīties Velgai Krilei un Arturam Gobam veltītā konkursā

 16.08.2022 
Jaunos dzejniekus aicina piedalīties Velgai Krilei un Arturam Gobam veltītā konkursā

No 1. septembra jaunie dzejnieki no visas Latvijas tiek aicināti iesniegt darbus dzejas autoru-iesācēju konkursā “Tu arī mani spēsi izpildīt”.

No šī gada ikgadējais Valkas novada dzejas konkurss “Tu arī mani spēsi izpildīt” veltīts diviem nozīmīgiem novada literātiem – Velgai Krilei un Arturam Gobam. Notikušas izmaiņas arī konkursa nolikumā – paplašinātas iespējamo dalībnieku vecuma grupas un papildināts naudas balvu fonds.

Žūrija sešu cilvēku sastāvā konkursantus vērtēs un apbalvos trīs vecuma grupās:

 

ASV Informācijas centrs aicina bērnus uz angļu valodas nodarbībām

 16.08.2022 
ASV Informācijas centrs aicina bērnus uz angļu valodas nodarbībām

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina bērnus vecumā no 8 līdz 12 gadiem piedalīties trīs angļu valodas nodarbībās “Back To School” (latv. – Atpakaļ uz skolu), kas sniegs bērniem iespēju atsvaidzināt savas angļu valodas zināšanas, papildināt vārdu krājumu un sagatavoties jaunajam mācību gadam.

24. augustā plkst. 11.00 notiks nodarbība “Basic English” (latv. – Angļu valodas pamatpramses). Nodarbības laikā tiks atkārtotas un apgūtas tādas nepieciešamas angļu valodas pamatzināšanas kā alfabēts, cipari, ikdienas frāzes, iepazīstināšana ar sevi u. tml.

 

"Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2022" gaida jaunus dalībniekus

 9.08.2022 

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs pilnā sparā rit lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” 2022. gada grāmatu kolekcijas vērtēšana. Šogad eksperti kolekcijā iekļāva 33 grāmatas no 10 izdevniecībām – 15 oriģinālliteratūras grāmatas un 18 tulkotās literatūras grāmatas no 11 valodām – angļu, igauņu, poļu, franču, vācu, norvēģu u. c

Daugavpilī jau vairāku gadu garumā programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” īsteno Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles – Bērnu bibliotēka “Zīlīte”, Ceriņu, Gaismas, Jaunbūves, Pārdaugavas un Piekrastes bibliotēka. LCB filiālēs ir pieejama grāmatu kolekcija visām vecumgrupām (5+, 9+, 11+, 15+ un vecāku kolekcija), savukārt Latgales Centrālā bibliotēka papildus piedāvā grāmatas jauniešu un vecāku žūrijai.

 

Latgales Centrālā bibliotēka uz krājuma pārkārtošanas laiku slēgta

 4.08.2022 
Latgales Centrālā bibliotēka uz krājuma pārkārtošanas laiku slēgta

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

9. un 10. augustā Latgales Centrālā bibliotēka ir SLĒGTA APMEKLĒTĀJIEM, jo notiek krājuma pārkārtošana.

ASV Informācijas centrs apkalpo lietotājus ierastajā režīmā.

Grāmatas var nodot, ievietojot tās grāmatu nodošanas kastē, kas atrodas pie ieejas bibliotēkā no Saules ielas. Plašāka informācija par grāmatu nodošanas kasti - šeit.

Steidzamos gadījumos grāmatas var pasūtīt izņemšanai pakomātā. Pakomāta lietošanas instrukciju skatīt šeit.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Daugavpils ģimenes ar bērniem aicinātas uz tikšanos ar rakstnieci Inesi Valteri

 4.08.2022 
Daugavpils ģimenes ar bērniem aicinātas uz tikšanos ar rakstnieci Inesi Valteri

Ceturtdien, 18. augustā, plkst. 11.40 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) noritēs tikšanās ar Inesi Valteri – rakstnieci, radošo nodarbību vadītāju un grāmatas “Pasakas ģimenei” 3 daļās autori. Literārās tikšanās laikā būs iespēja risināt sarunu par daiļdarbos lasīto, redzēto un sajusto. Tikšanos atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtā.

Inese Valtere vada radošās stāstu nodarbības bērniem “No stāsta līdz grāmatai”, kur atklāj grāmatas tapšanas noslēpumus un ļauj piedzīvot aizraujošo pasakas radīšanas prieku. Autore atzīst, ka stāstu radīšana kopā ar bērniem veicina iztēli, attīsta atmiņu, rosina domāt un ļauj izpaust sajūtas. Pievērsties grāmatu rakstīšanai autori iedvesmoja viņas ģimene.

 

Turpinās “Skaistā vasara bibliotēkā”

 3.08.2022 
Turpinās “Skaistā vasara bibliotēkā”

Jūlijā Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs turpinājās lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā” – 193 individuālie programmas dalībnieki un 345 bērni no 17 nometņu grupām aktīvi un jēgpilni pavadīja laiku, iegūstot jaunas zināšanas un prasmes.

Jūlija ceturtdienas LCB filiālēs bija piepildītas ar bērnu čalām un smiekliem, jo tika aizvadīti tematiski pasākumi individuāliem lasītveicināšanas programmas dalībniekiem. Vasarā īpaši aktuāla ir drošības tēma – divās bibliotēkās bērni tikās ar Valsts policijas pārstāvjiem, kuri atbildēja uz visiem interesējošajiem jautājumiem un pastāstīja, kādi drošības pasākumi jāveic ikdienā. Saņēmuši izsmeļošu informāciju par savu un apkārtējo drošību, bērni varēja pievērsties dabas piedzīvojumiem – izstrādāt tūrisma maršrutu, likt ceļasomu, atklāt jūras noslēpumus un veikt eksperimentus ar ūdeni. Programmas dalībnieki arī sportoja, iepazina origami mākslu, lasīja pasakas, skatījās multfilmas un apsprieda iemīļotos varoņus, – nodarbe atradās ikvienam.

 

Iespēja jauniešiem tikt uzklausītiem!

 29.07.2022 
Iespēja jauniešiem tikt uzklausītiem!

Hei, hei jaunieti!

Eiropas jaunatnes dialoga 9. cikls ir sācies, tāpēc tieši tev ir iespēja iesaistīties dialoga vēstnieku tīkla pasākumā! Tīkla mērķis ir nodrošināt Eiropas Jaunatnes dialoga procesa ilgtspējīgu darbību un jauniešu viedokļu noskaidrošanu, secinājumus no pasākumiem un jauniešu ideju ieviešanu dzīvē.

Šī gada 3. augustā pulksten 16.00 Daugavpils Jauniešu iniciatīvu centrā (Raiņa ielā 69) notiks “Viedokļu spēle”, kuras laikā neformālā gaisotnē būs iespēja pārrunāt jauniešiem aktuālas problēmas. Pasākumu organizē Eiropas Jaunatnes dialoga vēstniece Nikola Kursīte.

 

Ineses Minovas personālizstāde “Sekojot savam sapnim”

 25.07.2022 
Ineses Minovas personālizstāde “Sekojot savam sapnim”

3. augustā plkst. 12.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Ineses Minovas gleznu izstāde “Sekojot savam sapnim”. Eļļas tehnikā veidotajos darbos atspoguļota ainava, klusā daba un portreti.

Inese Minova ir dzimusi Daugavpilī, par savu mājvietu sauc Augšdaugavas novada Naujenes pagastu. Izglītība iegūta Daugavpils Universitātē – bakalaura grāds latviešu filoloģijā un maģistra grāds valsts pārvaldē. Darba gaitas visu dzīvi ir saistītas ar žurnālistiku. Šis darbs ir Ineses sirdslieta, un šobrīd žurnālista iemaņas lieti noder Augšdaugavas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālista darbā. Izstādes autore kopš bērnības aizraujas ar fotografēšanu, kas ir kļuvusi par profesionālu nodarbi, strādājot vairākus gadus žurnālistikā. Jau trīs gadus darbojas Daugavpils fotoklubā “Ezerzeme-F”.

 

Baltvilka balvu saņem rakstniece Luīze Pastore un ilustratore Gundega Muzikante

 25.07.2022 
Baltvilka balvu saņem rakstniece Luīze Pastore un ilustratore Gundega Muzikante

Jāņa Baltvilka balva rakstniecībā piešķirta rakstniecei Luīzei Pastorei par grāmatu "Laimes bērni", ko ilustrējusi Evija Pintāne. Kā labākā bērnu un jauniešu grāmatu ilustratore sumināta Gundega Muzikante par ilustrācijām Juhani Pitsepa garstāstam "Ir mēness zelta kuģis" un Ineses Paklones dzejoļu krājumam "Zvēru barošana", informēja balvas rīkotāji. LSM lasītāju simpātiju balvas ieguva Renāte Bērante un Sabīne Baumane par grāmatu "Kur es biju, kad es nebiju jeb stāsts par Monti".

Arī AS "Latvijas valsts meži" balva "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā pasniegta Renātei Bērantei un Sabīnei Baumanei par grāmatu "Kur es biju, kad es nebiju jeb stāsts par Monti".

 

Izvēlies labāko bērnu un jauniešu grāmatu! Baltvilka balvas lasītāju balsojums

 19.07.2022 
Izvēlies labāko bērnu un jauniešu grāmatu! Baltvilka balvas lasītāju balsojums

24. jūlijā, kā katru gadu, tiks svinēta ievērojamā dabas dzejnieka un bērnu kultūras atbalstītāja Jāņa Baltvilka dzimšanas diena, jau 18. reizi pasniedzot viņa vārdā nosaukto valsts nozīmes balvu bērnu literatūrā. Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv lasītāju balsojumā iespējams izvēlēties pašu labāko un skaistāko bērnu vai jauniešu grāmatu no šogad nominētajiem darbiem.  

Balsojums par lasītāju balvu norit līdz 22. jūlija pusnaktij. Balsot iespējams reizi dienā, autorizējoties ar savu epastu vai sociālo tīklu kontu. Balsošana notiek ŠEIT.

 

“Skaistā vasara bibliotēkā”: jūnija aktualitātes

 8.07.2022 
“Skaistā vasara bibliotēkā”: jūnija aktualitātes

Lasītveicināšanas programmā “Skaistā vasara bibliotēkā” raženi aizvadīts pirmais mēnesis. Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs ceturtdienu pasākumus apmeklējuši 159 individuālie programmas dalībnieki, savukārt vasaras nometņu grupām paredzētajās nodarbībās LCB un filiālēs kopskaitā piedalījušies 626 bērni.

Trīs jūnija ceturtdienās LCB filiālēs tika aizvadīti tematiski pasākumi individuāliem lasītveicināšanas programmas dalībniekiem. Tuvojoties pilsētas svētkiem, bērni iepazina Daugavpils vēsturi un populārākos tūrisma objektus, bet pirmsjāņu nedēļā – izzināja saulgriežu svinību tradīcijas un rituālus. Vairākās bibliotēkās fokusā bija dabas tēma – tika atminēti varavīksnes un ziemeļblāzmas veidošanās noslēpumi, atpazīti dažādi kukaiņi un to radītās skaņas, kā arī apspriesta zaļāka dzīvesveida nozīme un priekšrocības. Bibliotekāri novērojuši, ka dalībniekos mīt nerimstošs sacensības gars – ar  aizrautību tiek minēti atjautības uzdevumi, saliktas puzles un izcīnīti galda spēļu turnīri. Tomēr noslēgumā vienmēr uzvar draudzība, jo bērni spēj priecāties gan par savām, gan jauniegūto draugu uzvarām un sniegt otram atbalstu, ja kāds uzdevums nevedas pietiekami raiti.

 

Bibliotēkā būs skatāma Siguldas mākslinieces Ivetas Šmitas izstāde

 6.07.2022 
Bibliotēkā būs skatāma Siguldas mākslinieces Ivetas Šmitas izstāde

12. jūlijā plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā, Daugavpilī) tiks atklāta Siguldas mākslinieces Ivetas Šmitas personālizstāde “Fragmenti”.

Māksliniece Iveta Šmita ir dzimusi un joprojām dzīvo Siguldā. Iegūts bakalaura grāds, absolvējot Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās mākslas nodaļu tekstilmākslas specialitātē. Iveta strādā autortehnikā – ar kaligrāfijas tinti un pašgatavotu alkšņu tušu veido gleznojumus uz zīda. No žanriem dod priekšroku figurālajam un portretam. Māksliniece aizvadījusi divas personālizstādes un piedalījusies vairāk nekā 10 grupu izstādēs.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas filiāļu izstādes jūlijā

 30.06.2022 
Latgales Centrālās bibliotēkas filiāļu izstādes jūlijā

Jūlijā Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles aicina apskatīt fotogrāfiju, gleznu un radošo darbu izstādes.

No 1. jūlija līdz 1. septembrim LCB filiāle Ceriņu bibliotēka (Lauska ielā 16) apmeklētājiem piedāvā Daugavpils tautas fotostudijas “Ezerzeme – F” vadītāja, fotogrāfa Linarda Onzula personālizstādi “Labākais skats ir pēc grūtākā kāpiena”. Autors fotogrāfijās iemūžinājis Nepālas skaistās kalnu ainavas un vietējo iedzīvotāju ikdienas gaitas.

 

Virtuālā izstāde: tēlniekam, gleznotājam Pjotram Hudobčenokam - 75

 

Jekaterinas Griškjanes personālizstāde “Apskāviens”

 21.06.2022 
Jekaterinas Griškjanes personālizstāde “Apskāviens”

1. jūlijā plkst. 15.00 pie Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra (Rīgas ielā 22a, blakus ieejai no Ģimnāzijas ielas) tiks atklāta mākslinieces Jekaterinas Griškjanes pirmā personālizstāde “Apskāviens”. Septiņos lielformāta zīmējumos attēloti piemīlīgi dzīvnieciņi, kuri rosina apskauties.

Māksliniece Jekaterina Griškjane izglītību ieguvusi Daugavpilī – absolvējusi Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolu “Saules skola” interjera un reklāmas dizaina specialitātē un Daugavpils Universitāti, ir bakalaura grāds grafikas dizainā. Ikdienā Jekaterina strādā dizaina jomā un šobrīd piepilda vienu no saviem sapņiem – raksta un ilustrē bērnu grāmatu, kura palīdzēs ar jaunāko paaudzi pārrunāt ikdienā neierastas un noklusētas tēmas.

 

Jūnija mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

 3.06.2022 
Jūnija mākslas izstādes Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

Jūnijā Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiāles pilsētas iedzīvotājus un viesus aicina apskatīt fotogrāfiju, gleznu un tēlniecības darbu izstādes.

LCB filiāle Piekrastes bibliotēka (Aveņu ielā 40) piedāvā divas izstādes:

 • no 1. līdz 30. jūnijam Daugavpils pilsētas svētkiem veltītu bibliotēkas apmeklētāju fotogrāfiju izstādi “Forštates apkaime fotomirkļos”, kurā atainoti Forštates apkaimes dabas skati un vides objekti;
 • no 1. jūnija līdz 15. jūlijam mākslinieces Jevgeņijas Muštavinskas gleznu izstādi “Bākas gaisma”. Tajā iekļautas dažādās tehnikās gleznotas ainavas un ziedu kompozīcijas, kurās jūtamas gan impresionisma, gan citu mākslas virzienu ietekme. Gaišas krāsas un toņu nianses izstaro enerģiju un rada harmonijas sajūtu.
 

Alfrēdas Bulionko izšūto gleznu izstāde “Pie Allas”

 31.05.2022 
Alfrēdas Bulionko izšūto gleznu izstāde “Pie Allas”

2. jūnijā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks Alfrēdas Bulionko krustdūrienā izšūto gleznu izstādes “Pie Allas” atklāšana. Rūpīgi izšūtajos darbos ir redzamas ainavas, dzīvnieki, cilvēki, ikdienišķas lietas, viss kas bagātina Alfrēdas dvēseli.

Alfrēda Bulionko dzimusi Krāslavā, bet jau vairākus gadus dzīvo Daugavpilī. Mīlestība pret izšūšanu nāca no mammas, bet nopietnāk ar to sāka aizrauties tikai vēlāk – un tā Alfrēdas radošā darbība ilgst jau aptuveni 25 gadus. Izglītību ieguvusi kā šuvēja, kas arī šobrīd ļauj likt lietā un pilnveidot savas profesionālās prasmes. Līdztekus izšūšanai krustdūrienā Alfrēda šuj apģērbu, bērnu rotaļlietas, rotaslietas un atklātnes.

 

Atgriežas “Skaistā vasara bibliotēkā”

 30.05.2022 
Atgriežas “Skaistā vasara bibliotēkā”

Pēc divu gadu pārtraukuma Daugavpils publiskajās bibliotēkās atkal norisināsies iemīļotā lasītveicināšanas programma “Skaistā vasara bibliotēkā”, kas skolas vecuma bērniem sniedz iespēju aizraujoši un saturīgi pavadīt brīvo laiku. Programmā tiek piedāvātas jautras un izzinošas nodarbības individuāliem dalībniekiem un vairāki tematiski pasākumi bērnu vasaras nometņu grupām.

Sākot no 9. jūnija, visus trīs vasaras brīvlaika mēnešus ceturtdienās no plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) filiālēs bērniem tiks piedāvātas īpaši veidotas nodarbības – tematiski pasākumi un novadpētniecības stundas, radošas darbnīcas un izzinošas spēles, literāras un sporta stafetes, galda spēļu turnīri, kvesti u. c. 25. augustā katrā bibliotēkā tiks rīkots noslēguma pasākums, lai atskatītos uz kopīgi pavadīto laiku un pasniegtu balvas aktīvākajiem lasītveicināšanas programmas “Skaistā vasara bibliotēkā” dalībniekiem.

 

Lietuvas fotogrāfu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

 30.05.2022 
Lietuvas fotogrāfu izstāde Latgales Centrālajā bibliotēkā

3. jūnijā plkst. 15.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta izstāde “Pieci skatieni, seši soļi”. Ekspozīcijā iekļautas 30 fotogrāfijas, kurās iemūžināti piecu Lietuvas fotogrāfu skatījumi uz brīnišķīgo Zarasu novadu.

Ieskatam piedāvājam autoru stāstījumus par savu aizraušanos ar fotografēšanu un centieniem parādīt Zarasu novada skaistumu.

Ģintauts Antanavičs: “Esmu dzimis un audzis Zarasos. Fotografēšana ir viens no veidiem, kā pavadu savu brīvo laiku. Tas ir veids, kā izpaust sevi, savas attiecības ar apkārtējo pasauli. Visvairāk man patīk fotografēt dabu, kurā es rodu mieru un harmoniju. Es dzīvoju pārsteidzoši skaistā valstī, tāpēc savu mīlestību pret dzimteni cenšos paust ar fotogrāfijas palīdzību. Cik labi man padodas – tas jāvērtē skatītājam.”

 

Bibliotēka aicina uz bezmaksas jogas nodarbībām

 27.05.2022 
Bibliotēka aicina uz bezmaksas jogas nodarbībām

Latgales Centrālā bibliotēka sadarbībā ar Dev Sanskriti Vishwavidyalaya universitāti (Indija) četras otrdienas pēc kārtas, no 31. maija līdz 21. jūnijam, piedāvā apmeklēt bezmaksas jogas nodarbības, kas notiks ar vadmotīvu “Joga ikvienam. Būsim veseli”.

Nodarbības vadīs Dev Sanskriti Vishwavidyalaya universitātes studentes Nidhi Bansidhar Satija, Jagruti Mayee Dash un Ayushi Tamrakar no Indijas, kuras apmaiņas programmā Erasmus+ šobrīd studē Daugavpils Universitātē. Darba valoda – angļu, bet, ja būs nepieciešams, tiks nodrošināts arī minimāls tulkojums.

Jogas nodarbības notiks 31. maijā, 7. jūnijā, 14. jūnijā un 21. jūnijā no plkst. 17.00 līdz 18.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā, Daugavpilī).

 

Kampaņa “Uzdod jautājumu policijai!” Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

 25.05.2022 
Kampaņa “Uzdod jautājumu policijai!” Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs

Visas vasaras garumā sadarbībā ar Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldi Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs – Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58), Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161), Piekrastes bibliotēkā (Aveņu ielā 40) un Ceriņu bibliotēkā (Lauska ielā 16) tiek organizēta preventīvi izglītojoša kampaņa “Uzdod jautājumu policijai!”

Kampaņas mērķis ir dialoga veidošana ar bērniem un jauniešiem – sākumskolas un pamatskolas skolēniem – par aktuāliem jautājumiem, kas saistīti ar policijas darbu, drošību ikdienā, atbildību, likumiem, tiesībām, pienākumiem u.c. Kampaņas organizētāji aicina iesniegt savus jautājumus, izmantojot tam speciāli sagatavotas pastkastītes četrās Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs. Jautājumu autori dāvanā saņems grāmatzīmes.

 

Noskaidrots Daugavpils Skaļās lasīšanas čempions

 24.05.2022 
Noskaidrots Daugavpils Skaļās lasīšanas čempions

20. maijā Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā norisinājās Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītveicināšanas kampaņas “Nacionālā skaļās lasīšanas sacensība” Daugavpils reģionālais fināls, kurā spēkiem mērojās astoņi pilsētas skolu posma uzvarētāji. Skaļās lasīšanas čempiona titulu un ceļazīmi uz Valsts finālu izcīnīja Daugavpils Saskaņas pamatskolas 5.a klases skolnieks Raivis Bobičs.

Daugavpils reģionālā fināla dalībnieku spēju rosināt interesi par lasīto un veidot saikni ar klausītāju, kā arī lasīšanas un runas prasmi vērtēja kompetenta žūrija trīs cilvēku sastāvā: LCB vadītājas vietniece un Skaļās lasīšanas sacensības aizsākuma Daugavpilī iniciatore Anna Pakere, filoloģijas doktore, studiju kursu par bērnu un jauniešu literatūru docētāja Rudīte Rinkeviča un Daugavpils teātra aktrise Kristīne Veinšteina.

Šogad čempiona titulu un skatītāju simpātiju balvu izcīnīja Daugavpils Saskaņas pamatskolas 5.a klases skolnieks Raivis Bobičs, kurš skaļi lasīja fragmentu no somu rakstnieka Timo Parvelas grāmatu sērijas “Kepler62” pirmās daļas “Ielūgums”. Otrajā un trešajā vietā ierindojās Daugavpils Vienības pamatskolas skolnieks Kristers Narbuts un Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja skolniece Beāte Abarasa. Kristers bija izvēlējies Krisa Molda spoku stāstus “Baisais ceļojums”, bet Beāte – Agneses Vanagas “Plastmasas huligāni”. Citu konkursantu lasījumā izskanēja Vika “Sarežģītais zvirbulēns”, Imanta Ziedoņa “Dzeltenā pasaka”, Mika Kerenena “Armando” un Dangoles Kandrotienes “Skapja stāsti”.

 

Virtuālā izstāde: Daugavpils pilsētas galvam Andrejam Švirkstam – 125

 

Daugavpilī tiks noskaidrots Skaļās lasīšanas čempions

 17.05.2022 
Daugavpilī tiks noskaidrots Skaļās lasīšanas čempions

2022. gada 20. maijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas iniciētās lasītveicināšanas kampaņas “Nacionālā Skaļās lasīšanas sacensība” Daugavpils reģionālais fināls 5. klašu skolēniem. Par Daugavpils Skaļās lasīšanas čempiona titulu un ceļazīmi uz Valsts finālu cīnīsies astoņi skolu posma uzvarētāji.

Martā, aprīlī un maijā Daugavpils pilsētas izglītības iestādēs notika sacensības 1. posms – tika noskaidrots katras skolas lasīšanas čempions. Vērtējumu veidoja tādi kritēriji kā skaidra dikcija, atbilstošs uzsvaru lietojums, grāmatas izvēles pamatojums un spēja ieinteresēt ar savu lasījumu.

 

Noskaidroti Māmiņdienas radošo darbu konkursa rezultāti

 13.05.2022 
Noskaidroti Māmiņdienas radošo darbu konkursa rezultāti

Noslēdzies Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra organizētais radošo darbu konkurss “Thank You, Mommy!” (latv. – Paldies Tev, Māmiņ!), kas bija veltīts Mātes dienai.

Konkurss noritēja no 25. aprīļa līdz 10. maijam. Konkursa gaitā dalībniekiem bija jāizveido videoapsveikums ar veltījumu māmiņām, krustmāmiņām, vecmāmiņām Mātes dienā.

Konkursa radošo darbu vērtēšana notika, vērtējot angļu valodas prasmi un izrunu, darbu tehnisko kvalitāti, idejas oriģinalitāti un atbilstību prasībām. Kopumā tika iesūtīti 15 video. Apkopojot vērtējumu, par konkursa laureātiem kļuva Alise Vasiļjeva no Daugavpils 3. vidusskolas, Līga Laimdota Kļaviņa un Laima Elksne no Daugavpils Valsts ģimnāzijas un Jekaterina Leitone no Daugavpils 3. vidusskolas, kuras balvā saņems dāvanu kartes no Jāņa Rozes grāmatnīcas.

 

Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieku Osvaldu Zebri

 9.05.2022 
Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz sarunu ar rakstnieku Osvaldu Zebri

Ceturtdien, 12. maijā, plkst. 13.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a) notiks tikšanās ar rakstnieku un žurnālistu Osvaldu Zebri. Interesenti tiek aicināti uz sarunu par autora sarakstītajiem daiļdarbiem. Rakstnieka viesošanos Daugavpilī atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds Latgales Centrālās bibliotēkas projektā “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtā.

2010. gadā autors debitēja prozā ar stāstu krājumu “Brīvība tīklos”, kas godalgots ar Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā “Spilgtākā debija”. Savukārt 2013. gadā klajā nāca romāns “Koka nama ļaudis”, kam sekoja arī citas grāmatas: “Gaiļu kalna ēnā” (Eiropas Savienības Literatūras balva), stāstu krājums “Šaubas” u. c.

 

Bibliotēkā noritēs saruna par Ziemeļvalstīm

 5.05.2022 
Bibliotēkā noritēs saruna par Ziemeļvalstīm

11. maijā plkst. 13.30 Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrā (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā, Daugavpilī) aicinām uz sarunu par Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja izdoto grāmatu “Kompass vienmēr rāda uz ziemeļiem”.

Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja tikties ar 13. Saeimas deputāti Inesi Voiku un dzejnieku Guntaru Godiņu, lai pārrunātu tādas sabiedrībā aktuālas tēmas kā uzticēšanās un pilsoniskā atbildība, kā arī lai diskutētu par literatūras lomu mūsdienu pasaulē.

 

Eiropas diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

 5.05.2022 
Eiropas diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

9. maijā plkst. 13.20 Latgales Centrālās bibliotēkas Eiropas Savienības informācijas punkts aicina uz tikšanos ar Daugavpils Universitātes Erasmus+ projektu koordinatori Inesi Hodanovu. Pasākums tiek rīkots Eiropas dienas ietvaros sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju un Daugavpils Universitāti.

Eiropas diena katru gadu tiek atzīmēta 9. maijā, un tā simbolizē mieru un vienotību Eiropā. Šajā datumā atzīmē vēsturiskās Šūmana deklarācijas gadskārtu. Francijas tā laika ārlietu ministrs Robērs Šūmans savā deklarācijā izklāstīja ideju, kā Eiropā izveidot jauna veida politisko sadarbību, kas karadarbību starp Eiropas nācijām padarītu neiedomājamu. Šūmana priekšlikums bija impulss Eiropas Ogļu un tērauda kopienas izveidei, un šo organizāciju uzskata par mūsdienu Eiropas Savienības pirmsākumu.

 

Mihaila Lavrenova fotoizstāde “Momenti”

 3.05.2022 
Mihaila Lavrenova fotoizstāde “Momenti”

Līdz 30. maijam Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma fotogrāfa Mihaila Lavrenova izstāde “Momenti”. Personālizstādē skatāmi autora dzīves momenti, kuri noķerti fotoobjektīvā.

Daugavpilieša Mihaila Lavrenova dzīve jau no jaunības gadiem saistās ar mākslu. Neskatoties uz to, ka ikdiena aizrit strādājot par Daugavpils pilsētas domes deputātu un nodarbojoties ar uzņēmējdarbību, M. Lavrenovam izdodas atrast laiku savai sirdslietai – fotografēšanai. Šī ir autora ceturtā fotogrāfiju personālizstāde, iepriekšējās izstādes norisinājās Daugavpils pilsētā un Augšdaugavas novada, tāpat ņemta dalībā Latgales reģiona mākslinieku konkursa izstādēs.

 

Bibliotēkā skatāma izstāde par Francijas un Latvijas diplomātisko attiecību simtgadi

 3.05.2022 
Bibliotēkā skatāma izstāde par Francijas un Latvijas diplomātisko attiecību simtgadi

10. maijā plkst. 14.00 Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta informatīva izstāde “Francijas un Latvijas diplomātisko attiecību simtgade”. Fotogrāfijas no Francijas un Latvijas arhīviem, kā arī privātkolekcijām ieskicē šīs simtgades nozīmīgākos notikumus, apliecinot abas valstis vienojošās spēcīgās saites.

1921. gada 26. janvārī plkst. 17.00 Sabiedroto konferencē Parīzē Latvijas valsts tika atzīta de jure. Šo atzīšanu aktīvi atbalstīja Francijas Republikas prezidents Aleksandrs Milerāns (Alexandre Millerand) un Ārlietu ministrs Aristīds Briāns (Aristide Briand).

 

Uzsākts darbs pie jaunā krājuma "Dzejas dienas 2022" veidošanas

 2.05.2022 
Uzsākts darbs pie jaunā krājuma

Līdz šīs gada 22. jūnijam Daugavpils pilsētas un Augšdaugavas novada dzejnieki aicināti piedalīties jaunā krājuma "Dzejas dienas 2022" tapšanā.

Ik gadu septembrī, svinot Raiņa dzimšanas dienu, tiek izdots jaunais Dzejas krājums "Dzejas dienas". Šogad krājums tiks izdots 32. reizi. Iespēja publicēt savu oriģināldzeju gan latviešu, gan citās valodās tiek dota autoriem, kas dzīvo Daugavpilī un Augšdaugavas novadā. Dzeju, ne vairāk kā desmit tekstus, kuri agrāk nav publicēti, ir jāsūta uz Daugavpils pilsētas pašvaldības Kultūras pārvaldes e-pasta adresi: vita.vilevko@daugavpils.lv. Iesūtīšanas termiņš: 2022. gada 22. jūnijs.

 

Latgales keramikas izstāde bibliotēkā

 2.05.2022 
Latgales keramikas izstāde bibliotēkā

Līdz 30. maijam Latgales Centrālajā bibliotēkā (Rīgas ielā 22a) skatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Latgale” keramikas darbu izstāde. Tā ieskandina Latvijas neatkarības atjaunošanas svētkus, izceļot tautas podniecības nozari ar spilgtām un noturīgām novada tradīcijām, ko pazīstam arī kā Latgales keramiku.

Keramika allaž ir ieņēmusi nozīmīgu vietu Daugavpils pilsētas kultūrtelpā. Jau vairāk nekā četrdesmit gadus Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja paspārnē darbojas aktīva keramiķu kopiena – Tautas lietišķās mākslas studija “Latgale”, kuras aizsākumi saistāmi ar tradicionālo podniecību jeb Latgales keramiku. Šobrīd studijā aktīvi darbojas 14 keramiķi, kuri ne tikai uztur Latgales keramikas tradīcijas, bet arī pievēršas mūsdienīgai keramikas mākslai.

 

2022. gada "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" jaunā grāmatu kolekcija

 27.04.2022 
2022. gada

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izveidotā un vadītā lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” notiek jau 22. gadu. Šogad katrā vecumgrupā ir septiņas grāmatas, bet Vecāku žūrijas kolekcijā – piecas. Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2022. gada kolekcija apskatāma ŠEIT.

Šī gada “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” kolekciju veido 33 grāmatas no 10 izdevniecībām. Tās ir 15 oriģinālliteratūras grāmatas – no tām vairākas debijas bērnu literatūrā - Rebekai Lukošus, Ilzei Skrastiņai, Žanetei Lazdovskai, kā arī iemīļotu bērnu un jauniešu grāmatu autoru devums – Juris Zvirgzdiņš, Daina Ozoliņa, Luīze Pastore un Laura Vinogradova. Kolekcijā iekļauta arī Ineses Zanderes, Ineses Paklones, Lotes Vilmas Vītiņas dzeja un dzejnieku kopdarbs – dokumentālajai izrādei “Netikumīgie” rakstītie dzejoļi.

 

Ārlietu ministrija izsludina Eiropas dienai veltītu video konkursu jauniešiem

 26.04.2022 
Ārlietu ministrija izsludina Eiropas dienai veltītu video konkursu jauniešiem

Eiropas Savienības prioritātes ir ieguvušas jaunu dimensiju, Krievijai uzsākot karu Ukrainā. Šī gada Eiropas dienas vēstījums “Kopā no sirds kā labos, tā ne tik labos laikos!” aicina apzināties, ka Eiropai ir nepieciešami jauni, gudri risinājumi un ikviena mūsu rīcība var palīdzēt, gan sniedzot atbalstu un ziedojot, gan pārdomājot ikdienas ieradumus. Katra ieguldījums – vai tā būtu apdomīga rīcība sociālajos tīklos un atbildīgi interneta lietošanas paradumi vai gudra energoefektivitātes plānošana –  ir mūsu kopīgs spēks un vērtību apliecinājums.

2022. gads Eiropas Savienībā ir pasludināts par Eiropas Jaunatnes gadu. Tādēļ Ārlietu ministrija izsludina jauniešu video konkursu ”Mana Eiropa”, kura mērķis ir veicināt jauniešu izpratni un aktīvu iesaisti Eiropas nākotnes veidošanā.

 

Darba laika izmaiņas maija svētkos

 25.04.2022 
Darba laika izmaiņas maija svētkos

Datums LCB Filiāles
3. maijs 10.00-17.00 10.00-17.00
4. maijs brīvdiena brīvdiena

Lai gaiši un ģimeniski svētki!

 

 

Ilzes Onzules personālizstāde Ceriņu bibliotēkā

 22.04.2022 
Ilzes Onzules personālizstāde Ceriņu bibliotēkā

26. aprīlī plkst.16.30 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Ceriņu bibliotēkā (Lauska ielā 16) tiks atklāta biedrības “Stāstnīca” organizētā fotogrāfes, sabiedriskās darbinieces un aktīvas bibliotēkas lietotājas Ilzes Onzules pirmā personālizstāde “Uzdrīkstēties ir skaisti…”.

Izstādes atklāšana plānota kā izrādīšanās un atļaušanās. Atļaušanās jebkurā vecumā, jebkurā laika posmā, jebkurā dzīves situācijā parādīt savu pasaules uztveri, savu redzējumu. Pasākuma daudzveidībai pieaicināti jaunie talanti mūzikā, dzejā, fotogrāfijā, kulinārijā. Varēsim diskutēt par Līgas dzejoļiem, ieklausīsimies ģitāristes Danielas pašas sacerētajos un atskaņotajos skaņdarbos, savukārt kulināre Jekaterina mūs pārsteigs ar kaut ko saldu.

 

Daugavpils bērni un jaunieši ir aicināti apsveikt savas māmiņas svētkos

 22.04.2022 
Daugavpils bērni un jaunieši ir aicināti apsveikt savas māmiņas svētkos

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina Daugavpils pilsētas skolēnus, bērnus, jauniešus un ģimenes piedalīties konkursā “Thank You, Mommy!” (latv. – Paldies Tev, Māmiņ!), kas tiek veltīts Mātes dienai. Tā mērķis ir pateikties māmiņām, vecmāmiņām un krustmāmiņām, kā arī pilnveidot savas angļu valodas prasmes.

Dalībniekiem ir jāizveido video, īsfilma vai animācija, kurā velta apsveikumu vārdus, dzied dziesmu, skaita dzejoli vai kādā citā radošā veidā apsveic savas māmiņas, vecmāmiņas un krustmāmiņas Māmiņu dienā. Videoapsveikumam ir jābūt angļu valodā.

 

Bibliotēkās pieņem dokumentus Latvijas – Baltkrievijas pierobežas teritoriju iedzīvotāju sarakstiem

 19.04.2022 
Bibliotēkās pieņem dokumentus Latvijas – Baltkrievijas pierobežas teritoriju iedzīvotāju sarakstiem

No 19. aprīļa arī Latgales Centrālajā bibliotēkā (LCB) un vairākās filiālēs Daugavpils pilsētas iedzīvotāji varēs iesniegt iesniegumu par personas datu iekļaušanu pierobežas teritoriju iedzīvotāju sarakstā. Pamatojoties uz sarakstu, Baltkrievijas Republikas ģenerālkonsulātā Daugavpilī varēs saņemt atļauju Latvijas – Baltkrievijas vienkāršotai robežšķērsošanai.

Iesniegumi tiek pieņemti tikai pēc iepriekšēja pieraksta! Pieteikties var, zvanot pa tālruni, no otrdienas līdz piektdienai bibliotēku darba laikā:

 

Daugavpilī viesosies bērnu grāmatu autore un tulkotāja Inese Paklone

 14.04.2022 
Daugavpilī viesosies bērnu grāmatu autore un tulkotāja Inese Paklone

Trešdien, 20. aprīlī, plkst. 11.00 Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Bērnu bibliotēkā “Zīlīte” (Mihoelsa ielā 58) notiks tikšanās ar rakstnieci, dzejnieci un tulkotāju Inesi Pakloni. Literārās tikšanās laikā būs iespēja doties sajūtu ceļojumā un pārrunāt autores daiļdarbos lasīto, dzirdēto, redzēto. Tikšanos atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtā.

Inese Paklone ir dzimusi Daugavpilī. Jau daudzus gadus gan mazi, gan lieli lasītāji ar aizrautību lasa un atzinīgi novērtē autores uzrakstītās un izdotās bērnu grāmatas – “Ziemassvētku zāģītis”, “Latvijas dzimšanas dienas sala”, “Okeāns un tuksnesis”, “Es picas brālēnu cepu”, “Cīņas olu Lieldienas”. 2022. gadā tika izdots jauns dzejoļu krājums bērniem “Zvēru barošana”.

 

Bibliotēku nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 12.04.2022 
Bibliotēku nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Ik gadu aprīlī Latvijas publiskajās bibliotēkās tiek aizvadīta Bibliotēku nedēļa. Šogad tā notiks no 18. līdz 24. aprīlim ar vadmotīvu “Bibliotēkas spēks: mācies, dari, iedvesmo!”. Tās ietvaros Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs būs pieejami kā klātienes pasākumi, tā arī tiešsaistes aktivitātes, kas iepazīstinās ar bibliotēkas darbu, nozīmi kopienas dzīvē un spēju iedvesmot jauniem mērķiem un sasniegumiem. Plašāka informācija pasākumu programmā.

 

Darba laika izmaiņas Lieldienās

 8.04.2022 
Darba laika izmaiņas Lieldienās

Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu darba laika izmaiņas svētku dienās:

       14. aprīlis    10.00-17.00
       15. aprīlis    brīvdiena
       16. aprīlis    brīvdiena
       17. aprīlis    brīvdiena
       18. aprīlis    brīvdiena

       Gaišas, priecīgas Lieldienas!

 

 

Virtuālā izstāde: Daugavpils pilsētas galvam Jānim Volontam – 140

 

Jaunieši tikās lasītveicināšanas pasākumā “Dižie Amerikāņu autori”

 6.04.2022 
Jaunieši tikās lasītveicināšanas pasākumā “Dižie Amerikāņu autori”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde rīkoja literāru pasākumu  “Great American Authors” (latv. – Dižie amerikāņu autori), kurā pulcējās 10.–12. klašu skolēni. Pasākuma fokusā bija amerikāņu rakstnieks Alans Gracs un viņa grāmata “Refugee” (latv. – Bēglis), kurā apkopoti trīs jauniešu pieredzes stāsti par bīstamiem ceļojumiem, meklējot patvērumu no kara un represijām.

Noslēguma pasākumā, kas notika 5. aprīlī, piedalījās 16 jaunieši no Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils 15. vidusskolas, Daugavpils 9. vidusskolas, Daugavpils 3. vidusskolas un Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas.

 

Alinas Petkunes personālizstāde “Maģiskā grafika”

 5.04.2022 
Alinas Petkunes personālizstāde “Maģiskā grafika”

7. aprīlī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) tiks atklāta Alinas Petkunes grafikas personālizstāde “Maģiskā grafika”. Ekspozīcijā apvienoti darbi jauktā tehnikā un autortehnikā no dažādām kolekcijām. Tāpat izstādē ir skatāma keramikas skulptūra “Es redzu jūs ar savu sirdi”, kas ir Alinas Petkunes un Valda Grebeža kopdarbs.

Alina Petkune ir daugavpiliete. Kā pati atzīst, ir mūsu pilsētas un Latvijas patriote, kaut arī dzimtas saknes nāk no poļu un baltkrievu puses. Māksliniece uzsver, ka jau izsenis Daugavpils vieno visas tautas un ir visdraudzīgākā pilsēta.

 

Daugavpilī sākušās "Mākslas dienas 2022”

 5.04.2022 
Daugavpilī sākušās

Aprīlī un maijā Daugavpilī norisinās ikgadējie mākslas svētki "Māksla dienas 2022", kas turpināsies līdz 13. maijam.  Kopumā "Mākslas dienu 2022" ietvaros būs iespēja apmeklēt vairāk nekā 30 dažādas aktivitātes. Visa programma pieejama www.daugavpils.lv/kultura/.

Jau no 1. aprīļa Daugavpilī ir aplūkojamas vairākas izstādes Daugavpils Māla mākslas centrā, Latgales Centrālajā bibliotēkā un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā. Turpinājumā mākslas svētkiem veltītās aktivitātes būs iespēja apmeklēt arī citās Daugavpils kultūras iestādēs un tās būs gan jaunu izstāžu atvēršana, gan tikšanās ar pašiem māksliniekiem, gan iespēja piedalīties atvērto durvju dienās, meistardarbnīcās un citos pasākumos.

 

Lilijas Buročkinas gleznu izstāde Jaunbūves bibliotēkā

 5.04.2022 
Lilijas Buročkinas gleznu izstāde Jaunbūves bibliotēkā

No 5. aprīļa līdz 28. maijam Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma mākslinieces Lilijas Buročkinas gleznu izstāde “Kad mākslā virmo pavasara dvesma”.

Lilijas Buročkinas interese par glezniecību sākās agrā bērnībā, par ko liecināja ar daudzveidīgiem zīmējumiem pārklāti skolas burtnīcu un mācību grāmatu vāki. Bērnības vaļasprieks ietekmējis profesijas izvēli, tāpēc Lilija kļuvusi par arhitekti. Māksliniece atceras, ka institūtā papildus tehniskajiem priekšmetiem tika mācīti kompozīcijas un zīmēšanas pamati, kā arī studenti mācījās zīmēt ar krītu, ogli un zīmuli.

 

Digicentra logos skatāma Ziemeļvalstu literatūras nedēļas 25 gadu jubilejai veltīta izstāde

 4.04.2022 
Digicentra logos skatāma Ziemeļvalstu literatūras nedēļas 25 gadu jubilejai veltīta izstāde

Sagaidot 2022. gada Bibliotēku nedēļu, līdz 28. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra logos (Rīgas ielā 22a, pie ieejas bibliotēkā no Ģimnāzijas ielas) ir skatāma izstāde “Ziemeļvalstu literatūras nedēļa Latvijā”. Tā sniedz atskatu uz literatūras nedēļas 25 gadiem un tēmām.

Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa (sākotnēji saukta par Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļu) Ziemeļvalstīs aizsākās 1997. gadā, Latvijā – 1998. gadā. Tās mērķis ir popularizēt Ziemeļvalstu literatūru, radīt lasītprieku, kā arī veicināt solidaritāti un sadarbību citādā, aizraujošā veidā.

 

Bibliotēkā apskatāma Svetlanas Nilovas leļļu izstāde

 4.04.2022 
Bibliotēkā apskatāma Svetlanas Nilovas leļļu izstāde

Līdz 28. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā, Daugavpilī) pieejama Svetlanas Nilovas leļļu izstāde.

Daugavpilietei Svetlanai Nilovai ir neparasta nodarbe – viņa dod lellēm otru dzīvi. Svetlana nerada jaunas, bet gan atjauno vecās un to iepriekšējo īpašnieku pamestās lelles. Tās nesaglabā savu sākotnējo izskatu, bet iegūst jaunu tēlu, ko meistare saskata katrā lellē. Šis vaļasprieks sākās pavisam nejauši. Reiz, ieraudzījusi uz ielas izmestu lelli, Svetlana sajuta žēlumu un paņēma lelli uz mājām, sāka veidot to no jauna – šūt drēbes, līmēt matus utt. Tā tapa mūķene. Pēc tam nāca arī citi tēli: čigāniete, ķīniete, īriete, futbolists u. c.

 

Fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Mirkļu mozaīka” Pārdaugavas bibliotēkā

 1.04.2022 
Fotostudijas “Ezerzeme-F” izstāde “Mirkļu mozaīka” Pārdaugavas bibliotēkā

Līdz 30. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Pārdaugavas bibliotēkā (Komunālajā ielā 2, Daugavpilī) skatāma fotogrāfiju izlase no Daugavpils tautas fotostudijas “Ezerzeme-F” izstādes “Mirkļu mozaīka”. Izstāde tapa 2000. gadā un bija veltīta radošās apvienības 40 gadu jubilejai.

Fotostudija, kurā šobrīd darbojas aptuveni 20 dalībnieki, tika dibināta 1980. gadā, un kopš tā laika tās fotogrāfi ir attīstījuši savas prasmes, savstarpēji komunicējot, piedaloties izstādēs, plenēros un dažādos konkursos. Fotostudijai ir izveidojusies sadarbība ar kolēģiem no dažādām Latvijas un ārvalstu pilsētām. “Ezerzeme-F” dalībnieki strādā visdažādākos žanros, pievēršot uzmanību gan portretu mākslai, gan dabas motīviem. Fotostudijas pārstāvju darbi ir saņēmuši arī augstus novērtējumus starptautiskās izstādēs. Paši fotogrāfi gan uzsver, ka galvenā vērtība ir vienotības sajūta un kopīgais radītprieks.

 

Daugavpils bibliotēkās atzīmēs Starptautisko bērnu grāmatu dienu

 1.04.2022 
Daugavpils bibliotēkās atzīmēs Starptautisko bērnu grāmatu dienu

Aprīlī Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles aicina atzīmēt Starptautisko bērnu grāmatu dienu. Pirmsskolas, skolas vecuma bērniem un ģimenēm būs iespēja noklausīties godalgotu un mazāk zināmu autoru darbu fragmentus, iesaistīties dažādās izzinošās un radošās nodarbēs, kā arī iepazīties ar bibliotēkā esošo grāmatu krājumu. Pasākumu programma pieejama šeit.

Starptautiskās bērnu grāmatu dienas svinēšanas tradīcija pastāv kopš 1967. gada. To iedibināja Starptautiskā bērnu un jaunatnes literatūras padome (International Board on Books for Young People). Šī diena tiek atzīmēta 2. aprīlī – daudzu paaudžu iemīļotā, izcilā pasaku meistara Hansa Kristiana Andersena dzimšanas dienā.

 

Mākslas diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

 1.04.2022 
Mākslas diena Latgales Centrālajā bibliotēkā

Mākslas dienu ietvaros no 1. līdz 30. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) ir skatāma Daugavpils Universitātes (DU) Mūzikas un mākslu fakultātes (MMF) profesionālās maģistra studiju programmas (PMSP) Māksla studējošo darbu izstāde “MĀKSLAS DIENA”.

Grupas izstāde jau ir otrais mākslas fakts Latgales kultūrtelpā profesionālās maģistra studiju programmas 2022. gada izstāžu projektā – sērijā “DIENA” (pirmo izstādi MIERĪGA DIENA no 8. marta līdz 8. aprīlim var apmeklēt Aglonas Kultūras namā).

Laikmetīgās mākslas ekspozīciju veido PMSP Māksla absolventu/profesionālo maģistru mākslā (Mg.art) diplomdarbi un studiju procesa gaitā realizētie radošie stājdarbi aktuālos vizuālās mākslas medijos, klasiskās un eksperimentālās tehnikās, metožu kombinācijās un koncepciju interpretācijās.

 

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs tehnisku iemeslu dēļ būs slēgts no 31. marta līdz 4. aprīlim (ieskaitot).

Grāmatas un žurnālus var nodot, izmantojot grāmatu nodošanas kasti, kas atrodas tieši blakus ieejai Latgales Centrālajā bibliotēkā no Saules ielas un ir pieejama jebkurā diennakts laikā.

Paldies par sapratni!

 

Par velti pieejami mācību materiāli ukraiņu valodā no Ukrainas izdevējiem “Ranok”

 25.03.2022 
Par velti pieejami mācību materiāli ukraiņu valodā no Ukrainas izdevējiem “Ranok”

Sākoties karam Ukrainā, palīdzēt vēlas daudzi. Eiropas Mācību materiālu izdevēju grupa (EEPG – European Educational Publishers group), kuras biedri ir arī Ukrainas mācību grāmatu izdevējs “Ranok” un Latvijas apgāds “Zvaigzne ABC”, visās Eiropas valstīs piedāvā bez maksas izmantot “Ranok” radītos ukraiņu skolas mācību materiālus.

Ukraiņu izdevējs ir pārliecināts, ka skolēniem, kuri ir bēgļu gaitās, īpaši noderēs mācību materiāli ukraiņu valodā tādos priekšmetos kā matemātika, dabaszinības, ķīmija, ģeogrāfija, vēsture, kā arī dzimtā valoda. Mācību materiālus atlasīja paši izdevniecības “Ranok” darbinieki, uzskatot, ka tie ir vissvarīgākie, lai skolēni jebkurā valstī varētu jēgpilni turpināt ierastās mācības.

 

Daugavpilī ir noslēgusies “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021”

 24.03.2022 
Daugavpilī ir noslēgusies “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021”

Martā Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs tika organizēti lasītveicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2021” noslēguma pasākumi individuāliem žūrijas ekspertiem, ģimenēm un sadarbības partneriem – Daugavpils pilsētas izglītības iestādēm.

Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles lasītveicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” aktīvi iesaistās kopš 2002. gada. Programmas aktivitātēs ik gadu tiek aicināts piedalīties ikviens interesents. Šogad programmā iesaistījās 631 eksperts: 455 bērni pirmsskolas un sākumskolas vecumā, 96 pusaudži un jaunieši, kā arī 80 vecāki.

 

Daugavpilī norisināsies labdarības koncerts Ukrainas atbalstam

 23.03.2022 
Daugavpilī norisināsies labdarības koncerts Ukrainas atbalstam

Šī gada 3. aprīlī plkst. 17.00 Daugavpils Kultūras pilī pulcēsies vairāki Latvijā zināmi mākslinieki, lai labdarības koncerta ietvaros paustu savu atbalstu Ukrainai. Koncertu būs iespējams vērot arī tiešraidē uz ekrāna Daugavpilī, Vienības laukumā.

Koncertā piedalīsies tādi mūziķi un izpildītāji kā Aija Andrejeva, Anmary, ansis, Antra Stafecka, Atis Ieviņš, Bez PVN, Dabasu durovys, DAGAMBA, ELPA, Intars Busulis, KATŌ, Kautkaili, Laika Suns, Patrisha, rolands če, Sudden Lights, Tautumeitas, THE SOUND POETS, projekts “LATVIA FOR UKRAINE” (Katrīna Gupalo, Loreta Reide, Gunārs Gaumigs, Miks Dukurs, Ilze Rijniece, Elizabete Vētra, Audiokvartāls, June River, Roberto Meloni, Edgars Vilcāns, Sub Scriptum, Anita Intaite), kā arī folkloras kopa “Svātra”, kamerorķestris “Daugavpils Sinfonietta”, orķestris “Daugava” un koris “Daugava”.

Sadarbībā ar labdarības organizāciju Ziedot.lv, pasākuma laikā tiks vākti ziedojumi Ukrainas atbalstam – būs iespēja veikt skaidras naudas ziedojumus Ziedot.lv kastītēs, kā arī cilvēki tiks aicināti zvanīt uz ziedojumu tālruni 9000 6086 (maksa par zvanu 1.42 eiro).

 

Dzejniekam, žurnālistam Aleksejam Solovjovam – 90

Goda daugavpilietis, dzejnieks, ilggadējs žurnālists Aleksejs Solovjovs 20. martā atzīmēja savu 90 gadu jubileju. Viņa dzejoļi galvenokārt ir veltīti dzimtajai Latgalei un Daugavpilij.

Latgales Centrālā bibliotēka aicināja A. Solovjova līdzgaitniekus, domubiedrus, audzēkņus mazliet pastāstīt par dzejnieku un viņa devumu kā sabiedrībai, tā arī pilsētai kopumā. Novēlam A. Solovjova kungam stipru veselību, izturību un radošo nemieru savu turpmāko ieceru īstenošanā!

 

 

“Digitālā nedēļa 2022” rosinās pievērsties digitālajai drošībai un kritiskajai domāšanai

 18.03.2022 
“Digitālā nedēļa 2022” rosinās pievērsties digitālajai drošībai un kritiskajai domāšanai

No 21. līdz 25. martam Latvijā norisināsies ikgadējā informatīvi izglītojošā kampaņa “Digitālā nedēļa 2022”. Dažādos pasākumu formātos uzņēmumi un iedzīvotāji tiks aicināti attīstīt digitālās prasmes biznesam un nodarbinātībai, aktīvāk izmantot tehnoloģijas un pakalpojumus, vienlaikus pievēršot uzmanību digitālajai identitātei, drošībai un kritiskajai domāšanai.

“Digitālās nedēļas 2022” ietvaros notiks virkne saistošu pasākumu un diskusiju, kam ikviens interesents varēs sekot līdzi TVNET portālā, LIKTA Facebook un citās interneta tiešraidēs.

 

Turpinās ilgtermiņa projekts “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī”

 16.03.2022 
Turpinās ilgtermiņa projekts “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī”

Šogad Latgales Centrālā bibliotēka ir ieguvusi Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu ilgtermiņa projekta “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī” 3. kārtas īstenošanai (piesaistītais finansējums – EUR 900). Projekta ietvaros no šī gada marta līdz novembrim Daugavpils publiskajās bibliotēkās tiks rīkotas tikšanās ar sešiem lasītāju iemīļotiem bērnu un jauniešu grāmatu autoriem – Inesi Pakloni, Loti Vilmu Vītiņu, Osvaldu Zebri, Inesi Valteri, Ievu Melgalvi un Valdi Rūmnieku.

Projekta mērķis ir popularizēt lasīšanas tradīciju un kultūras vērtības literatūrā, iepazīstinot multikulturālās Daugavpils iedzīvotājus ar latviešu bērnu un jauniešu grāmatu autoriem. Tikšanās reizēs jaunākās paaudzes pārstāvji tuvāk iepazīs autoru daiļradi un literatūras radīšanas procesu, tādējādi veidojot jaunradei labvēlīgu vidi, ko sekmē dialogs starp lasītāju un rakstnieku.

 

MEDIA LAB > TikTok: kā darbojas TikTok algoritmi un kā attīstīt savas pratības par TikTok platformu?

 16.03.2022 
MEDIA LAB > TikTok: kā darbojas TikTok algoritmi un kā attīstīt savas pratības par TikTok platformu?

Pagājušajā gadā bija aptuveni 4 miljardi interneta lietotāju, un no šiem lietotājiem aptuveni 3 miljardi izmantoja sociālos medijus. 2021. gada septembrī TikTok ziņoja, ka mēnesī ir sasnieguši 1 miljardu aktīvo lietotāju visā pasaulē.  Šis ir galvenais iemesls, kāpēc algoritmiem ir tik liela nozīme sociālo mediju kontu un satura atbilstības un izvietojuma noteikšanā.

24. martā aicinām uz pratības darbnīcu Media Lab > TikTok, kur noskaidrosim, kas ir algoritmi, kā tie darbojas, un arī to, kā tie ir attiecināmi uz sociālajiem medijiem un kā tie ietekmē tavu ikdienu un pieredzi, izmantojot tieši TikTok platformu.

 

Fotoizstāde “Rudie” Ceriņu bibliotēkā

 15.03.2022 
Fotoizstāde “Rudie” Ceriņu bibliotēkā

Līdz 26. aprīlim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Ceriņu bibliotēkā (Lauska ielā 16, Daugavpilī) skatāma Valijas Plataces fotogrāfiju izstāde “Rudie”, kura tika organizēta sadarbībā ar biedrību ”Stāstnīca”. Fotogrāfijās redzami dažāda vecuma un dzimuma cilvēki, kurus vieno rudā matu krāsa.

Izstāde “Rudie” uzrunā ar savu pozitīvismu. Lūkojoties uz šīm fotogrāfijām, gribas smaidīt un pasaule šķiet krāsaināka. Savus varoņus Valija meklē visur – draugu lokā, sociālajos medijos, uz ielas. Katrs no šiem cilvēkiem ir īpašs, un par katru ir savs stāsts. Pēc autores vārdiem, tas ir iecerēts kā ilgstošs fotoprojekts. 2019. gadā izstāde piedzīvoja savu pirmo atklāšanu Latgales Centrālajā bibliotēkā. Tā paša gada beigās tā bija apskatāma Valijas dzimtā Ūdrīšu pagasta bibliotēkā, bet 2020. gadā paviesojās Krāslavas bibliotēkā.

 

Digitālā nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 14.03.2022 
Digitālā nedēļa Daugavpils publiskajās bibliotēkās

PAPILDINĀTS: 18.03.2022.

21. martā Latvijā sāksies ikgadējā Eiropas Digitālā nedēļa. Tajā īpaša uzmanība tiks veltīta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares karjeras iespējām, kā arī jaunu digitālo prasmju apguvei. Šim mērķim Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles ir sagatavojušas izglītojošu pasākumu programmu skolēnu grupām. Tāpat norisināsies vairāki pasākumi pieaugušo auditorijai.

22. martā Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs rīkos uzņēmējdarbībai veltītu darbnīcu Daugavpils Valsts ģimnāzijas jauniešiem. Tā sasaucas ar Digitālās nedēļas otrās dienas tematu "Prasmes biznesam un nodarbinātībai", un tiek piedāvāta sadarbībā ar Cēsu digitālo centru. Darbnīcas gaitā jaunieši iepazīsies ar bezmaksas rīkiem uzņēmējdarbībai, mācīsies aprēķināt pašizmaksu vienkāršiem produktiem un šo aprēķinu kopīgošanu ar kolēģiem, lai varētu strādātu kopā, kā arī gūs praktisku ieskatu par izklājlapu izmantošanas iespējām sava biznesa uzsākšanai.

24. martā Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā sadarbībā ar biedrību "New East" un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā norisināsies pratības darbnīca "Media Lab > TikTok", kas paredzēta jauniešiem, mediju darbiniekiem un jaunajiem komunikācijas speciālistiem. Pasākuma dalībniekiem būs iespēja noskaidrot, kas ir algoritmi, kā tie darbojas sociālajos medijos un kā tie ietekmē indivīda ikdienu un pieredzi, izmantojot tieši TikTok platformu. Vietu skaits ir ierobežots, pieteikšanās līdz 22. martam. Plašāka informācija - šeit.

25. martā Latgales Centrālās bibliotēkas darbinieki apgūs medicīnas informācijas pratību. Tas ir īpaši būtiski, jo medijos publicētā informācija, kas saistās ar veselību, nereti ir zemas kvalitātes un ticamības, bieži vien ir manāmas pseidoziņas. Tādēļ ir tik svarīgi orientēties informācijas meklēšanas līdzekļos un apgūt informācijas meklēšanas paņēmienus. Pasākuma ietvaros tiks skaidrota medicīnas informācijas pratības būtība un apskatīti uzticami informācijas resursi. Dalībnieki tiks iepazīstināti ar digitālajās datubāzēs pielietojamiem informācijas meklēšanas veidiem un rīkiem, meklēšanas rezultāšu paplašināšanas un sašaurināšanas paņēmieniem. Detalizēti tiks apskatītas zinātnisko rakstu meklēšanas iespējas brīvi pieejamajā pasaules citējamo biomedicīnas žurnālu publikāciju vietnē PubMed.

 

Daugavpilī notiks Mihoelsa diena

 9.03.2022 
Daugavpilī notiks Mihoelsa diena

16. martā Daugavpilī ik gadu tiek atzīmēta Solomona Mihoelsa dzimšanas diena. Šogad, godinot mūsu novadnieku, režisoru, aktieri, pedagogu un sabiedrisko darbinieku, notiks "Satikšanās ar Mihoelsu" izstādēs, kino seansos un arī  klātienē – dzejas lasījumos.

Jau no 11. marta ikvienam, kurš interesējas par Solomona Mihoelsa dzīvi un daiļradi, būs pieejamas apskatei divas izstādes. Viena no tām būs skatāma S. Mihoelsa bērnības mājas logos (Mihoelsa ielā 4), bet otra ir literatūras izstāde, kas līdz 18. martam ir pieejama Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā). Abas izstādes ir stāsti par mūsu novadnieka dzīvi un daiļradi, kura aizsakās šeit, Daugavpilī (toreizējā – Dinaburgā).

 

Daugavpils skolu 5. klašu skolēni aicināti piedalīties Skaļās lasīšanas sacensībā

 3.03.2022 
Daugavpils skolu 5. klašu skolēni aicināti piedalīties Skaļās lasīšanas sacensībā

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padomi arī 2022. gadā turpina Skaļās lasīšanas sacensības. Šobrīd 5. klašu skolēni visā valstī sadarbībā ar savu skolu vai bibliotēku var sākt gatavoties spraigam pirmās kārtas konkursam, tā nolikums – šeit.

Rīkojot Skaļās lasīšanas sacensības, LNB Bērnu literatūras centrs vēlas pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku.

Ik gadu sacensība notiek trīs posmos: skolu posmā tiek noteikts katras izglītības iestādes labākais lasītājs, reģionālajā posmā – pilsētas vai novada uzvarētājs, bet valsts finālā – visas Latvijas lasīšanas čempions, kurš uz gadu kļūst par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru un iegūst savai skolai sacensības ceļojošo balvu. Bērnu direktora pienākumos ietilpst bērnu literatūras un bibliotēku pakalpojumu vērtēšana, sava viedokļa paušana medijiem. Pērnā gada Valsts fināla sacensību ieraksta video ir pieejams šeit.

 

Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs ver savas durvis apmeklētājiem

 2.03.2022 
Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs ver savas durvis apmeklētājiem

No 3. marta Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs (Rīgas ielā 22a, 1. stāvā) gaida ciemos bērnus, ģimenes, klašu grupas un citus interesentus.

Centra apmeklētājiem ir pieejamas vairākas fiksētas darba vietas, tostarp 3D pildspalvas, LEGO® roboti, Xbox spēļu konsoles, u. c. Centrs atsāk arī bezmaksas nodarbības reģistrētiem bibliotēkas lietotājiem, kas pieejamas rindas kārtībā.

Apmeklētāji centrā tiek gaidīti no otrdienas līdz piektdienai no plkst. 12.00 līdz 18.00, sestdienās – no plkst. 10.00 līdz 17.00.

 

Informatīvais buklets "Kā rīkoties krīzes gadījumā"

 2.03.2022 
Informatīvais buklets

Krīzes situācijā ikdienas dzīve kardināli mainās, jo var nebūt pieejami kritiskie pakalpojumi – elektrība, gāze, apkure, komunālie pakalpojumi, internets un mobilie sakari. Var nestrādāt veikali un benzīntanki, nedarboties bankomāti un maksājumu kartes. Varētu tikt  apgrūtināta ārstniecības iestāžu un glābšanas dienestu darbība. Aicinām iepazīties ar Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas informatīvo digitālo bukletu "72 stundas: kā rīkoties krīzes gadījumā", kurš ir pieejams latviešu, krievu un angļu valodā militāro ziņu portāla www.sargs.lv sadaļā “72 stundas”. Bukleti būs pieejami arī bibliotēkās. 

Krīzes situācijā atbildīgie dienesti un bruņotie spēki īstenos apdraudējuma pārvarēšanas pasākumus, tāpēc ikvienam jābūt spējīgam noturēties pirmās krīzes dienas - vismaz 72 stundas. Labākais veids, kā pasargāt sevi un savus tuvniekus, ir savlaicīgi sagatavoties jebkādai krīzes situācijai, tostarp:

 • izrunāt ar saviem tuviniekiem iespējamās krīzes situācijas un vienoties par rīcību;
 • būt gatavam nodrošināt pārtikas, ūdens un pirmās nepieciešamības preču krājumus pirmajām 3 dienām;
 • regulāri atsvaidzināt zināšanas par pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu, iegūt informāciju un zināšanas, kas var palīdzēt Tev un Tavai ģimenei ekstremālos apstākļos.

Droši ir zināt!

 

Bibliotēka aicina uz Margaritas Trules gleznu izstādi

 1.03.2022 
Bibliotēka aicina uz Margaritas Trules gleznu izstādi

Līdz 30. martam Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā, Daugavpilī) skatāma daugavpilietes Margaritas Trules gleznu izstāde “Dabas būtības harmonija”.

Daugavpilietes Margaritas Trules visa dzīve ir saistīta ar mākslu un kultūru. Jau no bērnības Margarita ir pievērsusies mūzikai, absolvējusi Daugavpils mūzikas vidusskolu un Daugavpils pedagoģisko institūtu, iegūstot Klavieru klases skolotāja izglītību un Mūzikas pedagoģijas maģistra grādu. Ar glezniecību sāka aizrauties tikai pirms četriem gadiem, bet šajā laikā jau ir paspējusi kļūt par vairāku konkursu laureāti, apmeklējusi glezniecības meistarklases, kā arī piedalījusies grupu izstādēs Aglonā un Daugavpilī – Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā, Daugavpils pilsētas domē, galerijā “Baltais zirgs”, Dienas centrā “Saskarsme” u. c. Kopš 2018. gada – Latgales brīvo mākslinieku asociācijas dalībniece.

 

Ērika Volonta retrospektīvā izstāde bibliotēkā

 1.03.2022 
Ērika Volonta retrospektīvā izstāde bibliotēkā

Līdz 30. martam Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Daugavpilī, Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) apskatāma Ērika Volonta retrospektīvā izstāde “Sapņu un neprāta valstība”.

Jaunais mākslinieks Ēriks Volonts šobrīd studē fotodizainu Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” 4. kursā. Mācības plāno turpināt ārzemēs. Ērika darbi bijuši eksponēti gan personālizstādēs (LCB – 2017. g. un 2018. g., LCB Piekrastes filiālē – 2020. g.), gan arī iekļauti vairākās kopizstādēs Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

 

Daugavpils publiskās bibliotēkas atsāk darbu ierastajā režīmā

 28.02.2022 
Daugavpils publiskās bibliotēkas atsāk darbu ierastajā režīmā

No 1. marta Latgales Centrālo bibliotēku un tās filiāles var apmeklēt ikviens interesents bez papildu nosacījumiem (nav nepieciešams Covid-19 vakcinācijas/pārslimošanas sertifikāts).

Lietotāju apkalpošana notiek atbilstoši Daugavpils pašvaldības apstiprinātajiem noteikumiem “Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu lietošanas noteikumi”, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības.

Bibliotēkas sniedz visus līdz šīm piedāvātos pakalpojumus, turpina sniegt arī tiešsaistes pakalpojumus un konsultācijas, Covid-19 pārslimošanas/vakcinācijas sertifikātu izdruku, kā arī bezkontakta grāmatu apmaiņu.

 

Piedalies erudīcijas spēlē "Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!" un laimē Brīnumu monētu

 21.02.2022 
Piedalies erudīcijas spēlē

Kā ik gadu Latvijas Bankas rīkotā prestižā un iedzīvotāju iecienītā notikuma – sabiedrības aptaujas “Latvijas gada monēta 2021” – laikā no 21. februāra līdz 6. martam aptaujas ilggadējie sadarbības partneri digitālo zinību resurss letonika.lv un Kultūras informācijas sistēmu centrs rīko tiešsaistes erudīcijas spēli “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”

Spēli un aptauju tradicionāli atbalsta arī Latvijas bibliotēkas, tā no pirmdienas, 21. februāra, divu nedēļu garumā būs pieejama vietnē letonika.lv (https://letonika.lv/spele), un pieci konkursa uzvarētāji balvā katrs saņems Latvijas Bankas 2021. gadā izlaisto kolekcijas monētu Brīnumu monēta.

 

Vidusskolēni tiek aicināti piedalīties pasākumā “Dižie amerikāņu autori”

 21.02.2022 
Vidusskolēni tiek aicināti piedalīties pasākumā “Dižie amerikāņu autori”

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde aicina Daugavpils pilsētas skolu 10.‑12. klašu skolēnus pieteikties dalībai centra ikgadējā literārajā pasākumā “Great American Authors” (latv. – Dižie amerikāņu autori). Šogad konkurss ir veltīts amerikāņu rakstniekam Alanam Gracam un viņa grāmatai “Refugee” (latv. – Bēglis).

Literārais pasākums tiek rīkots jau septīto gadu, lai rosinātu skolēnos vēlmi un interesi lasīt amerikāņu oriģinālliteratūru angļu valodā un veicinātu kritiskās lasīšanas prasmes. 2022. gadā par pasākuma autoru izraudzīts amerikāņu rakstnieks Alans Gracs (angl. – Alan Gratz) un viņa romāns “Bēglis”. Šajā grāmatā ir apkopoti stāsti par trīs jauniešiem, kuri kopā ar ģimenēm pamet savas nemieru postītās valstis un dodas pārdrošā ceļojumā, lai meklētu patvērumu citviet pasaulē.

 

Informācija bibliotēkas lietotājiem

 16.02.2022 

 

Bērni tiek aicināti apmeklēt bibliotēkas

 16.02.2022 
Bērni tiek aicināti apmeklēt bibliotēkas

No 16. februāra atcelti ierobežojumi bērniem publisku pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai.

Tas nozīmē, ka turpmāk bērni līdz 17 (ieskaitot) gadu vecumam var brīvi (nav jāuzrāda ne Covid-19 sertifikāts, ne testēšanas rezultāts) apmeklēt Latgales Centrālo bibliotēku un tās filiāles, saņemt visus pakalpojumus un piedalīties pasākumos. Savukārt no 1. marta bibliotēkas varēs apmeklēt arī skolēnu grupas.

 

Lasīšanas veicināšanas projekts aicina pieteikt akcijai literatūras skolotājus

 8.02.2022 
Lasīšanas veicināšanas projekts aicina pieteikt akcijai literatūras skolotājus

Lasīšanas veicināšanas projekts “Bibliotēka” nācis klajā ar jaunu sabiedrisko iniciatīvu, kurā aicina literatūras cienītājus pastāstīt par saviem īpašajiem cilvēkiem – literatūras skolotājiem – kas palīdzējuši iemīlēt grāmatas. Lai iesaistītos akcijā, jāuzraksta stāsts vai jāuzņem īss video par savu literatūras skolotāju vai citu personīgi nozīmīgu cilvēku, kurš akcijas dalībnieku “ievedis grāmatu pasaulē”, un līdz 28. februārim jānosūta tas projekta pārstāvjiem.

“Dažkārt mēs dzirdam stāstus par cilvēkiem, kas bijuši nozīmīgi mūsu dzīvēs, un zinām, ka tiem, kuri sevī glabā mīlestību pret grāmatām, tie nereti ir literatūras skolotāji,” par jauno iniciatīvu stāsta projekta “Bibliotēka” idejas autore un iniciatore Jekaterina Belokoņa. “Vārds “skolotāji” šoreiz gan domāts plašākā nozīmē, jo par skolotāju cilvēka dzīvē var kļūt ne tikai pedagogs, bet arī jebkurš cits, personīgi nozīmīgs cilvēks. Mēs projektā “Bibliotēka” vēlamies aprunāties ar dažiem šādiem cilvēkiem, kuri spējuši mīlestību pret grāmatām iedēstīt arī citos, tāpēc aicinām sabiedrību nākt mums palīgā tādus uzmeklēt.”

 

Jaunbūves bibliotēkā skatāma rokdarbu izstāde “Ukraiņu izšūto dvieļu tradīcija”

 7.02.2022 
Jaunbūves bibliotēkā skatāma rokdarbu izstāde “Ukraiņu izšūto dvieļu tradīcija”

No 8. februāra līdz 26. martam Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā (18. novembra ielā 161, 2. stāvā) skatāma Daugavpils Ukraiņu kultūras centra “Mrija” rokdarbu izstāde “Ukraiņu izšūto dvieļu tradīcija”.

Valodu un kultūru daudzveidība ir Daugavpils pilsētas lepnums. Mūsu pilsētā kopā sadzīvo dažādu tautību cilvēki, veidojot bagātu pamatu kultūras dzīvei. Ukraiņu kultūras centrs “Mrija” tika dibināts 2003. gadā, par galvenajiem darbības mērķiem izvirzot Latvijas ukraiņu kopienas tradīciju saglabāšanu un attīstīšanu, kā arī ukraiņu valodas, vēsturiskās atmiņas un nacionālās pašapziņas veicināšanu.

 

Kāds ir ilgtspējīgs kultūras pasākums?

 7.02.2022 
Kāds ir ilgtspējīgs kultūras pasākums?

Daugavpils 2027 rīcības grupa aicina piedalīties seminārā "Kultūras pasākumu ilgtspēja", kas notiks 9. februārī Zoom tiešsaistē no plkst. 15:00 līdz 16:30.

Pasākumos, kur pulcējas daudz cilvēku, dalībnieku rīcības sekas ir vairāk pamanāmas nekā ikdienā. Kultūras jomas pasākumi savus apmeklētājus izklaidē, iedvesmo un informē. Taču bieži vien pasākuma pozitīvo ieguvumu mazina atstātie atkritumi, sapostīta daba un izšķērdīgi izmantotie resursi. Tāpēc kultūras un izklaides jomā pieredze par to, kā organizēt ilgtspējīgu pasākumu, kļūst arvien nozīmīgāka. To visu ņemot vērā, aicinām uz semināru Latgales reģiona kultūras jomas darbiniekus, radošo organizāciju pārstāvjus, kultūras pasākumu kuratorus un organizatorus, jaunatnes lietu speciālistus un īpaši tos, kas ir saistīti ar Daugavpils 2027.

 

Kultūras ministrijas kampaņas “Viltus ziņas ir lipīgas” ietvaros organizēs tiešsaistes diskusiju

 3.02.2022 
Kultūras ministrijas kampaņas “Viltus ziņas ir lipīgas” ietvaros organizēs tiešsaistes diskusiju

Kļūt par dezinformācijas upuri mūsdienās ir vieglāk nekā jebkad. Šodien dezinformācijas nolūkos ne vien teksts, bet arī fotogrāfijas, audiovizuālais saturs, tīmekļvietnes, pastkastītē saņemtas vēstules var tikt radītas ar nolūku izplatīt dezinformāciju un maldināt. Īpaši viegli ietekmējami ir seniori, kuri ne vien nav pieraduši pie daudzskaitlīgiem un formāta ziņā dažādiem informācijas avotiem, bet arī nereti nemaz neapzinās, ka kāds varētu ļaunprātīgi un apzināti dalīties ar nepatiesu informāciju jeb dezinformāciju.

Kultūras ministrija aicina pievienoties tiešsaistes diskusijai par medijpratību Latvijas senioru vidū, priekšlikumiem situācijas uzlabošanai un pieredzi kā iespēju stiprināt prasmes. Pasākums norisināsies otrdien, 8. februārī, plkst. 11.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Pasākumu būs iespējams vērot tiešsaistē – šeit.

 

Raidījums “Literatūre” atgriežas pie skatītājiem

 2.02.2022 
Raidījums “Literatūre” atgriežas pie skatītājiem

Sākot ar 2022. gada 15. janvāri ēterā atgriežas dokumentālais literāro ceļojumu raidījums “Literatūre”. Jaunā sezona būs skatāma katru otro sestdienu LTV1 ēterā, kā arī tiešraidē replay.lsm.lv platformā pirms dienas ziņām plkst. 17.30. Vēlāk raidījums būs pieejams arī ierakstā replay.lsm.lv un ltv.lv mājaslapās.

Kā allaž, literatūriste Marta Selecka kopā ar kādu šolaiku rakstnieku dosies uz kāda tolaiku rakstnieka pasauli, kamēr otrs literatūrists, Gustavs Terzens, joprojām ar grāmatām rokā, dosies uz visām debespusēm, lai kādam svešiniekam palasītu priekšā un iedraudzētos gan ar cilvēku, gan literatūru. Arī Latgales Centrālā bibliotēka ir daļa no “Literatūres”, bibliotēkā ir izvietots speciāls grāmatu plaukts ar raidījumā apskatītajām grāmatām. Šajā sezonā skatītāji tiks iepazīstināti ar 16 autoriem un 19 grāmatām – grāmatu saraksts.

 

Drošāka interneta diena Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

 2.02.2022 
Drošāka interneta diena Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs

Februāra sākumā vairāk nekā 170 valstīs tiks atzīmēta Vispasaules Drošāka interneta diena ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!”. Šogad iedzīvotāji tiek aicināti aizdomāties par to, kā katrs rūpējamies par savu drošību internetā un kāds ir mūsu ieguldījums, veidojot labāku interneta vidi. Tradicionāli arī Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles iesaistās Vispasaules Drošāka interneta dienas norisēs un piedāvā tiešsaistes pasākumu programmu.

No 8. februāra Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles piedāvā izglītojošus tiešsaistes pasākumus pamatskolas skolēnu grupām. Skolēniem būs iespēja pilnveidot zināšanas par drošu interneta lietošanu, viedierīču un lietotņu izmantošanu, uzvedību tīmeklī jeb netiķeti, kā arī personīgo datu glabāšanu. Pasākuma dalībnieki tiks aicināti iesaistīties diskusijā par sociālajos medijos sastopamo saturu, to kritiski izvērtējot.

Latgales Centrālās bibliotēka un tās filiāles aicina skolotājus pieteikt skolēnu grupas uz daudzveidīgiem un izzinošiem tematiskajiem pasākumiem!

 

Ērika Rāceņa fotoizstāde Pārdaugavas bibliotēkā

 1.02.2022 
Ērika Rāceņa fotoizstāde Pārdaugavas bibliotēkā

Līdz 26. februārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālē Pārdaugavas bibliotēkā (Komunālajā ielā 2, Daugavpilī) skatāma fotogrāfa Ērika Rāceņa darbu izstāde “Ziemas ainava”.

Ēriks Rācenis sācis fotografēt jau no 13 gadiem, kad atradis pie tēva salauztu fotoaparātu “Smena”  un salabojis to. Kā atzīstas pats autors, visforšākās bildes bija ūdens ainavas, bet bildēja arī klasesbiedrus. Pārceļoties mācīties uz Rīgu, fotogrāfijai neatlika daudz laika. Pie savas aizraušanās Ēriks atgriezies tad, kad radās nepieciešamība fotografēt ģimeni – sievu un divus dēlus. Strādājot Vissavienības vagonu institūtā, bija iespēja izmantot fotolaboratoriju, kura atradās institūta paspārnē. Autora draugs strādāja laboratorijā un bieži vien izlīdzēja gan ar filmiņām, gan papīru, kas padomju laikos bija deficīts. Vēlāk pilnībā pārgājis uz digitālajām tehnoloģijām.

 

Bibliotēkā apskatāma Elitas Gudziševskas sveču izstāde

 1.02.2022 
Bibliotēkā apskatāma Elitas Gudziševskas sveču izstāde

Līdz 28. februārim Latgales Centrālās bibliotēkas Nozaru literatūras sektorā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā, Daugavpilī) pieejama Elitas Gudziševskas sveču izstāde.

Elitas radītās sveces ir īpašas, tās ir veidotas no ekoloģiskiem materiāliem, rotātas ar dabas elementiem un Latvijas pļavu ziediem. Sveču meistare savos darbos lielākoties izmanto rapšu vasku, jo tas deg tīrāk un ilgāk nekā parafīns. Noslēdzot apmācības par ēteriskajām eļļām, Elita ir saņēmusi sertifikātu “Aroma club Eurasia certificate Aromatheropy for home@family”, kā arī Jūrmalas profesionālajā vidusskolā apguvusi kursu “Sveču liešana, materiālu sagatavošana”.

 

Eduarda Ļitvinovska ceļojošā fotoizstāde bibliotēkā

 1.02.2022 
Eduarda Ļitvinovska ceļojošā fotoizstāde bibliotēkā

Līdz  26. februārim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Daugavpilī, Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma Eduarda Ļitvinovska ceļojošā fotoizstāde “Daugavpils baltkrievu skatiens” (baltkr. val. - Беларускі позірк Даўгаўпілса), kuras norisi atbalsta Daugavpils Baltkrievu kultūras centrs.

Eduards Ļitvinovskis ir jauns un perspektīvs fotomākslinieks. Aizraušanās ar fotografēšanu aizsākusies pirms trim gadiem. Būdams aktīvs un mērķtiecīgs cilvēks, Eduards jau pabeidzis dažādus profesionālos fotografēšanas kursus un šobrīd izmēģina savas prasmes dažādās tehnikās un virzienos. “Daugavpils baltkrievu skatiens” ir viņa pirmā fotogrāfiju personālizstāde. Sākotnēji tā bija skatāma XI Starptautiskā tautas kultūras festivāla “Baltkrievu gadatirgus Daugavpilī” ietvaros 2021. gada septembrī, pēc tam viesojusies vairākās Baltkrievijas pilsētās.

 

Virtuālā izstāde: literatūrzinātniekam Josifam Trofimovam – 75

 

Bibliotēkā skatāmi mezglošanas tehnikā veidoti darbi

 1.02.2022 
Bibliotēkā skatāmi mezglošanas tehnikā veidoti darbi

No 1. līdz 26. februārim Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā, Daugavpilī) skatāma Zojas Demjankovas un Daugavpils pilsētas bērnu un jauniešu centra “Jaunība” mezglošanas pulciņa izstāde “Es redzu ar savu sirdi”.

Zoja Demjankova dzimusi un uzaugusi Daugavpilī, bet jau kādu laiku dzīvo Noridžā, Lielbritānijā. Pēc vidusskolas absolvēšanas turpināja mācības Daugavpils Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā, kur apguva pavāra un konditora profesiju. Paralēli kulinārijai Zoja nodarbojas ar sportu, ceļo un aizraujas ar mezglošanu, floristiku, kanzaši un origami mākslu. Mīlestība pret mezglošanu aizsākās jau sākumskolā, kad tika ieraudzīti pirmie darbi šajā tehnikā. Šo gadu laikā ir ņemta dalība vairākos pilsētas, reģiona un valsts mēroga lietišķās un vizuālās mākslas konkursos un saņemtas daudzas atzinības.

 

Ceriņu bibliotēka atsāk darbu

 1.02.2022 
Ceriņu bibliotēka atsāk darbu

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

No 2. februāra Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Ceriņu bibliotēka atsāk lietotāju apkalpošanu ierastajā režīmā (O.–P. 11.00–18.00, S. 10.00–17.00, Sv., P. brīvdiena).

Būsiet laipni gaidīti!

 

Bibliotēka atsāk darbu ierastajā režīmā

 31.01.2022 
Bibliotēka atsāk darbu ierastajā režīmā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

No 1. februāra Latgales Centrālā bibliotēka atsāk lietotāju apkalpošanu ierastajā režīmā.

Pirmdiena - piektdiena 10.00-19.00
Sestdiena 10.00-17.00
Svētdiena Brīvdiena

 

 

Otrdien Bērnu bibliotēka

 31.01.2022 
Otrdien Bērnu bibliotēka

Uzmanību!

Otrdien, 1. februārī, Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Bērnu bibliotēka "Zīlīte" lietotājus neapkalpo.

Paldies par sapratni!

 

Ceriņu bibliotēka uz laiku slēgta

 26.01.2022 
Ceriņu bibliotēka uz laiku slēgta

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

No 26. janvāra līdz 1. februārim ieskaitot Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Ceriņu bibliotēka apmeklētājiem slēgta.

Grāmatas var nodot darba dienās no plkst. 12.00 līdz 16.00, iepriekš piezvanot pa tālruni 654 30660.

Atvainojiet par sagādātajām neērtībām!

 

Virtuālā izstāde: kultūras darbiniekam, bibliotekāram Jānim Tālem – 120

 

Vecāko klašu skolēni aicināti piedalīties konkursā par ASV vēsturi

 21.01.2022 
Vecāko klašu skolēni aicināti piedalīties konkursā par ASV vēsturi

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs aicina Latgales reģiona vispārizglītojošo skolu un profesionālo izglītības iestāžu 10.–12. klašu audzēkņus piedalīties konkursā “American History” (latv. – Amerikāņu vēsture). Konkurss ir veltīts Afroamerikāņu vēstures mēnesim, šī gada tēma: "The Contributions of People of African Descent in the Area of Health Care and Medicine” (latv. – Afroamerikāņu izcelsmes speciālistu ieguldījums veselības aprūpē un medicīnā). Konkurss noritēs no 1. līdz 28. februārim.

Konkursa mērķis ir radīt skolēnos interesi par Amerikas Savienoto Valstu (ASV) vēsturi, veicināt izpratni par afroamerikāņu ieguldījumu ASV vēsturē, kā arī attīstīt skolēnu kritiskās domāšanas prasmes un radošās spējas, sasaistot tās ar apgūtajām zināšanām angļu valodā.

 

Izmaiņas Latgales Centrālās bibliotēkas darba laikā

 18.01.2022 
Izmaiņas Latgales Centrālās bibliotēkas darba laikā

No 19. janvāra Latgales Centrālajā bibliotēkā (Rīgas ielā 22a) uz laiku tiek mainīts lietotāju apkalpošanas laiks.

Darbdienās, no pirmdienas līdz piektdienai, bibliotēka būs atvērta apmeklētājiem no plkst. 10.00 līdz 18.00. Sestdien, svētdien – brīvs. Bibliotēkas filiāles turpina darbu ierastajā režīmā (O.–Pk. 11.00–18.00, S. 10.00–17.00).

Atgādinām, ka izsniegtās grāmatas var nodot jebkurā laikā, izmantojot grāmatu nodošanas kasti, savukārt izņemšana sev ērtā laikā pieejama, pasūtot grāmatas caur bibliotēkas pakomātu.

 

Ziemassvētku radošo darbu konkursa skolēniem rezultāti

 18.01.2022 
Ziemassvētku radošo darbu konkursa skolēniem rezultāti

Pērnā gada decembrī norisinājās Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centra un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes rīkotais Ziemassvētku radošo darbu konkurss skolēniem “Disney Characters’ Christmas in Latvia.” (latv. – Disneja varoņu Ziemassvētki Latvijā). Konkursa dalībniekiem bija jāizveido īsfilma, animācija vai slaidrāde, kā galveno varoni izvēloties Disneja animācijas varoņus, kas pavada Ziemassvētkus vai Jauno gadu Latvijā.

Konkursam tika iesūtīti 18 radošie darbi, un tajā piedalījās 39 skolēni no 11 izglītības iestādēm. Darbu veidošanā skolēnus atbalstīja un konsultēja 16 angļu valodas skolotāji. Konkursa darbu vērtēšana notika četrās vecumgrupās, ņemot vērā darbu tehnisko, māksliniecisko un idejisko kvalitāti, idejas oriģinalitāti un atbilstību prasībām. Konkursa rezultāti:

 

Latgales Centrālā bibliotēka pateicas par grāmatu dāvinājumiem

 18.01.2022 
Latgales Centrālā bibliotēka pateicas par grāmatu dāvinājumiem

Aizvadītajā gadā Latgales Centrālās bibliotēkas un tās filiāļu krājumu papildināja vērtīgi dāvinājumi, kuri tika saņemti no bibliotēkas lietotājiem, grāmatu autoriem, dažādām iestādēm un sabiedriskām organizācijām, - tostarp jaunākie daiļliteratūras izdevumi, nozaru literatūra, dzejas krājumi, novadpētniecības izdevumi un citi iespieddarbi.

Izsakām pateicību iestādēm un organizācijām, kuru dāvinātie izdevumi 2021. gadā bagātināja lasītāju izvēles iespējas Latgales Centrālajā bibliotēkā un filiālēs: Latvijas Republikas Labklājības ministrijai, ASV vēstniecībai Latvijā, Daugavpils pilsētas domei un Kultūras pārvaldei, Daugavpils Marka Rotko mākslas centram, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai, Daugavpils Būvniecības tehnikumam, Latgales Kultūras centra izdevniecībai, Daugavpils reģionālai slimnīcai, Daugavpils Krievu kultūras centram, Daugavpils krievu rakstnieku organizācijai un tautas fotostudijai “Ezerzeme-F”.

 

Kultūras ministrija uzsāk informatīvo kampaņu senioru medijpratības veicināšanai

 17.01.2022 
Kultūras ministrija uzsāk informatīvo kampaņu senioru medijpratības veicināšanai

Lai uzlabotu senioru prasmes mediju satura lietošanā, kā arī stiprinātu dezinformācijas atpazīšanas iemaņas, Kultūras ministrija šonedēļ uzsāk informatīvo kampaņu “Viltus ziņas ir lipīgas”.

Kampaņas laikā plānots uzrunāt senioru auditoriju, lai atgādinātu par nepieciešamību kritiski izvērtēt patērēto mediju saturu, kā arī tuvāko sabiedrības locekļu pausto informāciju. Kultūras ministrija ar kampaņu aktualizēs un aicinās ievērot 5 vienkāršus, bet ļoti noderīgus medijpratības soļus, kas palīdzēs veiksmīgi izvērtēt jebkuru informatīvo vēstījumu un atpazīt dezinformāciju jeb viltus ziņas:

 

Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz semināru par zviedru bērnu literatūru

 17.01.2022 
Latgales Centrālā bibliotēka aicina uz semināru par zviedru bērnu literatūru

2022. gada 27. janvārī plkst. 10.00 Latgales Centrālā bibliotēka piedāvās tiešsaistes semināru par zviedru bērnu un jauniešu literatūru “Kad rakstītais izkāpj no lappusēm”, kurā uzstāsies vairāku jomu – literatūras tulkošanas, izdevējdarbības un teātra mākslas – eksperti. Pasākums norisināsies projektā “Sveicam Pepiju!” ar Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā un Zviedrijas institūta atbalstu.

Literatūrai un lasīšanai ir liela nozīme bērna attīstībā, tā rosina iztēli un empātiju, bagātina iekšējo pasauli, veido izpratni par cilvēku savstarpējām attiecībām, par labo un ļauno. Kopā ar zviedru bērnu literatūras, un jo īpaši rakstnieces Astridas Lindgrēnes, varoņiem ir izaugušas vairākas paaudzes, veidojot unikālu komunikācijas kodu, kas vienlīdz saprotams gan sirmgalvjiem, gan bērniem. Savukārt citu starptautiski atzītu zviedru autoru, piemēram, Ulfa Starka, darbi kļuvuši pieejami mūsu lasītājiem ne tik senā pagātnē.

 

Lasītāko bērnu un jauniešu grāmatu saraksts 2021. gadā

 

Aicinām 3td e-GRĀMATU bibliotēkas lasītājus piedalīties konkursā

 13.01.2022 
Aicinām 3td e-GRĀMATU bibliotēkas lasītājus piedalīties konkursā

Hei, 3td.lv lasītāj! Šomēnes svinam 3td e-GRĀMATU bibliotēkas www.3td.lv 3 gadu jubileju un vēlamies arī Tevi iepriecināt ar vērtīgām, skaistām un lieliskām dāvanām šajā mums visiem tik nozīmīgajā brīdī.

Piedalies KONKURSĀ – sagatavo sirsnīgāko un interesantāko apsveikumu 3td e-GRĀMATU bibliotēkas www.3td.lv 3 gadu jubilejā! Uzvarētāji saņems vērtīgas balvas – grāmatas papīra formātā no 3td bibliotēkas sadarbības izdevniecībām – Zvaigzne ABC, Apgāds Mansards, Prometejs, Latvijas Mediji un Jumava, suvenīrdāvanas no Kultūras informācijas sistēmu centra un PĀRSTEIGUMA BALVU no 3td platformas izstrādātāja – IT uzņēmuma Tieto Evry in Latvia!

 

Lasītāko grāmatu saraksts 2021. gadā

 

Inventarizācija Pārdaugavas bibliotēkā

 11.01.2022 
Inventarizācija Pārdaugavas bibliotēkā

No 13. līdz 17. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle Pārdaugavas bibliotēka lasītājus neapkalpo - tiek veikta KRĀJUMA INVENTARIZĀCIJA.

Iepriekš izsniegtās grāmatas var nodot bibliotēkā darbdienās plkst. 9.00-17.00.

Paldies par sapratni!

 

Platformas “3td.lv” trīs gadu jubilejā aicina iedzīvotājus lasīt e-grāmatas

 7.01.2022 
Platformas “3td.lv” trīs gadu jubilejā aicina iedzīvotājus lasīt e-grāmatas

Trīs gadu pastāvēšanu kopš “3td.lv” e-grāmatu bibliotēkas darbības sākuma šodien virtuālā diskusijā atzīmē bibliotēkas īstenotāji, satura veidotāji un lasītāji. Viņi aicina iedzīvotājus izmantot iespēju, lai tiešsaistē lasītu kādu no vairāk nekā 500 e-grāmatām latviešu valodā.

Trīs gados e-grāmatu klāsts www.3td.lv ticis regulāri papildināts. “Tas summējas skaistā rezultātā, ko var mērīt gan bibliotēkā pieejamo grāmatu, gan aizvien augošajā lasītāju skaitā. Un, protams, gandarījumā, ka mums ir tāda iespēja visās Latvijas pašvaldību bibliotēkās bez maksas elektroniski lasīt jaunas, vērtīgas grāmatas. Īpaši nozīmīgi man šķiet arī tas, ka “Trešā tēva dēla” e-grāmatu bibliotēka kļuvusi par labu iespēju lasītājiem pandēmijas laikā, kad vairākkārt izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ bibliotēkas klātienē bijušas pieejamas visai ierobežoti,” uzsverot projekta nozīmi, gandarījumu par “3td.lv” e-grāmatu bibliotēkas pienesumu svinīgi pauda Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis – ministra uzruna.

 

Bibliotēka piedāvā tiešsaistes pasākumu par Pepiju Garzeķi

 5.01.2022 
Bibliotēka piedāvā tiešsaistes pasākumu par Pepiju Garzeķi

Līdz pat janvāra beigām Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles aicina 4.-6. klašu skolēnu grupas tiešsaistē apmeklēt pasākumu “Cik labi pazīsti Pepiju Garzeķi?”. Tas tiek piedāvāts projektā “Sveicam Pepiju!” ar Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā un Zviedrijas institūta atbalstu.

Pasākuma mērķis ir rosināt skolēnus iepazīt slavenās zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes radīto literāro tēlu – patstāvīgo, drosmīgo meiteni Pepiju Garzeķi – un vērtības, ko viņa iemieso. Pasākums norisināsies viktorīnas formā un klasei, sadaloties komandās, būs jācenšas atbildēt uz jautājumiem par Pepiju un viņas piedzīvojumiem, kā arī jāveic radošus uzdevumus. Pēc pasākuma – īsti Pepijas garā – visa klase saņems saldo balvu.

 

Saules skolas izstāde atklāj jauniešu pasaules redzējumu

 4.01.2022 
Saules skolas izstāde atklāj jauniešu pasaules redzējumu

Līdz 29. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) skatāma PIKC Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu Noslēguma darbu izstāde.

Mākslas skolu beidzot, gluži kā pēdējais eksāmens, katram audzēknim ir Noslēguma darba izstrāde un aizstāvēšana. Šis vairs nav skolotāja dots uzdevums – darba autors pats izvēlas sev aktuālu tēmu, zīmē skices, eksperimentē, meklējot izpildes tehniku, pārdomā noformējumu un izstādīšanas veidu un prezentē savu darbu. Šī brīvība izvēlē un izteiksmes veidā nodrošina, ka katru gadu Bērnu mākslas skolas Noslēguma darbu izstāde ir daudzveidīga gan tehniku, gan satura ziņā. Bibliotēkā apskatāmajā izstādē iekļauti 2020. un 2021. gada darbi.

 

Latgales Centrālās bibliotēkas darba laiks vasarā
no 1. jūnija līdz 31. augustam:

Pirmdiena brīvdiena
Otrdiena 10.00 - 19.00
Trešdiena 10.00 - 19.00
Ceturtdiena 10.00 - 19.00
Piektdiena 10.00 - 19.00
Sestdiena 10.00 - 17.00
Svētdiena brīvdiena

Katra mēneša pēdējā ceturtdiena - SPODRĪBAS DIENA (lietotājus neapkalpojam)

 

KATRA MĒNEŠA PĒDĒJĀ CETURTDIENA – SPODRĪBAS DIENA
(bibliotēka lietotājus neapkalpo)KATRA MĒNEŠA PĒDĒJĀ CETURTDIENA – SPODRĪBAS DIENA
(bibliotēka lietotājus neapkalpo) KATRA MĒNEŠA PĒDĒJĀ CETURTDIENA – SPODRĪBAS DIENA
(bibliotēka lietotājus neapkalpo) KATRA MĒNEŠA

 

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Lūdzam pievērst uzmanību, ka 24. martā Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs būs atvērts apmeklētājiem no plkst. 10.00 līdz 14.00.

Grāmatas un žurnālus var nodot, izmantojot grāmatu nodošanas kasti, kas atrodas tieši blakus ieejai bibliotēkā no Saules ielas un ir pieejama jebkurā diennakts laikā.

Paldies par sapratni!

 

Bibliotēka atsāk darbu ierastajā režīmā

 31.01.2022 
Bibliotēka atsāk darbu ierastajā režīmā

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

No 1. februāra Latgales Centrālā bibliotēka atsāk lietotāju apkalpošanu ierastajā režīmā.

Pirmdiena - piektdiena 10.00-19.00
Sestdiena 10.00-17.00
Svētdiena Brīvdiena

 

 
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība