Uzmanību, Konkurss!!! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Zinātnieki, izgudrotāji

Pēteris Bolšaitis

Zinātnieks, ķīmiķis
1937-

Dzimis 1937. gada 12. jūlijā Daugavpilī. Ģimene emigrēja uz Vāciju, bet aizrautīgie jaunības gadi aizveda zinības alkstošo puisi uz ASV. P.Bolšaitis studēja ASV Kalifornijas Tehnoloģiskajā institūtā. 1960. gadā viņš ieguva bakalaura grādu praktiskajā ķīmijā, 1961. gadā maģistra grādu ķīmijas inženierzinātnēs un 1964. gadā doktora grādu Delavēras universitātē. P.Bolšaitis papildināja zināšanas Maksa Planka Fizikālās ķīmijas institūtā Getingenē Vācijā (1964.-1965.g.). Atgriežoties ASV, P.Bolšaitis pētīja zinātniskajā laboratorijā Lindenā polimēru īpašības (1965.-1967.g.). Kā profesora asistents viņš uzsāka pedagoģisko darbu Mērilendas universitātē (1967.-1975.g.).
P.Bolšaitis strādāja Karakasā Venecuēlas zinātnisko pētījumu institūtā kā vecākais zinātniskais līdzstrādnieks un vadīja Rūpniecisko procesu un datu apstrādes nodaļu (1975.-1982.g.). Viņš organizēja apmēram 100 līdzstrādnieku darbu, meklēja pētījumu finansiālo atbalstu, slēdza sadarbības līgumus. Šajā periodā notika svarīgi pētījumi par boksītu attīrīšanas metodēm, lai to rezultātā sekmētu augstvērtīga alumīnija iegūšanu. No 1982. gada P.Bolšaita turpmākā zinātniskā darbība ir saistīta galvenokārt ar ASV, pievēršoties jaunam pētījumu virzienam – aerosolu veidošanās, to raksturojums, ieelpojamo minerālo putekļu bioloģiskā aktivitāte un atsevišķu daļiņu reaģētspēja augstā temperatūrā. No 1984. gada zinātnieks strādāja lielākās ASV tehniskās augstskolas Masačūsetas Tehnoloģiskā institūta Enerģiju laboratorijā, ar modernām metodēm pētīja alumīnija, smilts, grafīta putekļus. 1989. gadā P.Bolšaitis ieguva Hārvarda universitātē administratora un menedžmenta sertifikātu.
P.Bolšaitis bija viens no LAMZA (Latviešu akadēmisko mācībspēku un zinātnieku apvienība, dibināta 1950. gadā Ņujorkā) vadītājiem, ir Latvijas Zinātnieku savienības un asociācijas „Latvija un latvieši pasaulē” (dibināta 1989. gadā Rīgā) biedrs. Viņš ir iesaistījies partijas „Latvijas ceļš” darbā un publicējis mūsu presē asa satura politiskus rakstus. P.Bolšaitis piedalījās Vispasaules latviešu zinātnieku kongresā (1991. gada 12.-17. jūlijā, Rīga) un nolasīja referātu „Aerosolu un citu ieelpojamo daļiņu ražošanās un loma veselības jautājumos”.
Viņam ir piešķirts Venecuēlas augstais apbalvojums – Andre Bello medaļa.
Līdz 2011.g. bija Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs, pēc tam muzeja finanšu pārraugs.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Acta Latgalica 10 : Zyntniski roksti. Dokumenti. Apceris / red.: Eleonora-Terēzija Vaivode, Genovefa Barkovska,Henrihs Soms,Anna Gavare ; Latgolas Pētnīceibas instituts. - Daugavpils : Latgolas Pētnīceibas inst.izd., 1999. – 236.-240. lpp. : il. - Kopsav.angļu val.  ISSN 1407-1568

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Pētera Bolšaita darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020