Uzmanību, Konkurss!!! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Zinātnieki, izgudrotāji

NIKODEMS BOJĀRS

Zinātnieks, ķīmiķis, rakstnieks
1925-

Dzimis 1925.gada 1.jūnijā Daugavpils apriņķa valdes un skolu valdes priekšsēdētāja Aloiza Bojāra un skolotājas Elvīras Adeles Bojāres ģimenē. Nikodems Bojārs mācījies Zaķīšu skolā Vārkavas pagastā, kur par skolotāju strādāja viņa māte. 1939.gadā viņš absolvēja Daugavpils Valsts Skolotāju institūta pamatskolu, 1944.gadā - 1.Daugavpils Valsts ģimnāziju. Otrais  pasaules karš jaunekli izrāva no dzimtās vides: N.Bojārs izglītību turpināja Getingenes universitātē Vācijā, bet sākot ar  1948.gadu – ASV, kur ieguva bakalaura, maģistra un filozofijas doktora grādu. 1955.-1956.gadā N.Bojārs aktīvi pētīja jaunus nikotīna savienojumus Prinstonas universitātē, 1956.-1961.gadā Hukera pētniecības centrā pie Niagaras, sākot no 1961.gada -  Armora pētniecības centrā Čikāgā. Zinātnieks ir vairāk nekā 100 patentu autors.
N.Bojārs ir zinātnieks ar daudzpusīgām interesēm – ķīmija, astronomija, pasaules vēsture (pirmkārt dzimtās Latvijas vēsture), literatūra. N.Bojārs piedalījies NASA ultravioleto saules staru izturīga pārklāja radīšanas projektā un elektronikas kompāniju finansētā augstas izturības plastikas izolācijas vielu pētniecības projektā. Pēc N.Bojāra un ķīmijas doktora Aleksandra E.Vaidu ierosmes NASA kosmiskajos kuģos sāka izmantot ugunsdrošu plastiku sēdekļos, drēbēs un vadu izolācijā, jo pētījumos viņi bija pierādījuši, ka skābekļa atmosfērā ne tikai plastika, bet arī dzelzs nagla deg kā brīnumsvecīte. Bojāra kungam pieder arī atklājums par baltajiem pārklājiem, kurus NASA izmantoja kapsulās, kas pētīja Venēru un Marsu. Par nozīmīgu uzskatāma viņa baltu vēsturei veltītā grāmata „Baltu civilizācija”.
Paralēli zinātniski pedagoģiskajam darbam N.Bojārs rakstīja latviešu presē par kultūru, politiku un sabiedriskajiem jautājumiem, publicēja eksperimentāla rakstura literārus darbus. Laikā no 1980. līdz 1990.gadam viņš darbojās žurnāla „Treji Vārti” redakcijā. N.Bojārs ir uzrakstījis vairākus zinātniskās fanstastikas žanra romānus angļu valodā.
Šobrīd Nikodēms Bojārs dzīvo netālu no latviešu centra „Garezers” Mičiganas štatā (ASV).


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Acta Latgalica 9 : ZynϿݴniski roksti. Dokumenti. Apceris / red.: Leonīds Keirāns, Eleonora-Terēzija Vaivode, Genovefa Barkovska, Anna Rancāne ; Latgolas Pētnīceibas instituts. - Daugavpils : Latgolas Pētnīceibas institūts, 1997. – 255. lpp., [16] lp. : il. - Kopsav. angļu val.  ISSN 1407-1568
  2. Jonāne Egita Terēze. Daugavpils var lepoties ar Nikodemu Bojāru : [par Daugavpilī dzimušo Ilinoisas universitātes ķīmijas doktoru Nikodemu Bojāru, kas piedalījās vairākos ASV NASA projektos] / Egita Terēze Jonāne // Latgales Laiks. - ISSN 14079208. - Nr.42 (2005, 31.maijs), 6.lpp.
  3. Ozoliņa Valda. Zinātnieks Nikodems Bojārs : [par ASV astronomijas profesoru Nikodemu Bojāru, dzimis Daugavpilī 1925.gada 1.jūnijā] / Valda Ozoliņa // Latgale. - Nr.5 (2001, novembris), 23.lpp.

Elektroniskie resursi:

Nikodema Bojāra darbu saraksts LCB e-katalogā

Literatūras saraksts par Nikodema Bojāra darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2021