Cienījamie lasītāji! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Sportisti

MOVŠA FEIGINS / МОВША ФЕЙГИН

Šahists
1908-1950

Movša Feigins dzimis 1908.gada 28.februārī Daugavpilī trūcīgā ebreju ģimenē. Par šahistu viņš kļuva pateicoties savam vidusskolas skolotājam S.Grubinam, kurš bija spēcīgs šahists un pirmā Latvijas šaha kongresa turnīra dalībnieks. M.Feiginu viņš ievadīja šahā, bet vēlāk to nožēloja, jo Movša, aizraudamies ar šahu, pameta novārtā izglītību un tādēļ zaudēja izredzes labāk iekārtoties dzīvē.
Movša Feigins pārcēlās uz dzīvi Rīgā ar cerību pelnīt iztiku ar šaha spēli, jo Daugavpilī tas nebija iespējams. Sākumā viņam Rīgā klājās grūti, viņš pelnīja naudu iztikai, spēlējot šahu Reinera kafejnīcā. Trūkumā dzīvodams, viņš saslima ar plaušu tuberkulozi. Pamazām Movše Feigins kļuva pazīstams šahistu vidū un tika iekļauts Latvijas olimpiskās komandas sastāvā. 1930.gados Movša Feigins kļuva par vienu no spēcīgākajiem Latvijas šahistiem - viņa karjeras virsotne bija 1932.gada Latvijas šaha čempiona tituls.
Sešas reizes Movša Feigins Latvijas izlases sastāvā piedalījās šaha olimpiādēs (1930, 1931, 1933, 1935, 1936, 1939), kurās spēlēja ļoti sekmīgi, un divas reizes ieguva godalgotas vietas: bronzu 1933.gadā un sudrabu 1936.gadā.
30.gadu otrajā pusē M.Feigina panākumus mazināja viņa slimība. Tās saasināšanās dēļ viņš nespēja spēlēt ar pilnu atdevi un pat atsauca savu dalību nozīmīgos šaha turnīros.
1939.gadā septembrī, sākoties Otrajam pasaules karam, Movša Feigins Latvijas komandas sastāvā piedalījās 8.šaha olimpiādē Buenosairesā (Argentīna). Jau 1936.gada šaha olimpiādē Minhenē Movša Feigins bija saskāries ar Vācijā valdošo agresīvo antisemītismu, tāpēc viņš bija to šahistu skaitā, kas nolēma neatgriezties Eiropā, bet palikt Argentīnā. Savā jaunajā dzimtenē Movša Feigins līdz mūža galam ar labiem panākumiem piedalījās šaha turnīros.
Nomira Movša Feigins 42 gadu vecumā 1950.gada 11.augustā Buenosairesā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis un audzis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

1. Mežgailis, Voldemārs. Šaha veterāna atmiņas / Voldemārs Mežgailis. - Rīga : Strombus [SIA], 1997. - 140 lpp. - Uz apvāka aut.: Voldemārs Mežgailis.- ISBN 9984920305.

2. Кузнецов, Сергей. Тридцатые годы - начало шахматной истории Даугавпилса : [о шахматных традициях города] / Сергей Кузнецов ; в тексте рассказывает пред. Шахматно-шашечного клуба Даугавпилса С.Кривых // Латгалес лайкс. - ISSN 1407-9216. - N 97 (18 дек. 2009), с.20.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Movša Feigina darbību LCB e-katalogā

M.Feigina biogrāfija

M.Feigina biogrāfija (krievu val.)

M.Feigina biogrāfija (angļu val.)@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2021