LCB lasītāji- seniori apgūst pamatiemaņas darbā ar datoru un internetu - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Sabiedriskie un politiskie darbinieki

PĒTERIS PILDEGOVIČS

Ķīniešu valodas speciālists, valsts darbinieks
1938-

Pēteris Pildegovičs dzimis 1938.gada 15.jūlijā Daugavpilī. Multikulturālā vide, kur līdzās latviešu valodai skanēja arī krievu, baltkrievu, poļu un idišs, dažādās reliģijas, veicināja viņa interesi par citām valodām un kultūrām. P.Pildegovičs absolvēja Maskavas universitātes Austrumu valodu institūtu kā ķīniešu valodas speciālists. Neratradis savām zināšanām pielietojumu Latvijā, viņš devās uz Krievijas Tālajiem Austrumiem, kur desmit gadus pasniedza ķīniešu valodu Vladivostokas universitātē.

Astoņdesmitajos gados kopā ar ģimeni (Vladivostokā viņam piedzima trīs dēli) viņš atgriezās Rīgā, kur 1992.gadā Latvijas Universitātes jaunizveidotajā Orientālistikas katedrā sāka pasniegt ķīniešu valodu. Pateicoties viņa ieguldītajam darbam, LU Humanitāro zinātņu fakultātes Āzijas studiju nodaļā ik gadus ķīniešu valodas studijas uzsāk 70 studenti, un Rīga kļuvusi par lielāko ķīniešu valodas apguves centru Baltijā. Tagad jau ar lepnumu P.Pildegovičš var apgalvot, ka Latvijā ir vairāki desmiti ļoti labu ķīniešu valodas pratēju.

1991.gadā Jānis Jurkāns uzaicināja Pēteri Pildegoviču strādāt Latvijas Republikas Ārlietu ministrijā, kur viņš izveidoja Āzijas un Āfrikas nodaļu, un līdz 1996.gadam bija šīs nodaļas vadītājs. Divus gadus viņš strādāja Latvijas vēstniecībā Lietuvā. 1998.gadā P.Pildegovičam uzticēja izveidot Latvijas vēstniecību ĶTR, kur līdz 2002.gadam viņš bija Latvijas pagaidu pilnvarotais lietvedis ĶTR. No 2002. līdz 2004.gadam P.Pildegovičš strādāja par redaktoru ķīniešu ziņu aģentūrā „Siņhuā” Pekinā, kad arī uzsāka darbu pie ķīniešu-latviešu vārdnīcas izveides. Pēc atgriešanās Latvijā ar ĶTR vēstniecības atbalstu viņš turpināja darbu pie vārdnīcas un 2008.gadā izdeva pirmo latviešu-ķīniešu sarunvalodas vārdnīcu.

Pētera Pildegoviča sastādītā „Lielā ķīniešu-latviešu vārdnīca” iznāca 2010.gadā. Vārdnīcā iekļauti 5000 ķīniešu valodas vārdu un 50 000 vārdu grupu, un tās apjoms ir 1025 lappušu. Astoņu gadu garumā veidojot vārdnīcu, P.Pildegovičš pētījis un analizējis iepriekš izdotās vārdnīcas, lingvistikas materiālus, vēstures grāmatas. Vārdnīcā iekļauta arī īsa Ķīnas vēstures hronoloģija, informācija par ķīniešu mūzikas instrumentiem, akupunktūras punktiem, kā arī Ķīnas provinču abreviatūras, pasaules valstu, reģionu un valūtu apzīmējumi ķīniešu valodā, ķīmisko elementu tabula, ķīniešu ģimenes struktūra un citi papildinājumi, tādējādi palielinot izdevuma informatīvo vērtību.

2010.gadā par lielu personīgo ieguldījumu Latvijas un Ķīnas savstarpējo attiecību sekmīgā attīstībā sinologs Pēteris Pildegovičs apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

2011.gadā Pēteris Pildegovičs tika iecelts par jaunizveidotā Konfūcija institūta (Latvijas Universitātes apakšstruktūra) direktoru, kas ir Latvijas un Ķīnas mācību un zinātniskais centrs.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

1.Upenieks, Āris. Rosina interesi par Ķīnu un ķīniešu valodu : [par tikšanos ar ķīniešu valodas speciālistu Pēteri Pildegoviču Daugavpils Universitātē] / Āris Upenieks // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.78 (2012, 5.okt.), 8.lpp. : fotogr. - Tas pats krievu val. laikr. "Латгалес лайкс" Nr.78 (2012, 5.okt.), 7.lpp. : fotogr.
2.Pildegovičs, Pēteris. Pēterim Pildegovičam nav bijis grūti iemācīties ķīniešu valodu : [saruna ar Latvijas vēstnieku Ķīnā (dzimis Daugavpils rajona Kalkūnos)] / Pēteris Pildegovičs ; pierakst. Ivars Soikāns // Latgales Laiks. - Nr.53. (2001, 13.jūl.), 15.lpp. - T.p. kr. val. laikr. Латгалес Лайкс: Nr.55 (2001, 20 июля).


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Pētera Pildegoviča darbību LCB e-katalogā

P. Pildegoviča biogrāfija
 @ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība