LCB lasītāji- seniori apgūst pamatiemaņas darbā ar datoru un internetu - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Sabiedriskie un politiskie darbinieki

NIKOLAJS HĀGELSTROMS / НИКОЛАЙ ГАГЕЛЬСТРОМ

Sabiedriskais darbinieks, Dinaburgas (Daugavpils) pilsētas galva
1812-1883

Dzimis 1812.gadā. Izglītību ieguvis Pēterburgas Augstākajā inženieru skolā. Ilgus gadus N.Hāgelstroms dienējis cara armijā un atvaļinājās no dienestu ģenerālmajora pakāpē. Viņš strādājis par galveno inženieri Dinaburgas (Daugavpils) cietoksnī. Pēc aiziešanas no karadienesta N.Hāgelstroms 1865.gadā iecelts Dinaburgas (Daugavpils) pilsētas galvas amatā, kuru pildīja divas reizes (1865.-1870. un 1874.-1876.g.).
Šajā laikā Dinaburgas attīstība noritēja ļoti strauji, tiek būvēts Pēterburgas-Varšavas dzelzceļš, attīstās rūpniecība un tirdzniecība, iedzīvotāju skaits pilsētā 19.gadsimta 70.gados sasniedz 50 000. Rodas arvien jauni uzņēmumi, dzelzceļa remontdarbnīcas, Zaksa sērkociņu fabrika, Natansona pogu fabrika, Gurviča alus darītava, Ettingena ķieģeļu ražotne, Gajokā darbojas lielākās dzirnavas Vitebskas guberņā.
N.Hāgelstroma valdīšanas laikā tika izstrādāts un apstiprināts pilsētas apbūves plāns, pilsētas vēsturiskajā centrā (toreizēja Forštadte) tiek būvētas pirmās daudzstāvu mūra mājas, bruģētas ielas, uzstādīts ielu apgaismojums. Šajā laikā likti pamati pirmajam pilsētas ainaviskajam parkam - Pilsētas bulvārim, kuru sākumā sauca par Aleksandra Ņevska dārzu (tagad – Andreja Pumpura parks).
N.Hāgelstroms bija liels teātra cienītājs. 1856.gadā viņš par saviem līdzekļiem nodibināja pirmo privāto teātri Dinaburgā, kuram veltīja visu brīvo laiku. Teātris atradās netālu no Daugavas, tagadējā Teātra ielā, kura tā tiek dēvēta arī mūsdienās. Tā bija koka ēka, kurā atradās skatītāju zāle ar 400 vietām, krēsli un ložas bija apvilkti ar sarkanu samtu. Teātrī lielākoties iestudēja operetes un vodeviļas, regulāri notika tā laika vadošo Krievijas teātra trupu viesizrādes.
Par dienestu N.Hāgelstroms tika apbalvots ar II pakāpes Svētās Annas ordeni ar imperatora kroni, II un III pakāpes Svētā Staņislava ordeni, III un IV pakāpes Svētā Vladimira ordeni, 1853.-1856. gada Krimas kara piemiņas medaļu un medaļu par 1863.-1864.gada poļu dumpja apspiešanu.
Miris 1883.gadā. Apbedīts Daugavpils pareizticīgo kapsētā.


Saistība ar Daugavpili:

Daugavpils pilsētas vadītājs (1865-1870, 1874-1876) un pilsētas teātra dibinātājs (1858).


Izmantotie avoti:
  1. Iezīmēti Daugavpilī : ievērojamākās personības Daugavpils vēsturē / teksts: Anna Rancāne ; teksta red.: Sandra Meškova ; tulk.: Tatjana Dubrovska ; Daugavpils pilsētas dome. - Daugavpils : [B.i.], 2010. – 25.-26. lpp. : il. Uz vāka uzrād. teksta aut. (Anna Rancāne). - Avoti: 95.lpp.
  2. Kuzņecovs Sergejs. Pēc Nikolaja Hagelstroma ievēlēšanas izcēlās nekārtības : [par Daugavpils vadītāju Nikolaju Hagelstromu (1865.-1870., 1874.-1876.)] / Sergejs Kuzņecovs // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.37 (2009, 19.maijs), 5.lp

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Nikolaja Hāgelstroma darbību LCB e-katalogā

Nikolaja Hāgelstroma biogrāfija (kr. val.)

 @ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība