LCB lasītāji- seniori apgūst pamatiemaņas darbā ar datoru un internetu - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Sabiedriskie un politiskie darbinieki

KONSTANTĪNS JEZOVITOVS / КОНСТАНТИН ЕЗОВИТОВ

Pedagogs, sabiedriskais darbinieks, publicists, izdevējs
1893-1946

Dzimis 1893.gada 5.novembrī Daugavpilī. Ieguvis pedagoga izglītību, bet Pirmā pasaules kara laikā beidzis arī militāru mācību iestādi. Kā militārais un politiskais darbinieks K.Jezovitovs aktīvi iesaistījās cīņā par Baltkrievijas nacionālo neatkarību. Baltkrieviem, tāpat kā latviešiem, 1918.gads bija nacionālās valsts dzimšanas gads. K.Jezovitovs bija Baltkrievijas Tautas Republikas Radas loceklis, kara ministrs, vēlāk diplomātiskais pārstāvis, bet pēc sava aicinājuma viņš tomēr bija skolotājs, sabiedriskais darbinieks, publicists un izdevējs.
Pēc Baltkrievijas Tautas Republikas krišanas K.Jezovitovs atgriezās dzimtajā Latgalē un nodarbojās ar  baltkrievu izglītības sistēmas veidošanu. Viņš bija daudzu kultūras biedrību un pasākumu organizētājs. K.Jezovitovs bija Ludzas Baltkrievu ģimnāzijas direktors, baltkrievu skolu inspektors, Baltkrievu pārvaldes loceklis Izglītības ministrijā, Baltkrievu skolotāju biedrības priekšsēdētājs.
 K.Jezovitova darbības mērķis bija apvienot baltkrievu nacionālos spēkus Latvijā, jo viņš ticēja baltkrievu spējām atdzimt un pastāvēt kā kultūras tautai. 1921.gadā ar Raiņa atbalstu un svētību Daugavpilī uzsāka darbu pirmā baltkrievu biedrība Latvijā - "Batjkauščina" (Tēvzeme). 1921.gada vasarā jau darbojās baltkrievu skolotāju kursi, un rudenī darbu sāka pirmās baltkrievu skolas.
Baltkrieviem Latvijā bija paprāvs preses izdevumu klāsts: avīzes "Golas belarusa" (Baltkrieva balss), "Belaruskaje žicie" (Baltkrievu dzīve), kā arī vairāki žurnāli, lielākoties saistīti ar skolu dzīvi un baltkrievu skolotāju profesionālajām interesēm. Visilgāk iznāca un satura ziņā visbagātākais žurnāls bija K.Jezovitova lolojums (viņš bija redaktors un  izdevējs) "Belaruskaja škola u Latvii" (Baltkrievu skola Latvijā). Viņa publikācijas ir precīza, labi dokumentēta baltkrievu dzīves hronika Latvijas Republikas gados.
K.Jezovotovs miris 1946.gada 23.maijā Minskas cietuma slimnīcā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis un strādājis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Apine Ilga (1928-).     Izcilākais Latvijas baltkrievs : [par milit. un polit. darbinieku Konstantīnu Jezovitovu : 1893-1946 : sakarā ar 100. dz.d.] / Ilga Apine // Diena. - (1994, 8.janv.), 5.lpp.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Konstantīna Jezovitova darbību LCB e-katalogā

Dati par K.Jezovitovu@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība