BIBLIOTĒKU NEDĒĻA – 2010 DAUGAVPILĪ - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Pedagogi

Ludmila Timoščenko / ЛЮДМИЛА ТИМОЩЕНКО

Pedagoģe
1939-

Dzimusi 1939.gada 15.augustā Orlas apgabala Lielās Černas ciemā. Kad sākās Otrais pasaules karš karš, Ludmilai bija divi gadi. Bet jau četru gadu vecumā viņu ar vecākiem, brāļiem un māsām nacisti ieslodzīja koncentrācijas nometnē. Uz kādu laiku ģimene bija ievietota Salaspils nometnē, pēc tam Rēzeknē, Bolderājā, bet atbrīvošanu sagaidīja koncentrācijas nometnē pie Dancigas. Par to, kā arī par daudzu simtu bērnu – nacisma upuru – likteņiem stāstīts viņas grāmatā „Bērni un karš”. Ieslodzījums uz visu atlikušo dzīvi iedragāja Ludmilas veselību. Sešpadsmit gadu vecumā viņa vairs nespēja staigāt un divus gadus pavadīja nekustīgi. Vienīgi pateicoties ārstu un māsas Tamāras pūlēm, viņa atkal iemācījās staigāt. Tiesa, slimības recidīvi bija arī vēlāk, taču gribasspēks un darba mīlestība bija nelokāma. Ludmila bija vienīgā no ģimenes, kas ieguva augstāko izglītību. 1965.gadā viņa pabeidza Daugavpils Pedagoģisko institūtu un pēc neatlaidīgiem pūliņiem ieguva habilitētās doktores grādu (1994). Ludmila Timoščenko ir pedagoģe ar pusgadsimta darba stāžu. Divpadsmit gadus pēc pedagoģiskās skolas absolvēšanas L.Timoščenko strādāja par skolotāju Dagdā. Vēlāk iestājās darbā Daugavpils Pedagoģiskajā institūtā. Par profesores Timoščenko darba spējām liecina vairāk nekā 200 publikācijas, kas tulkotas daudzās pasaules valodās, tajā skaitā vairāki desmiti grāmatu un monogrāfiju, daudzās mācību grāmatas, rakstu krājumi, zinātnisko konferenču tēzes, avīžu un žurnālu publikācijas. L.Timoščenko piedalījusies Latvijas un starptautiskajās konferencēs, kongresos un simpozijos. Laikā no1970. līdz 1992.gadam viņa bija Daugavpils skolotāju un studentu kluba „Fakel” vadītāja un kopā ar studentiem rūpējās par bērniem-bāreņiem. 1972.-1985.gadā - DPI Pedagoģiskās biedrības priekšsēdētāja vietniece, 1986.-1991.gadā – Daugavpils Pedagogu biedrības priekšsēdētāja. No 1988.gada viņa ir Nepilngadīgo nacistiskajā režīmā cietušo biedrības vadītāja.
Ludmilai Timoščenko pieder Ābeču kolekcija, ko viņa savākusi ilgajā darba mūžā. Kolekcijā ir vairāk nekā 2000 eksponātu. Ābeces ir izdotas dažādos laikos un dazādās valodās. Kolekcijā ir latviešu ābeces (sākot ar mācītāja Glika un Vecā Stendera ābeču faksimilizdevumiem un beidzot ar mūsdienu izdevumiem), krievu, igauņu ābeces, spilgtas indiešu ābeces, kas izdotas angļu un gudžarati valodā, ungāru, spāņu, vācu, ķīniešu, armēņu, ābeces Krievijas ziemeļu tautu valodās, kā arī daudzas citas. Ludmila Timoščenko ir daudz ceļojusi, tāpēc viņai ir paziņas visā pasaulē un kolekcija tiek regulāri papildināta. Agrāk ābeču vākšana bija Ludmilas hobijs, taču tagad tas jau ir darbs. Daudzu tautu pieredze ābeču veidošanā lieti noder: "Ābece pamudināja rakstīt grāmatas, bet tagad arī pati rakstīšu ābeci vismazākajiem."
L.Timoščenko apbalvota ar vairāk nekā 50 Latvijas Republikas Izglītības ministrijas Goda rakstiem, Pedagoģiskās biedrības V. Seiles prēmiju, Vissavienības tautas sasniegumu izstādes diplomu, DPI prēmijām, piemiņas zīmi „Jauniešu audzinātājs”.
2005.gadā viņai piešķirta Daugavpils domes balva "Goda daugavpilietis".
2007.gadā Viskrievijas Patriarhs Aleksijs II Ludmilai Timoščenko par nopelniem piešķīra ordeni ar rubīniem.


Saistība ar Daugavpili:

Strādā un dzīvo Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Daugavpils Pedagoģiskā universitāte: pētniecība un zinātne 80 gados : biogrāfisks rādītājs, 1921-2001 / sast.: Henrihs Soms, Vilma Šaudiņa ; Daugavpils Pedagoģiskā universitāte. - Daugavpils : Saule, 2001. – 103. lpp. : il.  ISBN 9984-14-157-8
  2. Karšins Juris. Ābece - pati galvenā grāmata : [par Daugavpils Universitātes profesori, krievu valodas mācību grāmatu autori Ludmilu Timoščenko] / Juris Karšins // Latgales Laiks. - Nr.66 (2002, 30.aug.), 10.lpp.

Elektroniskie resursi:

Ludmilas Timoščenko darbu saraksts LCB e-katalogā

Literatūras saraksts par Ludmilas Timoščenko darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020