BIBLIOTĒKU NEDĒĻA – 2010 DAUGAVPILĪ - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Pedagogi

GEROIDA BOGDANOVA / ГЕРОИДА БОГДАНОВА

Kultūras darbiniece, skolotāja
1934-2019

Geroida Bogdanova (dzimusi Lastočkina) piedzima 1934.gada 30.aprīlī Irkutskas apgabala Taišetes pilsētā. Viņas tēvs bija militārpersona, māte audzināja četrus bērnus. Jau bērnībā meitene bija ļoti aktīva – paralēli mācībām skolā nodarbojās ar mūziku, dziedāja, dejoja, piedalījās teātra izrādēs. Pēc skolas beigšanas viņa uzsāka mācības Irkutskas pedagoģiskajā institūtā, bet tad negaidīti izņēma dokumentus no augstskolas un pārcēlās uz dzīvi Daugavpilī. Te viņa 1957.gadā absolvēja Daugavpils Pedagoģisko institūtu. Būdama praksē Daugavpils 5.vidusskolā viņa iepazinās ar fizikas pasniedzēju Josifu Bogdanovu un nodibināja ģimeni.
Pēc institūta beigšanas Geroida divpadsmit gadus nostrādāja skolā – pasniedza fiziku un matemātiku. Tomēr vienkārši strādāt skolā un mācīt skolēnus viņai bija neinteresanti. Ar viņai piemītošo neizsīkstošo enerģiju Geroida Bogdanova sāka nodarboties ar ārpusklases darbu: organizēja un vadīja pasākumus, atpūtas vakarus, teātra izrādes. Viņas audzēkņi ieņēma pirmās vietas pilsētas mākslas skatēs. Jaunās skolotājas organizatoriskās spējas pamanīja, novērtēja un 1969.gadā Geroidu Bogdanovu iecēla par Daugavpils Pionieru nama direktori. Netaupot spēkus un laiku, viņa panāca spīdošus rezultātus - jau pēc trim gadiem Daugavpils Pionieru nams tika atzīts par labāko Pionieru namu Padomju Savienībā. Geroida Bogdanova vadīja to līdz pat Pionieru nama reorganizācijai un aiziešanai pensijā deviņdesmito gadu sākumā.
Taču drīz vien G.Bogdanovas talants un spējas atrada jaunu pielietojumu. 1994.gadā Daugavpilī dibināja Krievu kultūras centru, un Geroidai Bogdanovai tika piedāvāts uzņemties tā vadību. Šī kultūras iestāde tika izveidota  bijušā M.Kaļistratova nama telpās.
Pateicoties Geroidai Bogdanovai un viņas vadītajam darbinieku kolektīvam, Krievu kultūras centrs no nelielas sabiedriskas organizācijas pārtapa par nozīmīgu kultūras iestādi visas Latvijas mērogā. Tā paspārnē darbojas folkloras ansambļi „Русичи” un „Славянка”, koris „Малиновый звон”, deju kolektīvs „Кладец”. Bez centra māksliniecisko kolektīvu piedalīšanās nenotiek neviens kaut cik nozīmīgs pilsētas kultūras pasākums. Krievu kultūras centra darbinieki ik gadus Daugavpilī organizē Slāvu kultūras dienas un citus krievu tradīciju pasākumus. Krievu namā var apskatīt unikālu izstādi, kas veltīta Latvijas vecticībnieku vēsturei un tradīcijām, Gžeļas keramikas kolekciju, daugavpilieša Pētera Hudobčenoka keramikas gleznas. Krievu nama telpās izvietota ekspozīcija „Pareizticība Latvijā” ar senu ikonu krājumu, krievu grāmatu bibliotēka, informācijas centrs un Hohlomas istaba, kur apmeklētāji var ne tikai iepazīties ar apgleznotajiem traukiem, bet arī uzcienāties ar tēju un pankūkām. Ne velti Krievu namu iekļāva to Daugavpils ievērojamāko objektu sarakstā, kurus apmeklē pilsētas viesi un ārzemju delegācijas.
2005.gadā Daugavpils pilsētas dome Geroidai Bogdanovai piešķīra Goda daugavpilieša nosaukumu.
G.Bogdanovai tika piešķirts Krievu Pareizticīgās baznīcas apbalvojums – Svētā Sergeja Radoņežska medaļa. 2011.gadā par nopelniem krievu kultūras popularizēšanā Latvijā viņa saņēma Krievijas Federācijas apbalvojumu – Puškina medaļu.

Mirusi 2019.gada 21.jūlijā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. d-fakti.lv
  2. russkije.lv

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Geroidas Bogdanovas darbību LCB e-katalogā

G.Bogdanovas biogrāfija (krievu val.)@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020