BIBLIOTĒKU NEDĒĻA – 2010 DAUGAVPILĪ - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Pedagogi

ASTRĪDA PETAŠKO

Pedagoģe, logopēde, Latgales novadpētniece
1927-2013

Dzimusi 1927.gada 18.septembrī Daugavpilī Annas un Andreja Švirkstu ģimenē. Anna Švirksts bija skolotāja, Andrejs Švirksts strādāja apriņķa valdē, kur veica sekretāra, valdes priekšsēdētāja, vēlāk  apriņķa vecākā un beidzot Daugavpils pilsētas valdes priekšsēdētāja pienākumus. A.Petaško mācījusies Daugavpils pilsētas 1.ģimnāzijā (1942-1948). A.Petaško absolvēja Latvijas Valsts universitātes Vēstures fakultāti, taču izcelsmes dēļ par vēstures skolotāju viņai neatļāva strādāt. Viņa bija neatlaidīga un ieguva otru augstāko izglītību – pabeidza Maskavas Pedagoģiskā institūta Defektoloģijas fakultāti un kļuva par pirmo un ilgu laiku arī vienīgo skolu logopēdi Daugavpilī. A.Petaško izveidoja 1 vidusskolas (tagad Daugavpils Valsts ģimnāzijas ) muzeju un ir divu grāmatu par skolas vēsturi autore: "Vakardiena uzrunā šodienu"(1996) un „Vakardiena turpina uzrunāt šodienu” (2001). Astrīdas Petaško nopelns nav tikai dzimtās skolas vēstures apzināšana, bet arī tas, ka viņa pulcēja bijušos skolas audzēkņus un skolotājus, kurus no Daugavpils un Latvijas bija šķīris Otrais pasaules karš. Viņa palīdzējusi nodibināt kontaktus starp bijušajiem skolasbiedriem.
2000.gadā  A.Petaško apbalvoja ar Daugavpils jubilejas Goda zīmi par ieguldījumu pilsētas attīstībā. 2002.gadā 4.maijā viņa tika apbalvota ar Triju zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi. Viņa ir arī Daugavpils Goda pilsoņu sarakstā. 2005.gadā A.Petaško ieguva titulu „Nozīmīgākais latvietis Daugavpilī”.
Savu mūžu, kas nesaraujami ir saistīts ar Daugavpili un Daugavpils Valsts ģimnāziju, A.Petaško ir veltījusi dzimtajai pilsētai: „Es kā meitene visu mūžu esmu stāvējusi Daugavas krastos, un it kā esmu te visu mūžu aizvadījusi lūdzot par savas Daugavas un Latvijas likteni!”

Mirusi 2013.gada 10.augustā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimusi, dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Jonāne Egita Terēze.   Stādīt koku savā zemē : [Par novadpētnieci, pedagoģi, daugavpilieti Astrīdu Petaško] // Latgales Laiks. – (2000, 11.febr.), 13.lpp.
  2. Some Zigrīda. Skolotāja savā laimīgajā zemē : [par Daugavpils 1.vidusskolas skolotāju un novadpētnieci Astrīdu Petaško : sakarā ar 80.dz.d] / Zigrīda Some // Latgales Laiks. - ISSN 14079208. - Nr.75 (2007, 28.sept.), 7.lpp.:il.

Elektroniskie resursi:

Astrīdas Petaško darbu saraksts LCB e-katalogā

Literatūras saraksts par Astrīdas Petaško darbību LCB e-katalogā
 @ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība