Bērnu zīmējumu izstāde „Pasaule mūsu sirdī” - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi
2020-09-23


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Mūziķi

RIHARDS MAČANOVSKIS

Dziedātājs
1978-

Rihards Mačanovskis dzimis Daugavpilī 1978.gada 5.maijā. Interese par dziedāšanu kā profesiju viņam radās ļoti pamazām, un lielā mērā pateicoties stimulam no apkārtējiem. Bērnībā gan viņš, gan abas māsas tika sūtītas mūzikas skolā, kur apguva klavierspēli. Brīvajā laikā zēns nodarbojās ar džudo, kas viņam turpmākajā dzīvē lieti noderēja. Pēc pamatskolas beigšanas Rihards nolēma iet tēva pēdas – kļūt par celtnieku, un iestājās Daugavpils 38.arodvidusskolā, bet jau pēc pusgada saprata, ka ir kļūdījies. Pēc uzstājīga mātes lūguma Rihards devās uz noklausīšanos pie Daugavpils Mūzikas koledžas pedagoģes Regīnas Petkevičas, kurai Riharda kā dziedātāja tapšanā bija liktenīga loma. No 1995. līdz 1998.gadam viņš apguva dziedātprasmi Daugavpils Mūzikas koledžā un vokālā skolotāja ieaudzināja Rihardā mīlestību pret mūziku un dziedāšanu.
Rihards Mačanovskis augstāko muzikālo izglītību ieguva J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā prof. Gurija Antipova klasē. Jau studiju laikā - 1999.gadā, Rihards uzsāka dziedāt Operas korī un šī pieredze ļāva viņam tuvu iepazīt skatuvi un aizkulišu dzīvi. 2003.gadā, absolvējot Mūzikas akadēmiju, viņam tika piedāvāts kļūt par Latvijas Nacionālās operas un baleta teātra solistu un pirmā lielā loma bija Kolēns Dž.Pučini operā “Bohēma”. Par pavērsienu dziedātāja karjerā kļuva tikšanās ar vokālo pedagoģi Margaritu Gruzdevu, kas noslīpēja viņa talantu un nostiprināja pārliecību par savu varēšanu. Šajā laikā uz Operas skatuves nospēlētas neskaitāmas lielas un mazas lomas. Dziedātāja repertuārā ir dons Bazilio operā “Seviļas bārdzinis”, Kolēns “Bohēmā”, Eskamiljo “Karmenā”, Fazolts “Reinas zeltā”, Leporello “Donā Žuanā”, titulloma“Jevgeņijā Oņeginā”, Volframs fon Ešenbahs “Tanheizerā”, Valentīns un Vāgners “Faustā”, Prezidents “Iemūrētajos”, Ādams Jakubovskis “Turaidas Rozē” u.c.
2012.gadā dziedātāja sniegums novērtēts ar Latvijas Gāzes balvu nominācijā Labākais operas solists.  Savukārt 2013.gadā viņš saņēmis Paula Saksa atzinības balvu, kā arī kopā ar pianistu Mārtiņu Zilbertu nominēts Lielajai Mūzikas balvai 2013 parP.Čaikovska romanču izcilu atskaņojumu.
Kopš 2007.gada Rihards Mačanovskis kā solists sadarbojas ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri.  Kopā ar šo kolektīvu piedalījies koncertuzvedumos “Monteki un Kapuleti”, “Otello”, “Fidelio” u.c. Mākslinieks ir koncertējis daudzviet Latvijā, Maskavā, Eksprovansā, kopā ar LNO devies viesizrādēs uz Bergenu, Dalhallu, Bidgošču, Makao un Tallinu.
Neskatoties uz to, ka Rihards Mačanovskis jau daudzus gadus dzīvo un strādā Rīgā, uz dzimto Daugavpili viņš brauc labprāt, lai satiktos ar vecākiem, draugiem un dziedātu vietējiem klasikas cienītājiem.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis un mācījies Daugavpilī


Izmantotie avoti:

1. Riharda Mačanovska radošā biogrāfija.

2. Kārkliņa, Diāna.  Daugavpils balss operā : [par bijušā daugavpilieša, Latvijas Nacionālās operas dziedātāja Riharda Mačanovska karjeru] / Diāna Kārkliņa ; tekstā stāsta R.Mačanovskis // Diena. - ISSN 1407-1290. - Nr.87 (2016, 6.maijs), 10.-11.lpp. : ģīm.

3. Ivancova, Jeļena.  Figaro no Daugavpils : [par bijušo daugavpilieti, Latvijas Nacionālās operas solistu Rihardu Mačanovski] / Jeļena Ivancova ; tekstā stāsta R.Mačanovskis // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.82 (2013, 25.okt.), [1.], 8.lpp. : fotogr. - Tas pats krievu val. laikr. "Латгалес лайкс" Nr.82 (2013, 25.okt.), [1.], 7.lpp. : fotogr.

4. Sarunas ieraksts ar Rihardu Mačanovski.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Riharda Mačanovska dzīvi un darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020