Bērnu zīmējumu izstāde „Pasaule mūsu sirdī” - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Mūziķi

OSKARS STROKS

Komponists
1893-1975

Dzimis 1892.gada 24.decembrī pēc vecā stila vai 1893. gada 6. janvārī pēc jaunā stila  Dinaburgā (Daugavpils) trūcīgā, bet ļoti muzikālā ģimenē. Astoņu bērnu ģimenē viņš bija jaunākais. Mazais Oskars ļoti agri sāka interesēties par mūziku. Pirmās romances viņš sacerēja jau desmit gadu vecumā. Vienpadsmit gadu vecumā O.Stroks aizbrauca no Dinaburgas un iestājās Pēterburgas konservatorijā. Kad Oskaram apritēja divpadsmit, Pēterburgas nošu izdevniecība izdeva divu viņa romanču notis. Pēterburgā O.Stroks mācījās un strādāja par pianistu-improvizatoru kinoteātros un skatuves akompanētāju, piedalījās A. Ņeždanovas, N. Pļevickas koncertos, vadīja orķestri.
1921. gadā O. Stroks atgriezās Latvijā un apmetās Rīgā, visu savu turpmāko dzīvi veltot šai pilsētai. Viņa radošās darbības uzplaukums bija tieši 20.-30. gadi. Šajā periodā O.Stroks sacerēja savas pasaulslavenās romances, kuras līdz pat šim laikam iekļautas ne tikai Eiropas, bet arī Japānas orķestru repertuārā. Dzīves laikā komponists sacerēja vairāk kā 300 dažādu žanru darbus: fantāzijas, polonēzes, valšus, romances, fokstrotus, dziesmas. Tomēr dziesmas tango ritmā atnesa O.Strokam īpašu popularitāti („Melnās acis”, „Mēness rapsodija”, „Mans pēdējais tango”, „Zilās acis”, „Sakiet, kāpēc?”, „Guli, mana nabaga sirds”). Viņa dziesmas izpildīja tādi ievērojami mākslinieki kā L.Utjosovs, K.Šuļženko, V.Kandelaki, I.Jurjeva, P.Ļaščenko, A.Bajanova, K.Sokoļskis, J.Sugavara, J.Polomskis u. c.
Būdams slavas virsotnē, komponists baudīja dzīvi: sievietes, skriešanās sacīkstes, azartspēles, greznus pasākumus. Šādi dzīvojot, viņš zaudēja lielāko daļu līdzekļu un ieslīga parādos. Vēlāk O.Stroks nāca pie prāta, apprecējās, norēķinājās ar kreditoriem, pakāpeniski viss nokārtojās. Arī padomju vara komponista dzīvē neko nemainīja, viņš joprojām sacerēja skaņdarbus un koncertēja.
Visu izmainīja Otrais pasaules karš. O.Stroka ģimene paspēja evakuēties no Rīgas. Iekārtojis sievu un bērnus Alma-Atā, viņš visu kara laiku pavadīja frontes brigādēs.
Pēc kara O.Stroks palika malā, jo „vieglā” mūzika padomju varas laikā nebija cieņā. Lai nopelnītu iztiku, mūziķis uzstājās restorānos, atpūtas namos un sanatorijās. Sešdesmito gadu sākumā viņš atkal kļuva populārs, O.Stroka skaņdarbi biežāk skanēja ēterā, taču kādreizējā slava neatgriezās. Savu pēdējo tango „Zvaigžņu laime” ar Maskavas dzejnieka Anatolija Gorohova vārdiem Oskars Stroks uzrakstīja 82 gadu vecumā, veltot to dziedātājam Jurijam Guļajevam. Aizliegumi un pazemojumi iedragāja veselību. O.Stroks nomira 1975.gada 22.jūnijā Rīgā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Oskars Stroks – „tango karalis”: [buklets] / teksts: T. Šemetova. – Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, 2007. – buklets izdots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu
  2.  Kuzņecovs Sergejs. Daugavpils vēlreiz atklāj Oskaru Stroku : [par Daugavpilī dzimušajam komponistam Oskaram Strokam veltītajiem pasākumiem : sakarā ar Daugavpils domes speciālistes Irinas Gorkinas projekta realizāciju] / Sergejs Kuzņecovs // Latgales Laiks. - ISSN 14079208. - Nr.24 (2007, 27.marts), 4.lpp.

Elektroniskie resursi:

Oskara Stroka darbu saraksts LCB e-katalogā

Literatūras saraksts par Oskara Stroka darbību LCB e-katalogā

O. Stroka biogrāfija (krievu val.)
 @ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība