Bērnu zīmējumu izstāde „Pasaule mūsu sirdī” - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi
2020-09-23


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Mūziķi

MAMERTS CELMINSKIS

Ērģelnieks, komponists, mūzikas pasniedzējs
1912-1993

Mamerts Celminskis dzimis 1912.gada 15.janvārī Lietuvā, Boļņikos, ģimenē, kurā vairākās paaudzēs bija profesionāli ērģelnieki. Kad 1912.gadā nomira Mamerta vectēvs, kurš Skaistkalnē strādāja par ērģelnieku, ģimene pārcēlās uz Skaistkalni, kur tēvs ieņēma vectēva vietu. Mamerts tēva vadībā apguva klavieru un ērģeļu spēli, un jau 13 gadu vecumā vietējās katoļu draudzes prāvests viņam atļāva spēlēt muzikālo pavadījumu baznīcas dievkalpojumos.
Pēc tēva nāves 1928.gadā Mamerts devās uz Daugavpili, lai mācītos Tautas konservatorijā. Paklausīdams Daugavpils Sv. Pētera draudzes prāvesta Ādama Vizuļa aicinājumam, viņš kļuva par šīs katoļu draudzes ērģelnieku. Līdztekus tam viņš strādāja Daugavpils Latviešu teātrī par repetitoru un muzikālās daļas vadītāju. Pabeidzis Tautas konservatoriju, jaunais mūziķis neapstājās savos radošajos meklējumos un mēroja ceļu uz Rīgu, lai papildinātu kompozīcijas zināšanas pie komponista Emīla Melngaiļa. 1929.gadā pēc prāvesta Ādama Vizuļa ierosmes tika dibināta pirmā Latviešu katoļu ērģelnieku skola. Prāvests vadīja skolas darbību, bet par vienīgo pasniedzēju kļuva septiņpadsmit gadus vecais Mamerts Celminskis. 1934.gadā Ādams Vizulis tika pārcelts darbā uz Rēzekni un Mamerts Celminskis uzņēmās skolas direktora pienākumus. Viņa vadībā skola darbojās līdz pat 1944.gadam un tajā tika sagatavoti 34 ērģelnieki. Mamerts Celminskis un viņa skolnieki katoļu baznīcās ne tikai spēlēja dievkalpojumu muzikālo pavadījumu, bet arī dibināja korus. M.Celminskis ar savu enerģisko darbu un vispusīgo talantu uzturēja garīgās mūzikas kultūru Daugavpilī un Latgalē.
1944.gadā, tuvojoties Sarkanajai Armijai, M.Celminskis atstāja Daugavpili un devās bēgļu gaitās. Viņš strādāja par ērģelnieku un dziedāšanas skolotāju sākumā Jūrkalnē, vēlāk Alsungā un Aizputē, bet 1949.gadā apmetās uz dzīvi Rīgā. Padomju varas gados baznīcas ērģelnieku rindas strauji saruka, daudzi no viņiem bija spiesti meklēt darbu valsts iestādēs. Arī Mamerts Celminskis uzsāka darbu Rīgas 50.vidusskolā par dziedāšanas skolotāju un nostrādāja skolā daudzus ražīgus darba gadus.
Mamerts Celminskis aizvien palika uzticīgs Baznīcai un savai reliģiskajai pārliecībai. Paralēli maizes darbam, sākot ar 1954.gadu līdz pat mūža galam, viņš darbojās Rīgas Sv.Alberta baznīcā par ērģelnieku. Kalpodams Sv.Alberta draudzē, M.Celminskis nelegāli noorganizēja un vadīja baznīcas ērģelnieku kursus un dzīves laikā apmācīja aptuveni 80 ērģelnieku. Liels ir viņa ieguldījums arī jauno priesteru muzikālajā sagatavošanā, strādājot Rīgas katoļu Garīgajā seminārā.
Padomju laikā skaudri bija jūtams nošu materiāla trūkums, tāpēc Mamerts Celminskis centās aizpildīt robus latviešu garīgās mūzikas repertuārā. Viņš komponējis 7 mesas, vairākas kantātes, ap 100 garīgo dziesmu un liturģisko dziedājumu. Mūziķis savā harmonizācijā izdevis trīs dziesmu grāmatas „Teiciet Kungu” un divus Ziemassvētku dziesmu krājumus. Īpaši maestro godināja Dievmāti - viņai veltīta lielākā daļa kompozīciju. M.Celminskis komponēja skaņdarbus nesavtīgi, negaidot par to atlīdzību. Mūziķis mīlēja korus, sadarbojās ar koru diriģentiem, rīkoja bērnu un jauniešu koru salidojumus. Viņš spēlēja liturģisko pavadījumu Vissvētākās Jaunavas Debesīs uzņemšanas svētkos Aglonā. Kad M.Celminskis apsēdās pie ērģelēm, klausītāji sajutās kā debešķīgā koncertā: viņš krāšņi harmonizēja dziesmas pavadījumu un brīnišķīgi improvizēja.
1992.gadā LU Lielajā aulā izskanēja komponista autorkoncerts, kur akadēmiskais koris „Latvija” ērģelnieka Tālivalža Dekšņa pavadījumā nodziedāja maestro izcilākos skaņdarbus.
Apliecinot cieņu talantam un lielajam ieguldījumam, 90.gados Mamerts Celminskis tika uzņemts Latvijas Komponistu savienībā.
Laikabiedri atceras Mamertu Celminski kā dziļi ticīgu cilvēku, viņš kalpoja Dievam bez pompozitātes un skaļuma. Līdzcilvēki apbrīnoja viņa pazemību, spēju saglabāt mieru un savaldību vissarežģītākajās dzīves situācijās.
Mamerts Celminskis miris 1993.gada 25.janvārī.


Saistība ar Daugavpili:

Mācījies un strādājis Daugavpilī


Izmantotie avoti:

1.Katoļu kalendārs, 2013 / sastādītāja Ingrīda Puce ; atbildīgais par izdevumu Ilmārs Tolstovs ; astronomiskos kalendāra datus sagatavojis Ilgonis Vilks ; mākslinieks Normunds Pucis. - Rīga : Katoļu Baznīcas Vēstnesis, 2012. - 365 lpp. : il., ģīm., tab. - Bibliogr. norādes parindēs. - Teksts latviešu un latgaliešu val.
        ISBN 9789934804564.

2.Jonāne, Egita Terēze. Koncertu veltīs Mamerta Celminska piemiņai : [par garīgās mūzikas komponistu un bijušo Daugavpils ērģelnieku skolas vadītāju Mamertu Celminski : sakarā ar 101.dzimšanas dienai veltīto piemiņas koncertu Aglonas bazilikā] / Egita Terēze Jonāne // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.7 (2013, 25.janv.), 8.lpp. : ģīm.

3.Smelters, A. Ērģelnieka Mamerta Celminska 80 gadu jubileja 1992.gada 19.janvārī : [par bijušo Daugavpils ērģelnieku un garīgās mūzikas komponistu] / A.Smelters // Katōļu Dzeive. - Nr.3 (1992, marts), 34-37.lpp.

4.Kalniņa, Irēna. Garīgās mūzikas pērļu kopējs : [par bijušo daugavpilieti, ērģelnieku un komponistu Mamertu Celminski (1912-1993)] / Irēna Kalniņa // Katōļu Dzeive. - ISSN 1407-6020. - Nr.11 (2006, nov.), 28.-29.lpp. : ģīm.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Mamerta Celminska darbību LCB e-katalogā

M.Celminska biogrāfija (angļu val.) un viņa skaņdarbu ieraksti

M.Celminska biogrāfija@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020