Bērnu zīmējumu izstāde „Pasaule mūsu sirdī” - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Mūziķi

ILMĀRS DZENIS

Trimdas latviešu dziedātājs un dziesmu autors
1931-

Ilmārs Dzenis dzimis 1931.gada 5.decembrī Daugavpilī skolotāju ģimenē. Savu mīlestību pret mūziku viņš mantojis no vecākiem, kuri bija čakli skaņuplašu pircēji, turklāt tēvs spēlējis vijoli. Jau bērnībā zēns iepazina un iemīļoja ne tikai mātes dziedātās tautasdziesmas, bet arī tolaik populāro dziedoņu Marisa Vētras, Tāļa Matīsa un citu skaistās balsis un lipīgās melodijas. Šīs „Latvijas laika” dziesmas kļuva par būtisku Ilmāra Dzeņa turpmākā repertuāra sastāvdaļu.

Vēlāk Dzeņa ģimene pārcēlās uz Jelgavu, no kurienes 2.pasaules kara laikā Ilmārs ar māti devās bēgļu gaitās uz Vāciju. Tur, latviešu apmetnē Eslingenā, arī sākās Dzeņa mūziķa gaitas – par klavierstundām viņš skolotājam maksāja ar cigaretēm un muzicēja vietējā ballīšu ansamblī. Izceļojot uz ASV, Ilmārs Dzenis 30 gadus pavadīja Čikāgā, pēc tam pārcēlās uz Floridu. Darba gaitas Dzenis uzsāka kā fiziskā darba strādnieks metalurģijas uzņēmumā, bet vēlāk, absolvējot augstskolu, kļuva par būvinženieri. Taču mūzika visus šos gadus bija viņa lielākā mīlestība un vaļasprieks.

1961.gadā Ilmārs Dzenis iesaistījās Alberta Legzdiņa dibinātajā grupā „Čikāgas piecīši”. Viņš dziedāja gan kopējā ansamblī, gan solo, un šajā sastāvā 11 gadu laikā tika izdotas sešas skaņuplates un notikuši neskaitāmi koncerti trimdas latviešu publikai. Tolaik Dzeņa skaisto balsi iepazina un iemīļoja arī dzimtenē – Latvijā, kur viņa iedziedātās skaņuplates nebija nopērkamas un nonāca pa apkārtceļiem. Kopš 60.gadiem neviena kārtīga mājas ballīte vairs nebija iedomājama bez Ilmāra Dzeņa ierakstiem.

1972.gadā Ilmārs Dzenis pameta „Čikāgas piecīšus” un uzsāka solo karjeru. Viņš izpildīja gan latviešu tautasdziesmas un tradicionālās dziesmas, gan melodijas no 30.gadu skaņuplatēm, gan populārus rietumu grāvējus.

Neskaitot plates, kas izdotas „Čikāgas piecīšu” sastāvā, Ilmāram Dzenim izdoti 12 soloalbumi, pēdējais no tiem „Lai dzīvo trešā jaunība” iznācis 2004.gadā. Visus šos gadus dziesminieks aktīvi koncertējis ASV, Kanādā un Austrālijā, bet pēc neatkarības atjaunošanas arī Latvijā. Neskatoties uz mākslinieka cienījamo vecumu, viņš joprojām regulāri sniedz koncertus vietējai Floridas latviešu sabiedrībai, un viņa ieraksti ir klausītāju pieprasīti un regulāri skan latviskajās radiostacijās.

2006.gadā Ilmārs Dzenis apbalvots ar V šķiras Atzinības krustu, 2011. gadā mūziķim par mūža ieguldījumu piešķirta „Latvijas mūzikas ierakstu Gada Balva”.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī


Izmantotie avoti:

1.Dzenis, Ilmārs. "Dzimtene ir šeit, mājas ir tur!" : [saruna ar dziedātāju I.Dzeni] / Ilmārs Dzenis ; pierakst. Daiga Mazvērsīte // Ieva. - ISSN 14072033. - Nr.39 (2001, septembris), 18.-19.lpp.

2.Dzenis, I. Ilmārs Dzenis ceļā pie dziesmu draugiem : [saruna ar dziedātāju I. Dzeni] / I. Dzenis ; pierakst. D. Čirkste // Lauku Avīze. - (1997, 15. jūl.), 28. lpp.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Ilmāra Dzeņa darbību LCB e-katalogā

I.Dzeņa dziesmu teksti@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība