Bērnu zīmējumu izstāde „Pasaule mūsu sirdī” - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Mūziķi

ALFRĒDS FEILS

Kordiriģents, mūzikas pedagogs, komponists
1902-1942

Dzimis 1902.gada 29.maijā Rīgā pārtikušu inteliģentu ģimenē. 1914.gadā ģimene devusies bēgļu gaitās uz Krieviju, kur pārdzīvotas kara un revolūcijas radītās grūtības un posts. 1920.gadā pēc atgriešanās Latvijā mācījies Rīgas 1.ģimnāzijā, kur uzrādījis labas sekmes mācībās, aktīvi piedalījies skolas sabiedriskajā dzīvē, bijis skolēnu padomes priekšsēdētājs, organizējis dažādus sarīkojumus, uzstājies kā pianists koncertos. Pēc ģimnāzijas absolvēšanas 1923.gadā uzsācis studijas Latvijas Konservatorijā, apguvis ērģeļu spēli Paula Jozuusa klasē, mācījies mūzikas teoriju un kompozīciju pie prof. Jāzepa Vītola. Piedalījies koncertos kopā ar pazīstamiem māksliniekiem kā koncertmeistars, uzstājies kā ērģelnieks Rīgas un citu Latvijas pilsētu baznīcās: Kuldīgā, Ventspilī, Tukumā un Valdemārpilī. Patstāvīgi apguvis mūzikas klasikas mantojumu, iemācījies vairākas svešvalodas. 1928.gadā absolvējis Latvijas Konservatoriju ar brīvmākslinieka-ērģelnieka diplomu, devies vairākos ceļojumos pa Eiropu, papildinājis zināšanas par mūziku, apmeklējot koncertus, iepazinis daudzus pasaulslavenus māksliniekus.
1930.gadā uzsācis darba gaitas Daugavpilī, Latgales Tautas konservatorijā, kur mācījis mūzikas teoriju, ērģeļu spēli, mūzikas vēsturi un metodiku. Tā bija pirmā un vienīgā darba vieta līdz traģiskajam mūža galam. 1932.-1941.g. bijis konservatorijas direktors, vienlaikus arī dziedāšanas skolotājs un kora diriģents Daugavpils 1.ģimnāzijā. Uzņēmies arī Latviešu biedrības jauktā kora vadīšanu, ar kuru piedalījies 1938.gada IX Vispārējos latviešu dziesmu svētkos Rīgā un 1940.gada Latgales novada dziesmu svētkos Daugavpilī. Sadarbībā ar kolēģi, simfoniskā orķestra diriģentu Teodoru Tomsonu, organizējis sistemātiskus vokāli simfoniskās mūzikas koncertus Daugavpilī un citās Latgales pilsētās. Daugavpils Latviešu biedrības paspārnē nodibinājis Mūzikas mākslas attīstības fondu ka materiālo bāzi kora un orķestra darbībai. Kā viens no pirmajiem izvirzījis ideju par Latgales novada dziesmu svētku rīkošanu Daugavpilī 1940. gadā, aktīvi darbojies to sagatavošanas gaitā kā virsdiriģenta Teodora Reitera vietnieks un asistents, rīcības komitejas loceklis, programmas komisijas vadītājs. Līdztekus tiešajiem darbiem nodarbojies ar kompozīciju, rakstījis kora un solo dziesmas, orķestra skaņdarbus, publicējis vietējā presē mūzikas kritikas rakstus un recenzijas. Kvēlā Latgales patriota radošā darbība aprāvās pašā spēku pilnbriedā. 1941.gada 14.jūnijā, tāpat kā citi Daugavpils latviešu patrioti, kopā ar ģimeni izsūtīts uz Sibīriju, Krasnojarskas novadu.
Miris 1942.gada 5. oktobrī Gulaga nāves nometnē, kapa vieta nav zināma.


Saistība ar Daugavpili:

Latgales Tautas konservatorijas direktors (1932-1941) Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Latgales kultūras darbinieki : [biogrāfiska vārdnīca] / sast.: Jānis Paukšte, Anna Rancāne, Ilona Salceviča, Irēna Vilčuka. 1.grām. - Rīga : Jumava, 2008. – 174.-176. lpp. : il.  ISBN 9789984384412
  2. Dziesmotā Latgale

Elektroniskie resursi:

Alfrēda Feila darbu saraksts LCB e-katalogā

Literatūras saraksts par Alfrēda Feila darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2021