ASV dokumentālo filmu programma Latgales Centrālajā bibliotēkā - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Militārie darbinieki

SERGEJS CIVINSKIS
Pseidonīms: Civis, Aviators, Zero

Karikatūrists, lidotājs
1895-1941

Sergejs Civinskis dzimis 1895.gada 22.jūnijā Dvinskā (Daugavpils) poļu izcelsmes armijas virsnieka ģimenē. Viņš ieguva respektējamu militāru izglītību, pabeidzot Pleskavas kadetu korpusu, Aleksandra karaskolu (1914), Gatčinas lidotāju skolu (1916) un Odesas augstākās pilotāžas skolu (1917). Veicis daudzus kaujas lidojumus un, cik zināms, arī no Padomju Krievijas izbēdzis ar aeroplānu. Aktīvi nodarbojies ar sportu, bijis cīkstonis, autobraucējs.
S.Civinskis bija mākslinieks-autodidakts. Pirmās karikatūras viņš sāka publicēt Maskavas presē jau 1915.gadā. Atgriezies Latvijā, dzīvoja Rīgā un sadarbojās gan ar latviešu, gan krievu preses izdevumiem. Viņa uzmanības degpunktā bija politiskā skatuve, aktuālie starptautiskie un vietējie notikumi, politiķu personības. Latvijā visilgstošāk (1929-1934) S.Civinskis strādājis avīzē „Сегодня”, kā arī „Latvijas Sargā”, „Pēdējā Brīdī” un neskaitāmos humoristiski satīriskos izdevumos – „Rūgtās Drapes”, „Pūcesspieģelis”, „Sikspārnis”, „Svari” u.c. Publicējot vairāk nekā 7500 karikatūras, izmantojis pseidonīmus: Aviators, Zero, Civis.
1923.gadā Rīgā sarīkota viņa pirmā personālizstāde, 1927.gadā – vēl viena, 1931.gadā – nākamā. „Bet politiķu seju un figūru zīmēšana Civim ir vēl mīļāks sports kā lidošana un sacīkstes, kurām viņš ar aizraušanos nodevies,” teikts priekšvārdā albumam „Augstais simts” (1929), kurā mākslinieka skats kritiski izvērtējis katru no simts Latvijas Saeimas deputātiem. 1931.gadā izdota viņa karikatūru grāmata par Padomju Savienību, 1933.gadā nācis klajā izdevums „Mūslaiku varoņi”, kur satīras smaile vērsta pret PSRS un Vācijas „draudzīgajām” attiecībām.
Pēc 1934.gda 15.maija politiskā karikatūra presē tiek krasi ierobežota. Darba meklējumos Sergejs Civinskis dodas uz Ameriku, kur savu talantu cenšas likt lietā komercreklāmas jomā, saņemot arī dažus nopietnākus piedāvājumus. Viņš izmēģina roku vairākos turienes izdevumos, iepazīstas ar multiplikācijas filmu veidošanu, noformē restorānu telpas, pēc Ļeva Baksta skicēm veido dekorācijas Mihaila Fokina baleta trupas grandiozajiem brīvdabas iestudējumiem. 1935.gada augustā – pēc vairāk nekā desmit mēnešu ilgas prombūtnes – Civis atgriežas Latvijā un 30.gadu beigās strādā žurnālā „Для Вас” – zīmē šaržus un raksta sporta reportāžas.
Kā bijušo cara armijas virsnieku 1940.gada oktobrī Sergeju Civinski apcietina, viņš tiek apsūdzēts spiegošanā un 1941.gada 30.jūlijā nošauts Lubjankas cietumā Maskavā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Māksla un arhitektūra biogrāfijās : [enciklopēdija]; Papildinājumi A-U. 4.sēj. V - Ž. - Rīga : Preses nams, 2003. - 303 lpp. : il. - (Enciklopēdija "Latvija un latvieši").  ISBN 9984-00-457-0
  2. Пухляк Олег ((Олег Николаевич). 100 русских портретов в истории Латвии / Олег Пухляк ; ред. Григорий Смирин ; авт. послесл., с. 217-220, Александр Гурин. - Рига : Общество "D.V.I.N.A", 2008. - 222, [1] с., [8] л. цв. ил. : ил., портр.  ISBN 9789984396347
  3. Zālītis Jānis.Tandēmā ar pilsoni Civinski... : [par dzejnieku Jāni Ziemeļnieku (1897-1930) un Daugavpilī dzimušo karikatūristu Sergeju Civinski (1895-1941)] / Jānis Zālītis // Literatūras Avīze. - (1998, 4.dec.), 12.lpp.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Sergeja Civinska darbību LCB e-katalogā

S.Civinska biogrāfija@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2021