Cienījamie lasītāji! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Literāti, valodnieki

ĒRIKS (ĒRIHS) VILHELMS DĪLS

Filologs, tulkotājs, pedagogs
1890 - 1952

Ēriks Dīls (Erich Wilhelm Diehl) dzimis 1890. gada 25.(13.) janvārī (Dinaburgā) Daugavpilī baltvācu ģimenē. Tēvs - dzelzceļa inženieris, māte – mājsaimniece. Apguvis ģimnāzijas kursu Maskavas Sv.Pētera un Paula skolā (1897-1902) un Pēterburgas Reformātu draudžu skolā (1903-1908), kuru absolvēja ar zelta medaļu. Laikā no 1908. līdz 1913. gadam studēja klasisko filoloģiju Pēterburgas universitātes Vēstures un filoloģijas fakultātē, kur viņa konkursa darbs par dzejnieku Kallimahu tika novērtēts ar sudraba medaļu.

Pēc augstskolas beigšanas Ērikam Dīlam piedāvāja strādāt Pēterburgas universitātē par pasniedzēju un turpināt uzsākto zinātnisko darbu. 1916. gadā viņš ieguva maģistra grādu. No 1917. līdz 1922. gadam pasniedza Tomskas universitātē, kur veica arī dekāna un prorektora pienākumus.

1922. gadā Ēriks Dīls ar ģimeni atgriezās Latvijā un apmetās uz dzīvi Jelgavā, kur strādāja par pasniedzēju Jelgavas klasiskajā ģimnāzijā. Tā paša gada rudenī Ē.Dīls kļuva par Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes Klasiskās filoloģijas katedras docētāju. Pētījis grieķu valodu un literatūru, galvenokārt Kallimaha dzeju, piedalījies krājuma „Papyri magicae Graecae” veidošanā, sastādījis grieķu literatūras hrestomātiju (1926) un grieķu-latviešu vārdnīcu (1935, 1938). Kopumā viņš ir vairāku mācību grāmatu un apmēram 150 publikāciju autors. Ē.Dīls piedalījās zinātniskajās ekspedīcijās Grieķijā un Altaja novadā (Krievija), studējis literatūru Berlīnē un Kopenhāgenā, lasījis lekcijas Berlīnes universitātēs Klasiskās filoloģijas institūtā (1934). Jau kopš studiju laikiem viņš aktīvi darbojās dažādās vēstures, arheoloģijas un senatnes pētīšanas biedrībās (krievu, latviešu, vācu un franču biedrībās). 1938.gadā E.Dīls ieguva filoloģijas doktora grādu par sengrieķu dzejniekam Kallimaham veltītu pētījumu. 1939. gadā tika ievēlēts par LU profesoru.

1939. gadā Ērika Dīla dzīve strauji mainījās. Kopā ar ģimeni viņš repatriējās uz Vāciju un uzsāka darbu Poznaņas universitātē. 1945. gadā, ienākot padomju armijai, Ēriks Dīls tika arestēts un 6 mēnešus atradās apcietinājumā. No 1946. gada kā profesors pasniedza Jēnas universitātē (Vācija).

Miris Jēnā 1952. gada 9. jūnijā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

1.Latvijas enciklopēdija: 5 sēj. ar rādītāju / galv. red. Heinrihs Jubels. - Rīga : Valērija Belokoņa izdevniecība [SIA], 2003. - 799 lpp. : il.2.sēj. Cēsu - Hūrn.

2.Acta Latgalica 9 : Zynōtniski roksti. Dokumenti. Apceris / red.: Leonīds Keirāns, Eleonora-Terēzija Vaivode, Genovefa Barkovska, Anna Rancāne ; Latgolas Pētnīceibas instituts. - Daugavpils : Latgolas Pētnīceibas institūts, 1997. - 463 lpp., [16] lp. : il. - Kopsav. angļu val..- ISSN 1407-1568.

3.Vecvagars, Māris. Erihs Dīls Latvijā : [par vācu izcelsmes klasisko filologu] / Māris Vecvagars ; Filozofijas un socioloģijas inst. - Rīga : Filozofijas un socioloģijas institūts, 2003. - 63 lpp. : il.- ISBN 9984915247.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Eriha Dila darbību LCB e-katalogā

Ē.Dīla dzīve un darbība (angļu val.)@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība