Lasītāju ievērībai! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Kino un teātra darbinieki

OĻĢERTS DUNKERS

Aktieris, režisors, sabiedriskais darbinieks
1932-1997

Oļģerts Dunkers dzimis Rīgā 1932.gada 11.februārī.

1951.gadā beidzis Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumu kā bibliotēku darba speciālists. 1957.gadā absolvējis Ļeņingradas Teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtu. 1957.- 58.gada sezonā strādājis Valmieras drāmas teātrī par režisoru. Iestudējis M.Sebastjanu „Zvaigzne bez vārda”, G.Figeiredu „Lapsa un vīnogas” (1957), K.Kalnarāja „Kuģi taujā ostas”, A.Kasonas „Septiņi kliedzieni okeāna vidū”(1958). Režijā Oļģertu Dunkeru saistījuši galvenokārt romantisku varoņu dramatiskie pārdzīvojumi.

1958.gadā tika nodibināts Daugavpils Muzikāli dramatiskais teātris un par latviešu trupas režisoru tika apstiprināts Oļģerts Dunkers. Viņa režijā tapa saturā pārliecinošas un formā noslīpētas izrādes. Latviešu trupā tika iestudēta Viļa Lāča drāma „Zeme un jūra”(1959), kuru nepilna gada laikā izrādīja vairāk nekā simts reižu. 1959.gadā O.Dunkers, veiksmīgi stilizējot senās Grieķijas vidi un kostīmus, iestudēja arī G.Figeiredu lugu „Lapsa un vīnogas”. Skatītāju atsaucību guva arī D.Dobričaņina lugas „Triju lakstīgalu ielā 17” uzvedums tajā pašā gadā. Taču teātra direkcija nespēja sabalansēt un efektīvi vadīt trīs teātra trupu vienlaicīgu darbu. Cerētos panākumus neguva O.Andžānes-Zvirgzdiņas lugas „Aizšautais ērglis” iestudējums 1959.gada rudenī, tādēļ O.Dunkers pameta darbu Daugavpils teātrī, aizbrauca no Latvijas un vairākus gadus nostrādāja par galveno režisoru Krasnojarskas drāmas teātrī (1962-1964).

No 1964.gada līdz 1989.gadam Oļģerts Dunkers strādāja Rīgas kinostudijā. Viņš ir režisors dokumentālajām portretfilmām „Jānis Osis” (1966), „Pēteris Lūcis” (1981), „Velta Līne” (1983), „Dzejnieka sirds” (1984). Vairākās dokumentālajās filmās pievērsies medicīnas jautājumiem: „Bīstamais ceļš”, „Etīdes par laulību”, „Tev jau 16 gadu”. 1968.gadā debitējis mākslas kino ar filmu „Ceļa zīmes”. Šajā un arī citās kinofilmās risinājis galvenokārt mūsdienu tematiku, atklājis laikabiedru raksturu sarežģīto tapšanas procesu, pievērsies jauniešu dzīves problēmām. Skaudrs dramatisms izpaudies viņa režisētajā filmā „Klāvs – Mārtiņa dēls” (1970), krāsām un niansēm bagāta bijusi raksturkomēdija „Tauriņdeja” (1971). Citas O.Dunkera veidotās filmas: „Cāļus skaita rudenī” (1973), „Vīrietis labākajos gados”(1977), „Lietus blūzs” (1982), „Dārzs ar spoku” (1983).

Detektīvžanra elementus izmantojis vēsturiskās tematikas filmā „Uzbrukums slepenpolicijai” (1974). Scenārija autors un režisors H.Gulbja lugas „Cīrulīši” ekranizējumam (1980). 1988.gadā uzņēmis kinofilmu „Viktorija” pēc K.Hamsuna t.p. nosaukuma romāna. Oļģerts Dunkers darbojās arī kā kinoaktieris - spilgts raksturlomu atveidotājs. Viņa nozīmīgākās kinolomas: Panovs „Šauj manā vietā”, Kredo „Uzticamais draugs Sančo”, Sers „Vīrietis labākajos gados”, Ķikulis „Agrajā rūsā” u.c. Oļģerts Dunkers bija arī iejūtīgs dzejas interprets. Kinorežisors Jānis Streičs par Oļģertu Dunkeru teicis: „Viņš bija Mākslinieks – visur. Patika būt publikas centrā, sagādāt citiem prieku, pārsteigumu, apžilbināt ar savas personības spožumu, asprātību. Un bija lielisks aktieris!”

No 1989. līdz 1993.gadam mākslinieks strādāja Rīgas Operetes teātrī (vēlākais Rīgas Muzikālais teātris) par galveno režisoru.

Sarakstījis grāmatas „Režisors domā par aktieri” (1976), „Lielā dāma” par dziedātāju M.Brehmani-Štengeli (1993), „Mākslas apsēstie” (1997).

Sākot ar 1969.gadu, pievērsies pedagoģiskajai darbībai. No 1993.gada bijis Latvijas Mūzikas akadēmijas docents, pasniedzis aktiermeistarību Muzikālo teātru kursam un Operas klasei. Darbojies kā TV režisors.

1995.gadā Oļģerts Dunkers tika ievēlēts 6.Saeimā no Tautas kustības „Latvijai” saraksta, bet, mainot politisko piederību, pārgāja demokrātiskās partijas „Saimnieks” frakcijā.

Miris 1997.gada 10.septembrī Rīgā, apbedīts Salacgrīvas novada Liepupes kapos.


Saistība ar Daugavpili:

Strādājis Daugavpils teātrī par režisoru (1958-1959).


Izmantotie avoti:

1.Teātris un kino biogrāfijās : [enciklopēdija 3 sējumos] / sast. un galv. red. Māra Niedra. - Rīga : Preses nams, 1999. - 462 lpp. : il. - (Latvija un latvieši).
        1.sēj. A-J.

2.Latviešu padomju teātra vēsture: 2 sēj. / aut.: Līvija Akurātere, Lilija Dzene, V.Freimane. - Rīga : Zinātne, 1974. - 499 lpp. : il.
        2.sēj. 1956.-1970.

3.Latviešu teātris no pirmsākumiem līdz mūsdienām : pētījums / Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts ; zin. red. Lilija Dzene ; red. Ligita Bībere ; teksts: L. Dzene, V. Hausmanis, B. Kalna, I. Struka, E. Tišheizere, G. Zeltiņa ; priekšv. un iev. sarakst. Guna Zeltiņa. - Rīga : Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2010. - 606 lpp. : il., ģīm. - ISBN 9789934803284


Elektroniskie resursi:

Oļģerta Dunkera darbu saraksts LCB e-katalogā

Literatūras saraksts par Oļģerta Dunkera darbību LCB e-katalogā

O.Dunkera biogrāfija un filmogrāfija (krievu val.)

O.Dunkera filmogrāfija@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība