LCB ASV Informācijas centram - 5gadi - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi
2022-05-20
20.05. plkst. 14.00. Daugavpils skaļās lasīšanas sacensības fināls. LCB Ģimenes digitālo aktivitāšu centrs


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Keramiķi

PĒTERIS MARTINSONS

Keramiķis, arhitekts
1931-2013

Pēteris Martinsons piedzima 1931.gada 28.janvārī Daugavpilī kalpotāju ģimenē. Daugavpilī viņš nodzīvoja pirmos 13 savas dzīves gadus, līdz Otrā pasaules kara laikā tiek sabombardēta Martinsonu ģimenes māja. Ģimene zaudē visu iedzīvi un spiesta pārcelties uz dzīvi Smiltenē, vēlāk - uz Alūksni, kur 1950.gadā Pēteris absolvēja Alūksnes ģimnāziju. No 1951. līdz 1957.gadam Pēteris Martinsons studēja Latvijas Valsts universitātes Inženierceltniecības fakultātes Arhitektūras nodaļā, iegūstot arhitekta kvalifikāciju. 

Pēc augstskolas absolvēšanas Pēteris Martinsons strādāja zinātniski pētnieciskā laboratorijā par inženieri tehnologu (1957-1958), projektēšanas institūtā „Latgiprogorstroj” (1958-1962) par arhitektu. Šajā laikā sākas viņa aizraušanas ar alpīnismu. Lai varētu doties kalnu pārgājienos, vajadzēja garu vasaras brīvlaiku, tāpēc Pēteris Martinsons labprāt pieņēma uzaicinājumu kļūt par Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas pedagogu, kur arī nostrādāja no 1962. līdz 1971.gadam. Ciemodamies pie savām kolēģēm keramiķēm, viņš sāka darboties ar mālu un tā nejauši 32 gadu vecumā kļuva par keramiķi. Sākumā tapa no māla plasta locīti un veidoti darinājumi: svečturi, ziedu trauki, šķīvji, vēlāk radās figurālie darbi – sapņu putni, zirgi un velni. Pirmo keramikas izstādi Pēteris Martinsons sarīkoja 1964.gadā, un viņa novatoriskie ģeometrisku formu darbi radīja satraukumu latviešu keramiķu vidū, kuri pārsvarā sekoja etnogrāfiskiem paraugiem. Kopš 1965.gada mākslinieks darbojas Latvijas Mākslas Fonda eksperimentālās keramikas darbnīcā Ķīpsalā.

Pētera Martinsona daiļrade estētiskās koncepcijas nozīmē ir vienota, taču daudzveidīga un nemitīgi mainīga tehniskā izpildījuma, formas un tēmu ziņā. Savas keramikas kompozīcijas viņš darina no māla, klinkera, porcelāna vai akmens masas. Kā arhitektam P.Martinsonam ir tuva funkcionālisma estētika. Viņam radniecīga ir skandināvu pasaules izjūta, japāņu kultūra un keramikas tradīcijas. Viņa keramikas kompozīcijām – objektiem 70.gadu pirmajā pusē pārsvarā ar izteikti konstruktīvs, tehniski stabils raksturs. To formas pamatā ir ģeometriskas figūras: kubs, piramīda, lode. 70.gadu otrajā pusē, 80. un 90. gados Martinsona darinājumiem galvenokārt ir brīvi veidota plastiska forma. Par mākslas tēla būtisku veidotājfaktoru kļuva virtuozi izpildīts zīmējums un gleznojums, kas klāj gan trauka, gan plastiskā ķermeņa virsmu. Viņa arhitektoniskie darbi ieguva daudzas godalgas starptautiskajās keramikas izstādēs – trīs zelta medaļas un prēmijas Faencā (Itālija), apbalvojumus Gdaņskā un Sopotā (Polija).

P.Martinsona darbi eksponēti daudzās starptautiskajās keramikas izstādēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Itālijā, Francijā, Polijā, Vācijā un ASV. Viņa darbu personālizstādes notikušas Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Ukrainā, Somijā, ASV, Zviedrijā un Ungārijā. 

Pēterim Martinsonam ļoti tuvs ir teātris. Viņš veidojis scenogrāfiju vairākiem Māras Ķimeles iestudējumiem Valmieras Drāmas teātrī (1976, 1979). Kā aktieris filmējies režisora A.Freimaņa mākslas filmā „Puika” un V.Kairiša filmā „Tumšie brieži”.

No 1989. līdz 2000.gadam P.Martinsons pasniedza Latvijas Mākslas akadēmijā, vadīja Keramikas nodaļu. 1992.gadā viņš ieguva mākslas maģistra grādu.

1961.gadā Pēteris Martinsons iestājās Latvijas Arhitektu savienībā, no 1968.gada viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, bet no 1971.gada - Ženēvas Starptautiskās Keramikas akadēmijas biedrs (Šveice).

Kopš 1989.gada Martinsons ir daudz ceļojis, piedalījies dažādos pasākumos – gan rietumu, gan austrumu virzienā. Kā vieslektors un radošo darbnīcu vadītājs darbojies vairākās ASV universitātēs un keramikas centros, piedalījies Starptautiskās keramikas akadēmijas kongresu darbā un radošajos simpozijos Spānijā, Velsā, Lietuvā, Polijā, Turcijā, Ungārijā un Slovēnijā.

P.Martinsona darbi ir vairāku Latvijas, ārzemju muzeju un galeriju īpašumā : Latvijas Mākslas fondā, Dekoratīvi Lietišķās mākslas muzejā Rīgā, Krievijas mākslas fondā, Ariana muzejā Šveicē, privātkolekcijā Japānā.

Vēl PSRS laikā Pēteris Martinsons apbalvots ar medaļu „Par darba varonību”(1987), viņam piešķirts LPSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka goda nosaukums (1988). Latvijas valsts 2001.gadā novērtē mākslinieka devumu ar augstāko apbalvojumu - Triju Zvaigžņu IV pakāpes ordeni. 2000.gadā keramiķim piešķirta VKKF mūža stipendija.

2013. gadā Marka Rotko mākslas centrā atklāta pastāvīga P. Martinsona darbu ekspozīcija.
2015.gadā iznāca keramiķim veltīta grāmata "Latgalē dzimušo mākslinieku dzīvesstāsti. Pēteris Martinsons". Miris 2013 gadā 2.augustā Rīgā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

1. Māksla un arhitektūra biogrāfijās / atbild. red. Andris Vilsons ; sēj. aut.: Vaidelotis Apsītis, Laila Baumane (Alsiņa) ... [ u.c.]. - Rīga : Latvijas enciklopēdija, 1996. - 239 lpp. : il. - (Latvija un latvieši).
        2.sēj. Kal-Rum.
2. Muižniece, Rūta. Cita pasaule. Pēteris Martinsons / Rūta Muižniece. - Rīga : Galerija Daugava, 2006. - 190 lpp. : il. - ISBN 9984390071.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Pētera Martinsona darbību LCB e-katalogā

P.Martinsona daiļrade

P.Martinsona radošā biogrāfija

P.Martinsona darbu galerija@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2022