Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle - Pārdaugavas bibliotēka uzsāk darbu jaunajās telpās - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Gleznotāji

SIGURDS VĪDZIRKSTE

Mākslinieks, gleznotājs
1928-1974

Sigurds Vīdzirkste dzimis 1928.gada 10.februārī Daugavpilī ierēdņa ģimenē. Pirmās iemaņas mākslā guvis pamatskolā pie Jāņa Kalmītes. Savukārt mācības Rīgas Valsts tehnikuma ķīmijas nodaļā deva zināšanas, kuras vēlāk viņš pielietoja autortehnikas radīšanā. 1944.gadā S.Vīdzirkste kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās uz Vāciju, kur Mērbekā mācījies pie gleznotāja V.Tones. 1950.gadā viņš pārcēlās uz dzīvi ASV un apmetās Ņujorkā, kur studēja glezniecību Mākslas studentu līgā, kas tobrīd bija viens no amerikāņu abstraktā ekspresionisma „epicentriem”. Filozofijas lekcijas, aizraušanās ar mūziku un Ņujorkas skolas intensīvā prakse S.Vīdzirksti pievērsa abstrakcijai.

Pēc studijām S.Vīdzirkste pavadījis divus gadus Spānijā, daudz gleznoja un pētīja spāņu avangarda gleznotāju darbus. Šajā laikā viņš sadarbojās ar trimdas žurnālu „Jaunā Gaita”. Viņa biogrāfijā bija arī darba posms Federālajā rezervju bankā Ņujorkā par audiovizuālo speciālistu. Domājams, tieši bankā matemātiski orientētais S.Vīdzirkste iepazinās ar elektronisko skaitļojamo iekārtu darbības principiem, kurus integrēja glezniecībā. S.Vīdzirkstes radošā brieduma laiks – 20.gs. 60. un 70.gadi Amerikā – sakrita ar pēckara abstrakcionisma, īpaši Ņujorkas skolas, attīstību, un S.Vīdzirkste bija viens no nedaudzajiem latviešu māksliniekiem, kura glezniecība iekļāvās šajā skolā. S.Vīdzirkstes gleznām raksturīga monohroma krāsu gamma, melni baltu laukumu saspēle, izteiksmīgas faktūras. Mākslinieka darbi iekļaujas abstraktā ekspresionisma stilistikā – tiem raksturīga pašvērtīga forma, reljefi pacēlumi un iedobumi, kas raisa telpiskās asociācijas, zīmes, kas atgādina japāņu kaligrāfiju.

S.Vīdzirkste viens no pirmajiem glezniecībā balstījies uz kibernētiku, izstrādājot savas teorētiskās nostādnes. Kibernētikas ietekmēto gleznu kompozicionālo pamatu veido uz miglaina fona regulāri vai dažādos attālumos izvietoti mirdzoši dažāda lieluma izciļņi. 1963.gadā viņš parādīja publikai savas kvadrātveida gleznas ar punktveidīgiem izciļņiem, nosaucot šos darbus par „Cybernetic Canvases” – kibernētiskiem audekliem. Sigurda Vīdzirkstes abstraktais ekspresionisms, kas apvieno jutekliski pulsējošas substances racionālā struktūrā, uzlūkojams kā principiāli nozīmīgs ieguldījums 1960.gadu mākslas intelektuālajā attīstībā.

Izstādēs Sigurds Vīdzirkste piedalījies no 1955.gada. Viņam bijušas personālizstādes Ņujorkā 1963., 1964., 1968. un 1972.gadā. S.Vīdzirkste dzīvojis un strādājis latviešu radošo aprindu - tā saucamajā „Elles Ķēķī” Ņujorkas Manhetenā.

Mākslinieks miris 1974.gada 17.jūlijā Ņujorkā un apglabāts Katskilu kapos.

Par mākslinieku Sigurdu Vīdzirksti vēstīja 2007.gadā režisora Jāņa Rēdliha un Maijas Smildziņas uzņemtā telefilma. 1995. un 2007.gadā Rīgā notika māksliniekam veltītas piemiņas izstādes. Savukārt daugavpiliešiem ar novadnieka darbiem bija iespēja iepazīties 2012.gadā Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja rīkotajā izstādē. Sigurda Vīdzirkstes līdzgaitniece trimdas māksliniece Daina Dagnija uzdāvināja muzejam divus gleznotāja darbu oriģinālus.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

1.Māksla un arhitektūra biogrāfijās : [enciklopēdija]; Papildinājumi A-U. - Rīga : Preses nams, 2003. - 303 lpp. : il. - (Enciklopēdija "Latvija un latvieši").- 4.sēj. V – Ž.-ISBN 9984004570.

2.Sigurda Vīdzirkstes atgriešanās Daugavpilī : [par Daugavpilī dzimušā trimdas mākslinieka Sigurda Vīdzirkstes kibernētiskās glezniecības izstādi "Pazaudētais kods" Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā] // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.88 (2012, 9.nov.), 21.lpp. : ģīm.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Sigurda Vīdzirkstes darbību LCB e-katalogā

S.Vīdzirkstes radošā darbība

S.Vīdzirkstes daiļrade

S.Vīdzirkstes dzīve un daiļrade@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2021