Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle - Pārdaugavas bibliotēka uzsāk darbu jaunajās telpās - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Gleznotāji

MARKS ROTKO / МАРК РОТКО

Gleznotājs
1903-1970

Marks Rotko (īst. v. Markuss Rotkovičs) dzimis 1903.gada 25.septembrī Daugavpilī kā ceturtais bērns farmaceita Jēkaba Rotkoviča ģimenē. Saime mitinājās Šosejas ielā, kas sākās pie Daugavas un attālinoties pārtapa Pēterburgas šosejā. Ar upi saistījās viņa visjaukākās atmiņas – liesmojošie saulrieti virs Daugavas, biežie ģimenes pikniki tās krastā, braucieni ar prāmi pāri upei, kur notika jautri gadatirgi.  Visi bērni ieguva laicīgu izglītību, vienīgi Markuss apmeklēja ebreju garīgo skolu pie sinagogas, kur bija stingrs režīms, bija jāapgūst ivrits un jāstudē Talmuda teksti. Mistiskais jūdaisms vēlāk kļuva par vienu no galvenajiem mākslinieka daiļrades ierosmes avotiem. Rotko ģimene emigrēja uz Amerikas Savienotajām Valstīm un, kad viņam bija 10 gadi, nonāca Portlendā, Oregonas štatā. 1921.gadā Rotko iestājās Jeilas universitātē, taču pēc diviem gadiem pārcēlās uz dzīvi Ņujorkā un uzsāka mācības Maksa Vēbera (Max Weber) Mākslas studentu līgā, kur iepazinās ar kubismu un Pola Sezāna daiļradi. 1929.gadā viņš sāka mācīt bērnus Bruklinas Ebreju Centra akadēmijā un tur nostrādāja vairāk nekā divdesmit gadus.
Līdzīgi kā citi viņa paaudzes mākslinieki, Rotko izmēģināja vairākus stilistiskos virzienus, līdz gadsimta vidū nonāca pie sev vien raksturīga stila. 20. un 30.gados viņš uz papīra un audekla radīja simtiem figurālu kompozīciju, aktus, portretus, pilsētas skatus un dabas ainavas.  Ap 1947.gadu Rotko savā daiļradē izskauda visus tēlainos elementus un kardināli mainīja savu gleznu kompozīciju: pārejot uz taisnstūra formām un izvietojot tās vertikāli uz krāsaina pamata. Šis stils kļuva par  Rotko kā mākslinieka atpazīstamības zīmi – „sarežģītas domas vienkārša izteiksme”.
1958.gadā mākslinieks saņēma savu pirmo pasūtījumu – izveidot monumentālus gleznojumus Ņujorkas restorānam „The Four Seasons” („Četri gadalaiki”). 1961.gadā Ņujorkas Modernās mākslas muzejs sarīkoja M.Rotko darbu personālizstādi. Šī izstāde kļuva par viņa daiļrades kulmināciju un apceļoja lielākās Eiropas pilsētas. 1962.gadā viņš pabeidza sienas gleznojumu sēriju Harvardas Universitātē, bet  1964.gadā uzsāka pasūtījuma darbu – sienas gleznojumus Hjūstonas kapellā (Teksasas štats), kura tika svinīgi atklāta 1971.gadā, gadu pēc tam, kad Marks Rotko beidza dzīvi pašnāvībā savā Ņujorkas studijā.
2013.gada 24.aprīlī mākslinieka dzimtajā pilsētā tika atklāts Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Marka Rotko darbību LCB e-katalogā

M. Rotko biogrāfija un gleznu posteri

M. Rotko biogrāfija un daiļrade (vācu val.)

Informatīvs resurss par M.Rotko (angļu val.)


 @ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020