Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle - Pārdaugavas bibliotēka uzsāk darbu jaunajās telpās - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Gleznotāji

KĀRLIS MUDELIS

Gleznotājs
1904-1966

Dzimis 1904.gada 18.maijā Jēkabpils apriņķa Daudzeses pagastā strādnieku ģimenē. Ar zīmēšanu aizrāvās jau kopš bērnības. 1921.gadā K.Mudelis kļūst par Valsts Mākslas akadēmijas studentu un mācās pie tādiem izciliem meistariem kā J.Feders, Ģ.Eliass un V.Purvītis. Studiju gadi turpinās ilgi, ar pārtraukumiem. Tikai 1934.gadā viņš beidz LMA R.Zariņa grafikas meistardarbnīcu ar diplomdarbu „Ziemas vakarā” (arī „Mājas darbi”).
No 1934. līdz 1935.gadam K.Mudelis mācās Parīzes Mākslas augstskolā profesora Andrē Lotkē darbnīcā. Pēc studiju beigām viņš ceļo, daudz un spraigi strādā. 1936.gadā mākslinieks atgriežas dzimtenē, bagātinājies ar ceļojuma iespaidiem, viņš grib gleznot savai tautai, smeļoties spēku no viņa sirdij tuvās dabas.
1937.gadā K.Mudelis piedalās Zemgales mākslas izstādē, kur tiek eksponētas divas viņa gleznas: „Mežs marta dienā” un „Meža avotiņš”.
Kopš 1938.gadā K.Mudelis strādā Jēkabpils apriņķa izglītības pārvaldē par skolotāju-mākslinieku. 1945.gada oktobrī viņš uzsāk darbu Daugavpils daiļamatniecības skolā par skolotāju un visa viņa dzīve turpmāk saistīta ar Daugavpili. K.Mudelis strādāja skolā līdz pat 1951.gadam, kad skolu pārceļ uz citu pilsētu. Tas kļūst par smagu triecienu māksliniekam: viņš saslimst ar epilepsiju.
Glezniecība vienmēr ir bijusi K.Mudeļa galvenā dzīves jēga. 50.gados viņš ļoti daudz glezno - gleznieciski skaistu vietu meklējumos apceļo Latgali, Daugavpili un tās apkārtni. Pēc kārtējās veselības stāvokļa uzlabošanās K.Mudelis sāk gatavoties savai personālizstādei, kura tiek atklāta 1956.gada maijā.
1956.gada 29.maijā pilsētas avīzē „Krasnoje Znamja” parādās raksts ar nosaukumu „K.Mudeļa ainavas”, kurš stāsta par to, ka Judovkā dzīvo vecs gleznotājs – ainavists K.E.Mudelis, kas savā dzīvē radījis daudz gleznu. Meistara daiļrade tiek raksturota šādi: „Kārļa Mudeļa ainavas attēlo Latvijas dabas skatus. Tādas ir viņa gleznas „Skats uz Daugavu”, „Mežs”, „Stropi”, „Kūļi”.
Pēdējais K.Mudeļa radošās enerģijas pacēlums attiecas uz 1960.-1961.gadu. Viņš ir uzgleznojis daudzas Daugavpils ainavas, atklājot darbos savu romantisko dvēseli un neizsīkstošo mīlestību pret dzimto dabu, spoguļojoties savās gleznās kā spogulī.
Kārlis Mudelis miris 1966.gada 1.oktobrī Daugavpilī vientulībā, gandrīz nabadzībā, nesaprasts un neatzīts. Apbedīts Daugavpils luterāņu kapos.


Saistība ar Daugavpili:

Dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Māksla un arhitektūra biogrāfijās / atbild. red. Andris Vilsons ; sēj. aut.: Vaidelotis Apsītis, Laila Baumane (Alsiņa) ... [ u.c.]. 2.sēj. Kal-Rum. - Rīga : Latvijas enciklopēdija, 1996. – 132. lpp. : il. - (Latvija un latvieši).  ISBN 5-89960-057-8
  2. Žilvinska Ludmila. Dzimtās zemes dailes tulks : [par gleznotāju Kārli Mudeli, kurš no 1945. gada dzīvoja un strādāja Daugavpilī] / Ludmila Žilvinska // Latvijas Avīze. - ISSN 16911229. - Nr.162 (2004, 15.jun.), 22.lpp.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Kārļa Mudeļa darbību LCB e-katalogā@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020