Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle - Pārdaugavas bibliotēka uzsāk darbu jaunajās telpās - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Gleznotāji

JĀNIS DAUKŠTA

Gleznotājs
1937-2021

Dzimis 1937. gada 1. novembrī Daugavpilī Viktora un Juzefas Daukštu četru bērnu ģimenē. Interese par mākslu radās jau bērnībā. Zīmēšanas parsmes zēns apguva Daugavpils Centrālā kultūras nama mākslas studijā. Pēc skolas beigšanas J.Daukšta pievienojās tēvam un uzsāka darbu uz upju kuģiem par matrozi. 1955. gadā J.Daukšta pievērsās glezniecībai un jau pēc diviem gadiem viņu uzaicināja strādāt Daugavpils Centrālajā kultūras namā par mākslinieku-noformētāju, kur viņš nostrādāja 45 gadus. Veselības dēl J.Daukštam nebija iespēju iegūt augstāko mākslas izglītību, bet savas gleznošanas prasmes viņš 15 gadus pilnveidoja gleznotāja Staņislava Kreica vadītajos gleznošanas kursos. Meistarību J.Daukšta pilnveidoja piedaloties plenēros Latvijā, kā arī Krimā un Kaukāzā. Pirmā J.Daukšta darbu izstāde 1960. gadā, saucās „Krimas etīdes”, bet otrā - „Grūzijas etīdes”.  J.Daukšta  piedalījies daudzās kolektīvajās izstādēs un rīkojis personālizstādes. Viņa darbi skatāmi Rēzeknes un Pleskavas (Krievija) muzejos, daudzu daugavpiliešu mājokļos.

No 2003. gada viņš ir bijis Latgales Brīvo mākslinieku asociācijas biedrs. J.Daukšta bijis dzimtā novada patriots. Viņu sajūsmināja viss, kas saistīts ar Latgali – vasaras rīti, kluss mežezers, Daugavpils cietoksnis, ceriņu pušķis, spilgtas saulespuķes, ziemas ainavas. Viņa gleznas izstaro sirsnību, tāpēc vienkāršajos sižetos attēlotais dabas skaistums šķiet vēl aizkustinošāks.

Nozīmīgākie mākslinieka darbi: „Dāvana sievai”, „Mana dzimtā puse”, „Manas bērnības ainava”, „Maijs. Ceriņi”, „Daugava. Rīts”. Īpašs ir cikls „Cietoksnis. Gadalaiki”, kas ietver piecas gleznas. J.Daukštam ir notikušas 6 personālizstādes: Daugavpilī, Rīgā, Krāslavā, Maskavā, Viļņā, Pleskavā un Novopolockā.

Miris 2021. gada 15. augustā.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis, dzīvoja un strādāja Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Borodkina Jeļena. Iedvesmas avots - Latgales mīlestība : [par Daugavpils mākslinieku Jāni Daukštu : sakarā ar gleznotāja darbu izstādi Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja mākslas salonā "Māra"] / Jeļena Borodkina. - T.p. krievu val. laikr. "Латгалес лайкс" Nr.64 (2008, 22.aug.), 21.lpp. // Latgales Laiks. - ISSN 1407-9208. - Nr.64 (2008, 22.aug.), 11.lpp. : fotogr.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Jāņa Daukšta darbību LCB e-katalogā

Intervija ar J.Daukštu (krievu val.)@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2023 Piekļūstamība