Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle - Pārdaugavas bibliotēka uzsāk darbu jaunajās telpās - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Gleznotāji

INĀRA PETRUSEVIČA / ИНАРА ПЕТРУСЕВИЧ

Māksliniece, gleznotāja
1969-

Ināra Petruseviča dzimusi 1969.gada 17.novembrī Daugavpilī. Jau bērnībā Inārai patika zīmēt, bet pilnveidot savas prasmes šajā jomā viņu iedvesmoja 12.vidusskolas zīmēšanas skolotājs, kura mudināta viņa sāka darboties mākslas studijā. Vēlāk meitene iestājās tikko izveidotajā Daugavpils Bērnu mākslas skolā, kuru absolvēja 1986.gadā vienlaicīgi ar 12.vidusskolu.

Profesionālās mākslas pamatus Ināra Petruseviča apguva Latvijas Mākslas akadēmijas sagatavošanas kursos (1987-1990). Šajā posmā Ināras radošajai izaugsmei daudz devusi draudzība ar Daugavpils gleznotājiem Grigoriju Mihejevu un Ludmilu Procenko. 90.gadu sākumā Ināra darbojās jauno mākslinieku apvienībā „Krasts”, 2000.-2003.gados radoši strādājusi Dānijā, papildinājusi zināšanas Mākslas un dizaina koledžā Londonā.

Tas, ka I.Petruseviča nav ieguvusi profesionālas mākslinieces diplomu Latvijas Mākslas akadēmijā, padara viņas glezniecību atšķirīgu latviešu mākslas ainā. Mākslinieces daiļradē vairāk jaušamas ietekmes no baltkrievu un krievu glezniecības, īpaši Marka Šagāla.

Ināra Petruseviča glezno viegli, rotaļīgi, brīžiem izmantojot vienkāršus bērnišķīgus tēlus, lai runātu par nopietnām lietām. Viņas darbiem raksturīgs krāšņs, optimistisks kolorīts, uz kura fona darbojas viņas sapņu un fantāziju tēli. Māksliniece izmanto dažādus materiālus : guašu, tušu, akvareli, akrila un eļļas krāsas. Ināras gleznas ir ekspresīvas un liriskas, darbos līdzās vitalitātei un humoram izpaužas mākslinieces sievišķība un iekšējās pasaules trauslums. Gan glezniecībā, gan grafikā viņa eksperimentē, meklē tikai sev raksturīgas formas. Viņas mākslas stilu var nosaukt par dvēseles impresionismu. Savu daiļradi pati gleznotāja raksturo ar vārdiem: „Ja tu esi mākslinieks, sapņus var pārvērst aizraujošā ceļojumā, kas sākas gleznās, kur audekls kļūst par telpu un ilūzijas pārtop realitātē. Manas gleznas nav stāsti par maniem sapņiem – tās ir apliecinājums tam, ka viss, ko rada mūsu prāta brīvais izplatījums, ir spēle”.

Ināra Petruseviča izstādēs piedalās kopš 1987.gada. Māksliniece izstādījusi savus darbus Latvijā, Baltkrievijā, Krievijā, Lietuvā, kā arī Dānijā un Zviedrijā. Viņai ir bijušas personālizstādes Rīgā, Daugavpilī, Dānijā, Vitebskā un Viļņā. Mākslinieces darbi ir pieprasīti kā Latvijā, tā arī aiz tās robežām. Viņas gleznas atrodas Polijas, Zviedrijas, Lielbritānijas un ASV privātkolekcijās, kā arī Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja un Vitebskas (Baltkrievija) pilsētas muzeja īpašumā. Viņas darbi ir iekļauti Swedbankas labāko mūsdienu latviešu mākslinieku darbu kolekcijā.

I.Petruseviča darbojas Daugavpils mākslinieku apvienībā, piedalās pašmāju un starptautiskos mākslas plenēros.

Ināra Petruseviča dzīvo Daugavpils cietokšņa teritorijā, audzina dēlu Ņikitu. Kā entuziaste piedalās Marka Rotko centra tapšanā un darbībā Daugavpils cietoksnī. Pēdējos gados aizraujas ar budismu, piedalās budisma centra izveidē Daugavpilī.


Saistība ar Daugavpili:

Dzimusi, dzīvo un strādā Daugavpilī.


Izmantotie avoti:

1.Grīnbergs, Andris. Pārceļas dzīvot uz cietoksni : [par māksl. Ināras Petrusēvičas ģimenes mājvietu Daugavpils cietoksnī] / Andris Grīnbergs ; tekstā stāsta I.Petrusēviča // Latvijas Avīze. - ISSN 1691-1229. - Nr.113 (2006, 26.apr.), 11.lpp.

2.Провинциальный альманах / ред.: Фаина Осина, Галина Василькова, Иосиф Трофимов. - Даугавпилс : Hronos [Общество], 2006. - 163 с. : ил. - (Hronos).

3. Петрусевич, Инара. Художник с дипломом номер 1 : [беседа с даугавпилс. художницей] / Инара Петрусевич ; записала Елена Гедюне // Наша газета. - ISSN 1407-7752. - N 22 (29 мая 2008), с.8 : фот.


Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Ināras Petrusēvičas darbību LCB e-katalogā

Videosižets par I.Petruseviču

I.Petrusevičas radošā biogrāfija
 @ Latgales Centrālā bibliotēka, 2021