Latgales Centrālās bibliotēkas filiāle - Pārdaugavas bibliotēka uzsāk darbu jaunajās telpās - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"Tuvākie notikumi


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Gleznotāji

ILMĀRS RUMPĒTERS

Gleznotājs, grafiķis, dizainers
1929-

Ilmārs Rumpēters dzimis 1929.gada 9.martā Daugavpilī. Četru gadu vecumā ar vecākiem pārceļas uz dzīvi Rīgā, kur vēlāk tēvs Augusts Rumpēters ir senators Rīgas Tiesu pilī. Otrā pasaules kara juku laiki ģimeni izšķir: 1944.gadā Ilmārs ar tēvu un vecāko brāli Visvaldi nonāk bēgļu gaitās Vācijā, māte Emma (dzim. Lejiņa) ar abiem jaunākajiem brāļiem Ģirtu un Andri paliek Latvijā, jo nepaspēj laikus atstāt dzimtas lauku mājas Vidzemē. Atkalredzēšanās ar māti un brāļiem notiek gandrīz pēc 50 gadiem – 1985.gadā.

1950.gadā Rumpēteri pārceļas uz dzīvi ASV. Tā kā ir Korejas karš, I.Rumpēters tiek iesaukts ASV militārajā dienestā. Armijā atklājās Ilmāra mākslinieciskais talants: viņš veido instrukciju plakātus un zīmējumus. Karam beidzoties, 1954.gadā viņš tiek atvaļināts. 1959.gadā pabeidz Ņuarkas mākslas skolu Ņūdžersijā, sākumā strādā par ilustratoru, pēc tam – par dizaineru Ņujorkā. Starptautisku ievērību gūst I.Rumpētera veidotie žurnāla „Jaunā Gaita” vāki. "The International Magazine" (2010, 3), kas iznāk daudzās valodās, četrās lielformāta lappusēs reproducē 23 krāsainos „Jaunās Gaitas” vākus, no kuriem 14 ir Ilmāra Rumpētera veidoti.

Paralēli maizes darbam mākslinieks ir gleznojis, veidojis firmas zīmes un logotipus, fotografējis, veidojis vākus un ilustrācijas izdevniecības „Grāmatu Draugs” grāmatām, piedalījies latviešu mākslinieku izstādēs, 1978.gadā dibina Amerikas latviešu mākslinieku apvienību ALMA.

Mākslinieks uzskata, ka nozīmīgākā viņam ir glezniecība, gleznojis eļļas un akrila tehnikā. Agrīnajos darbos viņš pievēršas krāsām un abstraktām formām, vēlāk pāriet uz impresionistiskiem dabas tvērieniem, pēdējos gados atkal pievēršas krāsām un abstraktu formu kompozīcijām.

I.Rumpētera darbi ir vairākkārt godalgoti: 1965.gadā viņš saņēma ģenerāļa Goppera fonda godalgu par ilustrācijām J.Širmaņa grāmatai „Ģelzis un Misiņš”, 1976.gadā – 1.godalgu kā labākās gleznas autors Latviešu dziesmu svētku izstādē Toronto, 1982.gadā – godalgu Starptautiskajā fotomākslas izstādē Rīgā, 1989.gadā – godalga par krāsu fotogrāfijām Montklēra izstādē (Ņūdžersija, ASV).

2008.gadā mākslinieks sarīkoja personālizstādi Rīgā galerijā ISTABA.

Ģimenē izauguši trīs bērni: dēli Arvils un Artis, un meita Rita.      


Saistība ar Daugavpili:

Dzimis un pirmos dzīves gadus pavadījis Daugavpilī.


Izmantotie avoti:
  1. Avens, Voldemārs.  Par Ilmāru Rumpēteru : [par gleznotāju, grafiķi, dizaineru un mākslas fotogrāfu (ASV)] / Voldemārs Avens // Jaunā Gaita (Toronto). - 57.gadagājums. - Nr.4 (2011, ziema), 33.lpp. - ISSN 0448-9179
  2. Bērziņa, Rita Laima.  Māksliniekam Ilmāram Rumpēteram 80! : [Ņūdžersija (ASV)] / Rita Laima Bērziņa // Laiks (Ņujorka). -  Nr.12 (2009, 21./27.marts), 5.lpp.
  3.  Māksla un arhitektūra biogrāfijās. 2.sēj. / atbild. red. Andris Vilsons ; sēj. aut.: Vaidelotis Apsītis, Laila Baumane (Alsiņa) ... [ u.c.]. - Rīga : Latvijas enciklopēdija, 1996. - 239 lpp. : il. - (Latvija un latvieši). -
    ISBN 5899600578.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Ilmāra Rumpētera darbību LCB e-katalogā

Ilmāra Rumpētera biogrāfija@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020