INFORMĀCIJA BIBLIOTĒKAS PAKALPOJUMU LIETOTĀJIEM! - Daugavpils novadnieki - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski
 
 
Vārds/Uzvārds/Pseidonīms
 

Kategorijas

- Zinātnieki, izgudrotāji
- Kultūras darbinieki
- Domātāji, filozofi
- Garīdznieki, mācītāji
- Sabiedriskie un politiskie darbinieki
- Ekonomisti, tautsaimnieki
- Militārie darbinieki
- Pedagogi
- Medicīnas darbinieki
- Mākslinieki
  -- Arhitekti
  -- Tēlnieki
  -- Keramiķi
  -- Gleznotāji
  -- Mūziķi
  -- Kino un teātra darbinieki
  -- Fotogrāfi
- Sportisti
- Literāti, valodnieki
- Vēsturnieki, novadpētnieki
- Uzņēmēji

Novadpētniecības mapes
Dinaburgas cietoksnis
Digitalizēti Daugavpils laikraksti
Daugavpils novadnieki
Dziesmotā Latgale
Daugavpils Baznīcu kalns
Virtuālā izstāde "Rakstniece Anita Liepa"
Virtuālā izstāde "Latgales Centrālajai bibliotēkai - 80"


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Novadpētniecība » Daugavpils novadnieki
B D F H J M O P R T V

Fotogrāfi

SERGEJS PROKUDINS-GORSKIS / СЕРГЕЙ ПРОКУДИН-ГОРСКИЙ

Fotogrāfs, ķīmiķis, izgudrotājs
1863-1944

Dzimis 1863.gada 31.augustā Muromā. Pavadīja bērnību Prokudinu-Gorsku ģimenes īpašumā - Fuņikovas kalnos. Prokudins-Gorskis studējis Aleksandra licejā, absolvējis Tehnoloģisko institūtu Sanktpēterburgā, kur viņš apmeklēja Mendeļejeva lekcijas. Ķīmijas studijas turpinājis Berlīnē un Parīzē.1898.gadā viņs kļuva par Imperatora krievu tehniskās biedrības fotogrāfijas nodaļas biedru un sāka aktīvi nodarboties ar krāsu kino problēmām. Uzturot sakarus ar daudzām zinātniskām biedrībām Krievijā un ārzemēs, viņš uzstājās ar zinātniskiem referātiem Berlīnē, Londonā un Romā. 1900.gadā viņš saņēma Grand Prix Starptautiskajā izstādē Parīzē. Viņam tika izsniegts patents par krāsu foto un kinolenšu izgatavošanu. Ap 1905.gadu S.Prokudins-Gorskis izstrādāja plānu, kurā, izmantojot krāsu fotogrāfijas sasniegumus, bija paredzēts sistemātiski dokumentēt Krievijas impērijā notiekošo. Nodrošinājies ar cara Nikolaja II sagādātu speciāli ar fotolaboratoriju aprīkotu vilciena vagonu, līdz ar divām atļaujām, kas deva pieeju aizliegtām zonām un ļāva apiet impērijas birokrātiju, S.Prokudins-Gorskis dokumentēja Krievijas impēriju no 1909. līdz 1915.gadam. 1911.gada jūnijā S.Prokudins-Gorskis apmeklēja Dvinsku (Daugavpils), kur uzņēma dažas fotogrāfijas. Šīs fotogrāfijas ir pirmie reālistiskie krāsu attēli ar Daugavpils skatiem. Pavisam S.Prokudina-Gorska plašajā arhīvā, kuru viņš izveda uz Rietumiem 1918.gadā, tika atrastas 4 Dvinskas fotogrāfijas.
Pēc revolūcijas, līdzi aizvedot unikālo fotouzņēmumu kolekciju, fotogrāfs emigrēja sākumā uz Norvēģiju, pēc tam uz Angliju un Franciju. 1922.gadā viņš pārcēlās uz Nicu un strādāja ar brāļiem Lumjēriem. Līdz 1930.gadu vidum fotogrāfs nodarbojās ar izglītošanas darbu Francijā.
Miris 1944.gada 27.septembrī Parīzē. Pēc fotogrāfa nāves 1948.gadā viņa dēli pārdeva kolekciju ASV Kongresa bibliotēkai, kur tā glabājās līdz gadsimtu mijai, kad fotouzņēmumu kolekciju tika nolemts restaurēt un digitalizēt.


Saistība ar Daugavpili:

1911.gada jūnijā S.Prokudins-Gorskis uzņēma pirmās krāsu fotogrāfijas ar Daugavpils skatiem.


Izmantotie avoti:
  1. Millere Laura. Daugavpilī - unikāla pagājušā gs. krāsaino fotogrāfiju izstāde : [par krievu krāsu fotogr. zinātnieka Sergeja Prokudina-Gorska (1963-1944) izstādi Krievu namā Daugavpilī] / Laura Millere // Izglītība un Kultūra. - ISSN 1407-4036. - Nr.14 (2008, 10.apr.), 6.lpp.
  2.  Веретенников Владимир. В прошлое через объектив : [о первых цветных фотографиях Двинска (Даугавпилса) в 1911 году и их авторе - знаменитом русском фотографе Сергее Михайловиче Прокудине-Горском] / Владимир Веретенников // Экспресс неделя. - ISSN 1691-3310. - N 24 (11 июня 2008), с.34 : фот.

Elektroniskie resursi:

Literatūras saraksts par Sergeja Prokudina-Gorska darbību LCB e-katalogā

S. Prokudina-Gorska fotogrāfijas (krievu un angļu val.)

Starptautiskais zinātniskais projekts "S.Prokudina-Gorska mantojums"@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2024 Piekļūstamība