Jaunumi - Latgales Centrālā bibliotēka
 
Uz galveno Lapas karte Kontakti RSS   l Latviski l По-русски
 
 
Jaunumu arhīvs
Darba laiks
Kontakti
Jaunās grāmatas
Lietotāju apmācība
Bibliotekārās stundas
Jautā bibliotēkai
Iepirkumi
2019 2018 2017 Īpašumi
BibliotekāriemTuvākie notikumi
2020-01-28
2020-02-03
plkst. 15.30 LCB Daiļliteratūras sektorā PIKC DDMV “Saules skola” Bērnu mākslas skolas audzēkņu plenēra darbu izstādes “Daugavpils atspulgi” atklāšana
2020-02-05
plkst. 16.00 LCB ASV Informācijas centrā (2. stāvā) laikraksta "Latgales Laiks" žurnālistu fotoizstādes atklāšana
2020-02-14
10.01.-14.01. Vispasaules Drošāka interneta diena DID 2020 LCB un filiālēs  
2020-02-26
plkst. 14.00 LCB Nozaru literatūras sektorā 2020. gada periodisko izdevumu apskats


Jautājums lietotājiem
Kuru bibliotēkas PAKALPOJUMU jūs izmantojat VISBIEŽĀK?

    LCB » Jaunumi
1 2 3  » »»

Spodrības diena

 23.01.2020 
Spodrības diena

Cienījamie bibliotēkas lietotāji!

Ceturtdien, 30. janvārī, Latgales Centrālajā bibliotēkā ikmēneša Spodrības diena. Šajā dienā bibliotēka lasītājus neapkalpos.

Paldies par sapratni!

 

Bibliotēkā skatāmi fotomirkļi no laikraksta “Latgales Laiks” žurnālistu reportāžām

 23.01.2020 
Bibliotēkā skatāmi fotomirkļi no laikraksta “Latgales Laiks” žurnālistu reportāžām

5. februārī plkst. 16.00 Latgales Centrālās bibliotēkas jaunatvērtajā ASV Informācijas centrā (Rīgas ielā 22a, 2. stāvā) notiks laikraksta “Latgales Laiks” žurnālistu fotoizstādes “Latgales mirkļi” atklāšana. Ekspozīcijā iekļauti 16 ziņu žanra foto – liecības par notikumiem Daugavpilī un citviet Latgalē.

Izstādes “Latgales mirkļi” fotogrāfijās iemūžināts žurnālista skatījums uz apkārtējo realitāti. Tie galvenokārt ir ziņu fotoattēli, kas tapuši, veidojot reportāžas no dažādiem pasākumiem Latgales reģionā un jo īpaši Daugavpilī. Fotogrāfiju autori ir laikraksta “Latgales Laiks” žurnālisti: Ivars Soikāns, Dinija Jemeļjanova, Egita Jonāne, Jeļena Ivancova, Jeļena Čursina, Aleksandrs Cvetkovs, Sergejs Kuzņecovs un Inese Minova. Kaut arī daži no izstādē skatāmo darbu autoriem šobrīd vairs nestrādā laikrakstā, sirdī šīs profesijas pārstāvji ir un paliek žurnālisti.

Katram no šiem žurnālistiem kontā ir simtiem fotostāstu par notikumiem un cilvēkiem mums apkārt. Laikrakstā lasītāji redz tikai labākos attēlus, bet, lai iegūtu vienu vienīgu kadru, reizēm tiek uzņemti vairāki desmiti, pat simt attēlu. Ikvienas fotogrāfijas pamatā ir smags žurnālista darbs, kam par iedvesmu kalpo pati darba būtība, žurnālista uzdevums un atbildības sajūta. Ziņu fotogrāfija ievērojami atšķiras no citiem foto žanriem. Šādas fotogrāfijas nevar iepriekš iestudēt, nav laika ilgstoši meklēt labāko leņķi un apgaismojumu, tās tiek uzņemtas šeit un tagad kā unikālas laika liecības, kas uzreiz kļūst par vēsturi.

 

ASV Informācijas centrs aicina skolēnus pieteikties literāram konkursam

 22.01.2020 
ASV Informācijas centrs aicina skolēnus pieteikties literāram konkursam

Latgales Centrālās bibliotēkas ASV Informācijas centrs, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde un Daugavpils 3. vidusskola aicina Daugavpils pilsētas skolu 10.‑12. klašu skolēnus pieteikties dalībai centra ikgadējā literārajā konkursā “Great American Authors”.  Šogad konkurss ir veltīts amerikāņu rakstnieces Endžijas Tomasas daiļradei – skolēniem paredzēta iepazīšanās ar viņas grāmatu “The Hate U Give”.

Literārais konkurss “Great American Authors” jeb “Dižie amerikāņu autori” ir viena no ASV Informācijas centra galvenajām lasītveicināšanas aktivitātēm, kas paredzēta vecāko klašu skolēniem. Tās mērķis ir rosināt skolēnos vēlmi un interesi lasīt oriģinālliteratūru angļu valodā, attīstīt kritiskās lasīšanas prasmes, atklāt viņu radošās spējas un sasaistīt tās ar apgūtajām zināšanās angļu valodā. Līdz šim konkursa ietvaros skolēni jau ir iepazinuši S. Cisnerosas, Dž. Lahiri un Dž. D. Selindžera daiļradi.

2020. gadā par konkursa autori izraudzīta afroamerikāņu rakstniece Endžija Tomasa (Angie Thomas) un viņas romāns “The Hate U Give”. Tajā skartas nabadzības, nevienlīdzības, identitātes meklējumu un stereotipu pārvarēšanas tēmas. Galvenā varone saskaras ar rasismu, aizspriedumiem un policijas nežēlību un uzsāk aktīvu cīņu ar šīm sociālajām problēmām, kad piedzīvo sava drauga nāvi.

 

Atvērs Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas piekto almanahu

 22.01.2020 
Atvērs Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas piekto almanahu

28. janvārī plkst. 16.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā) notiks Daugavpils krievu rakstnieku organizācijas dzejas un prozas almanaha «Радуга жизни» atvēršanas pasākums.

Izdevumā apkopoti 67 dažādu autoru darbi – galvenokārt dzeja un atsevišķi prozas sacerējumi. Grāmata strukturēta vairākās tematiskās iedaļās – dzeja, proza, jauno autoru pirmie mēģinājumi, mūžībā aizgājušo organizācijas biedru darbi. Atsevišķā iedaļā pārstāvēti krājuma viesautori, kas darbojas līdzīgās literātu apvienībās citur Latvijā.

Almanahs izdots 2019. gada nogalē 150 eksemplāru metienā ar Daugavpils pilsētas domes finansiālu atbalstu. Sastādītāja – Valentīna Prudņikova, redaktore – Irina Strazdonika-Pļačko.

Grāmatas atvēršanas pasākums notiks 28. janvārī plkst. 16.30 Latgales Centrālās bibliotēkas pasākumu zālē (Rīgas ielā 22a, 3. stāvā). Ieeja – brīva.

 

Latgales Centrālā bibliotēka pateicas par grāmatu dāvinājumiem

 21.01.2020 
Latgales Centrālā bibliotēka pateicas par grāmatu dāvinājumiem

Latgales Centrālā bibliotēka pateicas ziedotājiem, kuri 2019. gadā atbalstīja bibliotēku ar grāmatu dāvinājumiem. Pērn bibliotēka bezatlīdzības lietošanā saņēma grāmatas no saviem lasītājiem, pašvaldības iestādēm, sabiedriskām organizācijām, rakstniekiem, dzejniekiem un pilsētas viesiem.

Izsakām pateicību virknei iestāžu un organizāciju, kas pērn papildināja Latgales Centrālās bibliotēkas un filiāļu krājumu ar vērtīgiem iespieddarbiem. Paldies ASV vēstniecībai Latvijā, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvaldei, Latgales Kultūras centra izdevniecībai, Daugavpils Marka Rotko mākslas centram, Daugavpils Universitātes Akadēmiskajam apgādam “Saule”, Krievu kultūras centram, Daugavpils krievu rakstnieku organizācijai, Radošās inteliģences asociācijai DINA-ART, Latgales brīvo mākslinieku asociācijai, Daugavpils Ukraiņu kultūrizglītības biedrībai “Mrija”, biedrībai “Hronologeja”, Valmieras integrētajai bibliotēkai un citiem dāvinātājiem.

Īpaši izceļami dāvinājumi, kas saņemti personīgi no grāmatu autoriem, tādēļ sevišķa pateicība Inesei Zanderei, Uldim Auseklim, Laurai Vinogradovai, Fainai Osinai, Josifam Ročko, Gaļinai Ivanovai, Zenonam Vojevodskim, Vasilijam Baranovskim, Ramūnam Daškevičam, Nikolajam Kovaļovam un Olgai Vaganovai.

Paldies arī visiem daugavpiliešiem, kuri atbalstīja bibliotēku, ziedojot tai īpašas grāmatas no savām privātajām bibliotēkām. Sevišķs un sirsnīgs paldies par grāmatu dāvinājumu Latgales Centrālās bibliotēkas ilggadējai lasītājai Maijai Kalniņai.

 

2019. gada lasītākā oriģinālliteratūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

 20.01.2020 
2019. gada lasītākā oriģinālliteratūra Daugavpils publiskajās bibliotēkās

Lai noteiktu lasītāju iecienītākos latviešu oriģinālliteratūras izdevumus aizvadītajā gadā, Latgales Centrālā bibliotēka ir apkopojusi informāciju par biežāk izsniegtajām grāmatām šajā kategorijā. Atsevišķi izdalīta literatūra pieaugušo auditorijai un grāmatas, kuras paredzētas dažāda vecuma bērniem un jauniešiem.

Gadu no gada Latgales Centrālā bibliotēka rūpējas, lai visu vecumu lasītājiem būtu pieejama augstvērtīga latviešu oriģinālliteratūra. Bibliotēka regulāri papildina savu iespieddarbu krājumu, informē lasītājus par grāmatu jaunumiem un aktualitātēm literatūras jomā, rīko tikšanās ar populāriem rakstniekiem un dzejniekiem. Aizvadītais gads bijis īpaši rosīgs, jo ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu tika īstenoti divi projekti, kuros daugavpiliešiem bija iespēja skatīt vaigā desmit iemīļotus pašmāju literatūras autorus. Ilgtermiņa projekta “Dialogs. Rakstnieki Daugavpilī” piektajā kārtā Daugavpili apmeklēja aktuālu īsprozas krājumu autores Inga Gaile, Laura Vinogradova, Jana Egle, Andra Manfelde un Dace Vīgante. Katra tikās gan ar bibliotēkas lasītājiem, gan arī ar jauniešiem kādā no pilsētas skolām. Turklāt ar mērķi popularizēt lasīšanas tradīciju un latviešu oriģinālliteratūru bērnu un jauniešu vidū pērn tika veiksmīgi aizsākts vēl viens projekts – “Tiekamies bibliotēkā! Bērnu rakstnieki Daugavpilī”. Projekta pirmajā kārtā jaunākajai lasītāju paaudzei bija iespēja sastapt Inesi Zanderi, Eviju Gulbi, Uldi Ausekli, Aivaru Kļavi un Liliju Berzinsku.

Atskatoties uz lasītāju izvēli gada griezumā, latviešu oriģinālliteratūras kategorijā vislielāko atzinību izpelnījies rakstnieces un dzejnieces Janas Egles jaunākais stāstu krājums “Svešie jeb miļeņkij ti moi” (Latvijas Mediji, 2018). Astoņos savstarpēji saistītos stāstos autore atklāti runā par lietām, kuras sabiedrībā drīzāk pieņemts noklusēt. Otrajā vietā ierindojies populārās rakstnieces, publicistes un dziesminieces  Daces Judinas darbs “Ēnas spogulī”, kas pērn aizsāka izdevniecības “Latvijas Mediji” jauno romānu sēriju “Vakara romāns”. Trešajā vietā atrodas Andra Akmentiņa romāns “Skolotāji” (2018) no apgāda “Dienas Grāmata” izdotās sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, kurš šo topa ailīti aizņēma arī grāmatas izdošanas gadā. Līdz ceturtajai vietai uzkāpis Ingas Gailes kriminālromāns “Neredzamie” (Zvaigzne ABC, 2018), bet topu noslēdz vēl viens īsprozas krājums – Lauras Vinogradovas “Izelpas” (Zvaigzne ABC, 2018). Zīmīgi, ka četri no topā iekļuvušo darbu autoriem pavisam nesen viesojušies Latgales Centrālajā bibliotēkā: Andris Akmentiņš 2018. gadā, Inga Gaile, Laura Vinogradova un Jana Egle – pērnā gada rudenī.

 

Paziņoti ASV Informācijas centra Ziemassvētku radošā konkursa rezultāti

 20.01.2020 
Paziņoti ASV Informācijas centra Ziemassvētku radošā konkursa rezultāti

14. janvārī Latgales Centrālajā bibliotēkā aizritēja noslēguma pasākums un laureātu apbalvošana skolēnu radošo darbu konkursā “Our favorite character’s winter adventures”, kas tika rīkots, ASV Informācijas centram sadarbojoties ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi.

Konkurss notika pērnā gada nogalē, un tajā piedalījās 37 skolēni no 10 izglītības iestādēm. Dalībnieki iesniedza konkursam pašu veidotas īsfilmas, animācijas un prezentācijas, kurās kā galveno tēlu izvēlējās kādu pazīstamu varoni no ASV tapušas grāmatas, multfilmas vai mākslas filmas.

Konkursa darbu vērtēšana notika trīs vecumgrupās, vērtējot darbu tehnisko, māksliniecisko un idejisko kvalitāti, idejas oriģinalitāti un atbilstību prasībām. Rezultātā par konkursa uzvarētājiem 5.-6. klašu grupā kļuva Marika Ribakova un Emīlija Oševerova (Daugavpils Saskaņas pamatskola). 7.-9. klašu grupā pirmo vietu izcīnīja Juliāna Paščenko, Alisa Molotkova, Anastasija Nikolajeva un Sofja Murdasova (Daugavpils 10. vidusskola). Savukārt 10.-12. klašu grupā pirmajā vietā ierindojās Vjačeslavs Staričkovs (Daugavpils 15. vidusskola). Pilns konkursa laureātu sarakts katrā no vecumgrupām pieejams šeit.

 

Daugavpilī noritēs “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2019” noslēguma pasākumi

 20.01.2020 
Daugavpilī noritēs “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2019” noslēguma pasākumi

No 25. līdz 29. janvārim Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēs norisināsies lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019” noslēguma pasākumi, kuros tiks apbalvoti programmas dalībnieki un noteiktas aizvadītā gada populārākās grāmatas katrā vecumposmā.

Lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” Latvijā darbojas no 2001. gada. Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, nodrošinot augstvērtīgas literatūras nonākšanu līdz lasītājiem. Ik gadu programmā iesaistītajās bibliotēkās ir pieejama aktuālo grāmatu kolekcija, kuras veidošanā piedalās pieredzes bagāti bērnu un jauniešu literatūras eksperti. Jauno lasītāju žūrijai katrā no vecumposmiem (5+, 9+, 11+, 15+) tiek piedāvāti seši latviešu autoru oriģināldarbi un ārzemju literatūras tulkojumi, savukārt vecāki lasa un vērtē četras pieaugušo grāmatas, kā arī divus darbus no bērnu un jauniešu literatūras.

Jau astoņpadsmit gadus lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” aktīvi iesaistās arī Latgales Centrālās bibliotēkas filiāles. Gadu no gada programma Daugavpilī piesaista arvien vairāk dalībnieku. 2019. gadā grāmatas lasīja un vērtēja 579 žūrijas eksperti, kas ir par 16 vairāk nekā pērn. Tradicionāli vecumgrupa 5+ bija visaktīvākā ar kopskaitā 249 dalībniekiem.

 

Datubāzu piedāvājums Daugavpils publiskajās bibliotēkās 2020. gadā

 17.01.2020 
Datubāzu piedāvājums Daugavpils publiskajās bibliotēkās 2020. gadā

Latgales Centrālā bibliotēka un filiāles 2020. gadā piedāvā plašu datubāzu klāstu dažādu interešu lokam. Lietotājiem tiek piedāvātas gan bibliotēkas veidotās datubāzes, gan abonētie tiešsaistes resursi, tostarp tie, kuros nepieciešama autorizēšanās no bibliotēkas datortīkla vai ar bibliotēkas izsniegtu lietotājvārdu un paroli. Piekļuve visām datubāzēm lietotājiem tiek nodrošināta bez maksas. Šogad piedāvājumu ir papildinājusi e-grāmatu, e-žurnālu un citu e-resursu datubāzu platforma EBSCO.

Latgales Centrālās bibliotēkas (LCB) veidotās datubāzes ir iespējams brīvi izmantot ne tikai bibliotēkā, bet arī attālināti – ārpus publisko bibliotēku datortīkla. Tiek piedāvāti šādi elektroniskie resursi:

LCB elektroniskais katalogs – tajā pieejama informācija par LCB un filiāļu krājumos esošajiem izdevumiem. Katalogs satur arī Novadpētniecības analītisko ierakstu datubāzi, kura regulāri tiek papildināta gan ar šā gada, gan iepriekšējo gadu Daugavpilī izdoto laikrakstu analītiskajiem aprakstiem.

Daugavpils novadnieki – novadpētniecības datubāze, kas satur plašu informāciju par ievērojamiem cilvēkiem, kuri ir saistīti ar Daugavpili un kuri sasnieguši izcilību savā profesionālajā darbībā.

Daugavpils Baznīcu kalns – novadpētniecības datubāze par unikālu sakrālo būvju kompleksu, kurā pārstāvēti visu četru Latgales galveno konfesiju dievnami, veidojot tieši Daugavpilij raksturīgu panorāmu. Informācija pieejama latviešu, krievu un angļu valodā.

 
1 2 3  » »»
@ Latgales Centrālā bibliotēka, 2020